Ethereum’da Tehlikeli Hareketler Tespit Edildi!

2018 yılını fena bir halde kapatan ve 2019 senesinde da tehlikeli sularda yüzmeye devam eden Ethereum’da gün içinde tehlikeli bir hamle yaşandı. Ortaya atılan iddiaya nazaran ETH toplam arzının yüzde 5’i gün içinde el değiştirdi. 

Tam 12 ay ilkin zirve kıymeti olan 1.419 doları yakalayan Ethereum buzdan süratli erimesi devam ediyor. 11 aylık bir sürecin arkasından 83 dolarlık dip seviyesini görmüş ve yüzde 94’lük yitik yaşamıştı. 

2019’un başlangıcında hafifçe toparlanma hareketleri göstermeye süregelen Ethereum, tekrardan düşüşe geçti. ORS Labs, tarafınca bir süredir yakın takibe alınan Ethereum’da garip bir hareketlilik tespit edildi. Suni zeka destekli çalışan bir çeşit hususi vasıta gereçlere haiz olan bu platform, Ethereum toplam arzının yüze 5’inin tek bir günde el değiştirdiğini tespit etti. 1 Aralık 2018 günü 500 milyon dolarlık ETH hareketliliği verilerde açıkça görülüyor. İşin tuhafı ise Ethereum’da bu acayip hareketliliği yalnız 6 cüzdan yaratıyor. 

Raporda ek olarak 6 cüzdan içinde garip benzerlik dikkat çekiyor. Hareketliliği elde eden 6 cüzdanın portföyündeki kripto para dağılımı %90’ın üstünde OMG içeriyor. Analize nazaran bu 6 cüzdandaki OMG miktarı 393.904 tane. Bu da toplam OMG arzının %0.28’i ediyor. Ek olarak raporda cüzdanların oluşturulma tarihleri de kuşku uyandırıyor. 1, 2 ve 3 numaralı cüzdanlar 20 Ağustos 2016’da oluşturulduğu ve 4 ve 5 numaralı cüzdanların ise 14 Haziran 2017 tarihinde oluşturulduğu görülüyor. 

Fena günler geçiren Ethereum’un toplam arzının yüzde 5’i benzer biçimde yüklü bir oranın yalnız 6 cüzdan içinde dolaşıyor olması bile merkezsizlik düşüncesinin sorgulanması için geçerli bir sebep. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir