Expanse (EXP) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Expanse Nedir?

Expanse: Temel Bilgiler  

Expanse, Ethereum’un geliştiricilerin blockchain teknolojisine dayalı merkezi olmayan uygulamalar oluşturması ve kullanımı için tasarlanmış bir platform olan ilk hard fork’udur.

Expanse, hem de merkezi olmayan organizasyonunun (DAO) temelini oluşturan oldukca sayıda olasılıkla akıllı sözleşmeler yürüten bir platformdur. Bu DAO, Expanse kripto para sahiplerinin platformdaki değişimleri oylamasına ve ek olarak topluluk dışındaki kişilerin oylamaya sunulacak fikirler önermelerine izin vererek onu hakkaten merkezi olmayan, açık kaynaklı bir platform haline getiriyor.

Expanse Geliştirme

Expanse internet sayfası, Baş Geliştirici ve Kurucu Ortak Christopher Franko’nun başkanlık etmiş olduğu 4 kişilik çekirdek ekibin ayrıntılarını listelemektedir. Christopher kariyerine yazılım mühendisi olarak başladı ve geniş bir uygulama yelpazesi, merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar) vb. geliştirdi. Christopher ek olarak, Blockchain teknolojisi hakkında derin bir bilgiye haiz ve en eski uygulayıcılarından biri. Bununla beraber Borderless Corp. Inc.’in de CEO’sudur.

Yönetim Kurulu Başkanı Marcia Lewis, Bank of America ve JP Morgan benzer biçimde büyük fintech kuruluşları için pazarlama ve strateji liderliği mevzusunda birkaç senelik deneyime haizdir. Bununla beraber blockchain teknolojisinde sertifikalı bir meslek ve başarıya ulaşmış bir yazar. Bu yönleri onu hem finans hem de blockchain sektörlerinde uzman yapıyor.

Expanse’nin Yaratıcı Direktörü Omar Alvarez, bu alanda ortalama 20 senelik bir deneyime haiz. Expanse’den ilkin, Praga Web Studio’nun kurucu ortağıydı. Bununla beraber Gameboard’un CEO’sudur.

Kıdemli Geliştirici ve Mimar Asim Ashfaq, merkezi olmayan uygulama geliştirme tutkusu olan deneyimli bir tam yığın geliştiricisi ve kripto para madencisidir. Expanse Explorer Gander, Expanse cüzdan (Mist App) ve ICO platformu Tokenlab üstünde çalışıyor.

Expanse’nin Avantajları Nedir?

Expanse Teknolojisi

Expanse’nin temel birimi bir kullanıcı hesabıdır. Expanse blok zinciri her hesabı izler ve değerin yanı sıra bilgiler de blok zincirindeki hesaplar içinde aktarılır.

Expanse blok zincirinde iki tür hesap vardır:

  • Hususi anahtarlar tarafınca denetim edilen ve hemen sonra insan kullanıcılar tarafınca denetim edilen Harici Olarak Haiz Olunan Hesaplar (EOA).
  • Yalnızca bir EOA tarafınca etkinleştirilebilen dahili kodları (bir sözleşme kodu) tarafınca denetim edilen Sözleşme Hesapları.

Bir sözleşme hesabındaki her sözleşme kodu, EOA’yı denetim eden bir kullanıcı tarafınca etkinleştirilen akıllı bir sözleşmedir.

Kullanıcılar, blockchain’i DDoS saldırılarından korumak için Expanse ağında işlem tutarı ödemelidir. Her işlemin göndericilerinin, hesaplama ve hafıza depolama dahil, etkinleştirdikleri programın her adımı için nominal bir ücret ödemesi beklenir.

Bu işlem ücretleri, ağı doğrulayan “madenciler” yada düğümler tarafınca toplanır. İşlemleri alır, yayarlar, doğrular ve yürütürler ve peşinden bu işlemleri “bloklar” halinde gruplandırırlar. Madenciler hemen sonra bloklarının blok zincirine eklenmesi için rekabet ederler ve başarıya ulaşmış bir halde çıkarılan her blok için Expanse coinleri (EXP) ile ödüllendirilirler.

Expanse, madencilerin hem hafıza hem de CPU gerektiren bir bellek-sabit bilgisayar problemini çözmesini gerektirdiğinden, Bitcoin’e benzer. Sadece Expanse, ASIC’e dirençli bir Proof-of-Work düşünce birliği algoritması kullanır ve ideal donanımı uzmanlaşmak yerine genel bir bilgisayar haline getirir.

Expanse Tokenları (EXP) Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Expanse coinler (EXP), çeşitli öteki kripto para birimleri için satın alabileceğiniz 6 borsada mevcuttur. Upbit, Bittrex, Poloniex, Cryptopia BiteBTC ve Yobit, EXP paraları karşılığında Bitcoin kabul ediyor. Cryptopia ve Yobit, Bitcoin’e ek olarak öteki kripto para birimlerini de kabul ediyor.

Yobit, Expanse paraları karşılığında herhangi bir itibari para birimini kabul eden tek borsadır. Platform tarafınca ABD doları ve Rus Rublesi kabul edilmektedir. Bunlar bir tek EXP tokenlarını satın alabileceğiniz yada satabileceğiniz platformlardır, sadece hangisinden satın alacağınıza karar vermek için çoğu zaman desteğe gereksinim vardır.

EXP Depolama

Mümkünse depolaması için bir kripto para biriminin mahalli cüzdanını kullanmak devamlı en iyisidir ve Expanse, kripto paralarının depolanması için kendi mahalli cüzdanına haizdir. Expanse, Windows (32 ve 64 bit sürümler), Mac OS ve Linux PC’ler ile uyumlu bir masaüstü cüzdanına haizdir. Expanse hem de daha güvenli donanım cüzdanları Ledger Nano S ve Trezor ile de uyumludur.

Expanse’yi Öteki Kripto Para Birimlerinden Değişik Kılan Nedir?

Ethereum tabanlı kripto para birimlerinin çoğunun aksine, Expanse kitle fonlaması modeli üstünde çalışmaz. Bunun yerine, kendi kendini finanse eden bir model kullanır; burada DAO için minik bir akıllı sözleşme rezervi platforma kaynak sağlar. Expanse ek olarak, Expanse coin sahiplerine ister büyük ister minik yatırımcılar olsun, hepimiz için adil olmasını elde eden durağan bir faiz oranı veren Expanse Bond System yada “Expanse Rewards” adlı benzersiz bir ödül sistemine haizdir.

Niçin EXP’ye Yatırım Yapmalısınız?

Expanse, küresel piyasa kıymeti sıralamasında düşük bir konumdadır ve bu da onu birçok yatırımcı için daha azca çekici bir seçenek haline getirmektedir. Sadece Ethereum’un eski çatallarından hayatta kalan tek proje olduğu gerçeği, yatırım yapmayı düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir kripto para birimi haline getiriyor.

Ek olarak, platformun internet sayfası oldukça nettir ve görünüşe bakılırsa iyi güncellenmiştir. Ek olarak deneyimli ve yetkin görünen üyeleri olan çekirdek ekip hakkında informasyon de gösterir. Tamamı, Expanse’yi uzun vadeli yatırım için iyi bir seçenek haline getirir, bilhassa de Expanse coin’lerinin (EXP) bireysel fiyatı, onlara yatırım yapmanın tasarruflarınızda büyük bir tesir bırakmayacağı kadar düşük olduğundan bir avantaja haizdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir