Facebook, Whatsapp’ta Kullanılmak Üzere Kendi P2P Kripto Parasını Geliştiriyor

Feysbuk, Telegram ve Signal, mesajlaşma platformlarındaki kullanıcılarının internasyonal para transferi gerçekleştirmesine olanak tanıyacak kendi kripto para birimlerini geliştirmek için çalışmalara devam ediyor.

New York Times, çeşitli kaynaklar göstererek Feysbuk’un şu anda WhatsApp kullanıcılarının  arkadaşlarına ve ailelerine para göndermesine olanak tanıyacak bir kripto para projesi üstünde çalıştığını bildirdi. Hatta toplumsal medya devi Feysbuk’un, kripto para biriminin popüler borsalarda listelenmesi için görüşmelere başladığı dahi iddia ediliyor. Söylentilere gore Feysbuk kripto para birimini bu senenin ilk yarısında piyasaya sürecek.

Dünya genelinde ortalama 300 milyon kullanıcısı olan Telegram ve teknoloji ve gizlilik savunucuları içinde popüler olan şifreli mesajlaşma servisi Signal de kendi kripto para birimlerini geliştirmek için çalışıyor. Cenup Kore ve Japonya’daki en büyük mesajlaşma uygulamaları Kakao ve Line benzer şekilde kendi kripto para birimlerini geliştireceklerini duyurmuştu.

Girişim sermayesi şirketi Primitive Ventures’in kurucu ortağı Eric Meltzer şu açıklamaları yapmış oldu:

Şu ana kadar kripto para sektöründe gerçekleşen en etkisinde bırakan şey bu. Bu muharebede her birinin kendi pozitif yanları var.

Tüm bu firmalar kendi kripto paralarını geliştirmek için ciddi kaynak harcanması yapıyor. Mesela Feysbuk, eski PayPal Başkanı David Marcus tarafınca yönetilen projesine 50’den fazla mühendis atamıştı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir