Factom (FCT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Factom (FCT) Nedir?

Factom, blok zinciri teknolojisinin değişmezliğini çoğu zaman onunla ilişkili olan para birimlerinden ayıran bir blok zinciri protokolüdür. Bu, işletmelerin verileri blok zincirinde depolamasını daha kolay ve daha ucuz hale getirir.

Factom, Bitcoin ağında görülen üç ana problemi çözmeye çalışır:

  1. Hız – Bitcoin işlemleri tek bir onay için minimum 10 dakika sürer. Bir işlem tam olarak işlenmeden ilkin 6 onaylık bir topluluk standardıyla, bir çok bir saatten fazla sürer.
  2. Maliyet – Bitcoin işlem ücretleri artıyor ve ağa daha çok işlem girdikçe artmaya devam edebilir.
  3. Bloat – 1MB blok boyutlarıyla, saniye başına ihtimaller içinde işlem sayısı sınırlıdır. Segregated Witness (SegWit) ve Lightning Network’ün uygulanması bile Bitcoin’in ölçeklendirme sorunlarını azaltmak için kafi olmayabilir.

Ek olarak, Factom kullanılarak depolanan belgeler ve veriler kolayca denetlenebilir ve bu da işletmelerin güvenli ve doğru bir veri deposuna haiz olması için ihtiyaç duyulan maliyeti daha da düşürür.

Factom, mühim verilerin tertipli olarak el değiştirdiği işletmeler için bilhassa yararlıdır. Arazi hibeleri ve tıbbi kayıtlar benzer biçimde belgelerin bir kişiden diğerine geçerken doğruluğunu elde etmiş olması gerekir. Verileri blok zincirinde saklamak, bu işletmeler için çok büyük oranda kıymet sağlar. Kağıt kayıtların tutulması pahalıdır ve geleneksel dijital depolama, fena niyetli müdahalelere karşı savunmasızdır. Factom bu iki problemi da çözer.

Factom Iyi mi Çalışır?

Factom, ağda iki token kullanır:

  1. Factoids
  2. Entry Credits

Factoids (FCT)

Factoids Factom’un kendi zinciri vardır ve öteki birçok kripto para benzer biçimde serbestçe alınıp satılabilir. Bu paralar, sistemi merkezden uzaklaştırır ve kullananların ağa spam göndermesini önler.

Factom sunucuları, ağı sürdürmenin bir ödülü olarak Factoids alır. Ağ, bu ödülleri, fiyatlarından bağımsız bir süreçte durağan(durgun) bir oranda (ayda ~ 73.000) yayınlar.

Entry Credits (EC)

Factoids’i protokol vasıtasıyla Entry Credits satın almak için kullanabilirsiniz. Entry Credits devredilemez ve bu tarz şeyleri yalnızca Entry için ödeme yapmak yada oy vermek için kullanabilirsiniz .

Fazlaca azca içsel değere haiz oldukları için, Entry Credits’i hırsızların çalma riski oldukca azca olan düşük güvenlikli bir alanda saklayabilirsiniz.

Factom blok zincirine veri eklemek için Entry Credits harcamalısınız. Bir Entry Credits harcadığınızda, onu satın almak için kullandığınız Factoids sistemden kaldırılır.

Factoids’i Entry Credits’ten ayırmak, kripto para birimini anlamış olmayan yada kullanmak istemeyen kullanıcılara Factom’u açar. Kendi seçtikleri para birimini kullanarak Entry Credits satın alabilirler. Factom sonrasında Factoids’i açık pazardan satın alır ve satın alma işlemini karşılamak için yakar.

Factom Özellikleri

  • Daha Süratli Protokol: Factom, kullanıcıya daha süratli bir işlem kayıt süreci sağlar. Daha süratli ve daha güvenli işlemlere müsaade eden hususi bir protokoldür.
  • No Bloating: Öteki platformların aksine, Factom tek bir hash oluşturur. Bu, Factom ağının, katmanın süratli bir halde eklenmesiyle işlem 10 dakika benzer biçimde bir sürede tamamlanır.
  • Çeşitli Kullanım Durumları: Factom’un kullanımı bir tek finansal işlemlerle sınırı olan değildir. Güvenilir bir ortama haiz olduklarından güvenilir olmak için şimdi Factom’a güvenen tıp, hukuk, informasyon ve teknoloji benzer biçimde değişik alanlar var.

Factom’un Öteki Kripto Paralardan Farkı Nedir?

Factom, kripto para birimi platformuna Chain, Spacemash ve CyberVein benzer biçimde rakiplerine gore bir avantaj elde eden kendi avantajları ile beraber gelir. Factom, yalnızca para birimi kıymeti değil, her tür dijital varlık için bir defter tutmanın tamamen merkezi olmayan bir sistemidir. Mesela Bitcoin ağı, yalnızca finansal verileri depolar. Factom ise her türlü veriyi saklayabilir.

Factom Ekibi ve İlerleme

Factom projes, 2014 senesinde başladı . Ekip o zamandan beri istikrarlı bir ilerleme kaydetti. Factom’un ilk sürümünü 2015’in başlarında yayınladılar ve o senenin ortasında token satışlarını gerçekleştirdiler.

Factom’un şu anda 11 milyondan fazla girişi ve bazı mühim ortaklıkları var. Ekip, ABD sınırlarında toplanan veriler için denetim izleri sağlamak için İç Güvenlik Bakanlığı ile beraber çalışıyor. Ek olarak , gelişmekte olan ülkelerdeki insanların tıbbi kayıtlarını saklamak için Gates Vakfı ile beraber çalışıyorlar.

Haziran 2018’de bir Çin mahkemesi, Factom blok zincirinde depolanan verileri yasal kanıt olarak kullandı ve gelecekteki davalar için bir emsal oluşturdu.

FCT Nereden Alınır?

Üstünde FCT satın alabilirsiniz Poloniex ve Bittrex Bitcoin ile bir tecim çifti olarak.

Bu borsalarda FCT satın almak için ilkin Bitcoin sahibi olmanız yada bazılarını GDAX yada Gemini benzer biçimde başka bir borsada satın almanız gerekir. Oradan, değişiklik yapmak için Bitcoin’inizi aktarma edebilirsiniz.

FCT Nerede Saklanır?

FCT’nizi saklamak için tavsiye edilen iki cüzdan seçeneğiniz var:

  1. Güvenli (Şifreli) Kurumsal Cüzdan
  2. Ledger Nano S

Kurumsal Cüzdan Mac, Windows ve Linux’ta mevcuttur. FCT’nizi Ledger Nano S donanım cüzdanında da saklayabilirsiniz. Ledger, kripto para birimi topluluğundaki en güvenilir ve güvenli cüzdanlardan biridir. Exodus’un yeni cüzdanı Eden de, FCT’yi destekliyor.

Netice: Factom

Factom, oldukca sayıda sektöre yayılan büyük bir problemi çözen köklü bir projedir. Takımın odak noktası pazarlama olmasa da, iş ortaklıkları oluşturmak ve ürünlerini geliştirmeye devam etmek için gölgede çalışıyorlar.

Ekip yalnızca önceki projeler üstünde beraber emek verme deneyimine haiz olmakla kalmıyor, bununla beraber birkaç senelik blok zinciri bilgilerini de paylaşıyor.

Proje büyüdükçe, FCT fiyatının iyi mi tepki verdiğini ve deflasyonist bir noktaya ulaştığında nasıl biteceğini görmek garip olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir