FBI’dan Kripto Para Açıklaması “Durdurmaya Çalışıyoruz”

Cenup Kore’de İngilizce gösterim meydana getiren Korea Herald gazetesinde gösterilen bir rapora nazaran, FBI, Şimal Koreli bilgisayar korsanlarının kripto para borsalarına ve yatırımcılarına yönelik siber saldırılarının arkasındaki ana niçin olarak, ABD tarafınca Şimal Kore’de uygulanan ekonomik yaptırımlara dikkat çekti.

Federal İstihbarat Bürosu (FBI), Şimal Kore’nin ülke ekonomisinin doğru bir halde gelişimini engellemiş olan ABD yaptırımlarına cevap olarak kripto para hırsızlığına ve borsalara yönelik siber saldırılara başladığını bildirdi. 

Sivil özgürlük kuruluşu Aspen Institute’nin ev sahipliği yapmış olduğu konferansta konuşan bir FBI yetkilisi Şimal Kore’yi 2014’te Sony Pictures Entertainment’ı, 2016’da Bangladeş’teki bir bankayı hack’lemekle ve 2017 senesinde ise WannaCry Ransomware adlı fidye saldırılarını başlatmakla suçladı. FBI’ın danışma şube başkan yardımcısı Tonya Ugoretz şunları kaydetti:

Yaptırımların ekonomik bir tesiri var, bu yüzden para akışını canlı tutmak için kripto paralara ve banka soygunlarına yöneliyorlar. 

Ugoretz ek olarak kripto paralarla yürütülen fena amaçlı faaliyetlerin önlenmesi için tüm ulusal güvenlik organlarının birlik bulunduğunu sadece kripto paraların oldukça yeni bir teknoloji olması sebebiyle bunu başarmadıklarını açıkladı. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir