Fiyatı Yılın En Düşük Seviyelerine Gerileyen Bitcoin Google’da Rekor Kırdı

25 Kasım itibariyle bu senenin Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyeye gerileyen Bitcoin, yatırımcıların ilgisini çekmişe benziyor. Google Trends verilerine bakılırsa, “Bitcoin” ve ilgili aranmalarda geçen haftadan bu yana belirgin bir halde artış kaydedildi.

Afrika ülkeleri Bitcoin’de önder

Veriler, Bitcoin aranmalarının BTC/USD paritesinin 10.000 dolara yakın işlem görmüş olduğu Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaştı. Coğrafi olarak, aranma hacminin büyük bir kısmı Afrika’dan kaynaklanıyor, Nijerya, Cenup Afrika ve Gana aranma hacminin yüksek olduğu ilk sıradaki ülkeyi oluşturuyor. Avusturya ve İsviçre ise ilk beşte yer edinen öteki ülkeler.

Ek olarak, Google aranmalarının bir fazlaca yüksek olmasında Bitcoin fiyatının ötesindeki faktörlere de dikkat çekiliyor. Mesela “Bitcoin blok ödülü yarılanması” teriminin aranma hacmi de aynı şekilde Ekim ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyelerde. Ayrıca Google’da kripto paraların aranma hacmindeki artış Bitcoin ile sınırı olan şeklinde görünüyor. Öyleki ki Ethereum ve XRP şeklinde altcoinlerin aranma istatistikleri son haftalarda aynı kaldı.

Bitcoin yükselişin eşiğinde

Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanan yarılanma, piyasalar için bir katalizör olarak kabul ediliyor ve birçok analist yarılanmadan derhal sonrasında yada derhal ilkin Bitcoin’de yeni bir parabolik yükselişin başlayacağını öngörüyor.

Bitcoin dolar bazında geçtiğimiz haftadan bu yana %20 kıymet yitirdi. Aylık bazda BTC’deki kıymet kaybı ise %30 seviyesinde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir