Forbes: Facebook’un Kripto Para Birimi Hakkında 6 Öngörü

Bugün Caitlin Long, Forbes için, Feysbuk’un yaklaşmakta olan GlobalCoin lansmanının sonucunun ne olacağına dair 6 tahmininin yer almış olduğu bir yazı yayımladı. Genel olarak Long, yeni varlığın düzenleyici tartışmaları daha ileriye götüreceğini ve ek olarak Bitcoin’e uzun vadeli bir yarar sağlayacağını düşünüyor.

Tahminler, bu yeni varlığın piyasaya sürüldükten sonrasında ortaya çıkabilecek çeşitli sorunları da içeriyor:

  1. Feysbuk’un kripto para birimi, Feysbuk’un ürünü pazarlamak istediği gelişmekte olan ülkelerde iyi bir güç olacaktır. Varlık, gelişmekte olan birçok ülkedeki mahalli para biriminden makul bir halde daha kıymetli olacağından, bu ülkedeki vatandaşlar için daha çok ekonomik refah sağlayabilir.
  2. Feysbuk kripto para biriminin sahiplerine ilgi gösterecek ve böylece ABD bankacılık sisteminin kalbindeki bankaların sübvansiyonları iptal etmesi için popülist çağrıların oluşmasına yol açacaktır.
  3. Feysbuk, küresel ana para piyasalarında dahafazka güç kazanmak için büyüyecek. Feysbuk Vakfı’nın kripto para birimini piyasaya sürdükten sonrasında banka şeklinde hareket etmesi olası.
  4. Feysbuk, süreçteki eski mali düzenlemelere ışık tutacak düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya kalacaktır.
  5. Feysbuk’un düzenleyici emek harcamalar kapsamında raporlama, gizlilik ve güvenlik mevzusunda çeşitli tartışmaların başlamasına niçin olacak.
  6. Feysbuk’un kripto para birimi, sonunda Bitcoin’e yarar elde eden bir Truva atı olacak.

Venezuela’da olduğu şeklinde, ulusal bir kripto para biriminin çıkartılması girişimi, halkı dijital varlıklar hakkında bilinçlendirdi ve ondan sonra ülkedeki Bitcoin kullanımında büyük bir artış görüldü, Feysbuk örneğinde de benzer bir şeyin olması olası. Feysbuk, daha geniş bir kesime ulaşmak için mükemmel bir platform olabilir, sadece eğer bu kitle Bitcoin’in oldukça daha üstün bulunduğunu fark ederse, GlobalCoin’den geleneksel kriptolara kadar istenmeyen bir sızmaya niçin olabilir.

Her ne olursa olsun Feysbuk’un kripto para birimini görmek garip bir edinim olacak. Sizce Feysbuk’un kripto para birimi piyasayı iyi mi etkisinde bırakır? Yorumlarda bizlere yazın!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir