Fransa ve Almanya, G20 Zirvesinde Kripto Paralar Üzerinde Tartışmaya Çağırdı

Fransa ve Almanya’nın üst düzey yetkilileri, yaklaşmakta olan G20 Zirvesinde kripto para birimlerinin düzenleyici etkilerini münakaşaya öteki uluslardan finans yetkililerini çağıran bir mektup gönderdi.


Liderler, Kripto Paritelerine Karşı Harekete Çağırdı

Mektup, Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Alman Maliye Bakanlığı Peter Altmaier, Fransız merkez bankası valisi Francois Villeroy de Galhau ve Alman Federal Bankası başkanı Jens Weidmann tarafınca yazıldı.

Belgede, kripto para politikasının uygulanması için finans kuruluşlarındaki yetkilileri, önümüzdeki G20 Zirvesinde kripto para politikası ve uygulamalarına ilişkin mevzuları münakaşanın ve internasyonal bir düzenleyici yaklaşımın gereğini vurguluyor. Mektup ek olarak, Internasyonal Para Fonu tarafınca sanal para birimlerinin küresel mali istikrar için olabilecek potansiyel etkilere ilişkin bir rapor çağrısında bulunmuş oldu.

Mektupta : “Kripto Paralardan ve bunların ardındaki teknolojilerden meydana gelen yeni fırsatların olabileceğine inanıyoruz. Bununla beraber,  yatırımcılar için mühim riskler oluşturabilir ve uygun tedbirler alınmazsa finansal suçlar artabilir. Uzun solukta, finansal istikrar alanında potansiyel riskler de ortaya çıkabilir. Dünya üstündeki  finans potansiyelleri, fena şekilde yararlananlara bırakılmamalıdır.

Fransa ve Almanya, para aklama ve terörle savaşım alanında ve  ‘sanal para birimleri’ mevzusunda somut düzenleyici tedbirler almıştır ve Avrupa Birliği de aynı doğrultuda iş yapmaktadır. Bununla beraber, ceza yaptırımları için ‘belirli politikalar’ ve ‘sanal para birimleri’ kullanılmasına karşı internasyonal koordineli çabayı gerektirmektedir. ” yazıyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir