G20 Kripto Para Raporunu Yayınladı: Yeni Gelişmeler Ne?

Japonya’nın Fukuoka kentinde meydana getirilen G20 toplantılarında Kara Para Aklanmanın Önlenmesi mevzusunda temel kararların alınacağını geçtiğimiz haftalarda duyurmuştuk.

Ülkelerin Maliye Bakanlarının katılımıyla meydana gelen toplantının peşinden meydana getirilen açıklamada, sektörel düzenlemeler yerine kripto paralara karşı tetikte olma çağrısı yapılmış oldu.

Izahat, 9 Haziran’da yayımlandı ve G20 Zirvesi üyeleri tarafınca alınan oldukca çeşitli gözlem ve kararları kapsıyor. Bizi ilgilendiren ise açıklamanın 13. kısmı. İşte o izahat:

  • Kripto varlıklarının temelini de içeren teknolojik yenilikler, finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye mühim faydalar sağlayabilir. Kripto varlıkları, bu aşamada küresel finansal istikrara yönelik bir tehdit oluşturmuyor sadece ihtimaller içinde risklere karşı uyanık davranıyoruz.
  • Tüketici ve yatırımcıların korunması, kara para aklama (AML) ve terörizmin finansmanının önlenmesi (CFT) ‘ye kısa sürede değiştirilmiş olan FATF Standartlarının kripto paralar için de kullanılmasına yönelik taahhüdümüzü yineliyoruz.
  • FSB’nin merkezi olmayan finansal teknolojilerle ilgili raporunu memnuniyetle karşılıyoruz.
  • Ek olarak siber dayanıklılığı arttırma çabalarına devam ediyoruz ve FSB’nin siber vakalara müdahale etme ve bunlardan kurtulma mevzusunda etkili uygulamaları belirleme girişimi mevzusundaki ilerlemesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Izahat oldukça uzun, sadece genel olarak G20 ülkeleri şu anda küresel finansal sistem için kripto paraların bir tehdit olarak oluşturmadığını ve dünya çapındaki kuruluşlar tarafınca meydana getirilen çeşitli faaliyetleri memnuniyetle karşıladıklarını söylüyor.

Gelecek yıllarda G20’den G20 kripto paralara ilişkin daha ayakları yer basan kararlar alabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir