Gnosis (GNO) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Augur (REP) benzer biçimde bir merkeziyetsiz tahmin ve öngörü platformu olan Gnosis hakkında dört gözle beklenen birçok soruya cevap bulabileceğiz bir yazı hazırladık. İyi okumalar…

Gnosis (GNO) Nedir?

Gnosis, Ethereum üstüne kurulu tahmin pazarları için açık kaynaklı bir altyapı sağlamayı amaçlamaktadır. Bilmiyorsanız, tahmin piyasası bir tür piyasadır. Tahmin piyasası bir borsaya benzemez ve burada varlık ticareti yapmak yerine, kullanıcılar olayların sonucunu alıp satarlar. Çoğu zaman düzenleyiciler tarafınca kısıtlanan kripto para birimlerinin, tahmin piyasalarının işleyişini merkezden uzaklaştırma ve dünya genelinde erişimlerini açma potansiyeline haiz olduğuna inanılıyor.

Bu, kullananların açık bir pazardaki vaka sonuçlarının temsilcisi olan kripto para birimlerini alıp satmalarını elde eden bir blok zinciri olan Gnosis tahmin pazar platformunun arkasındaki fikirdir.

Vakalar ortaya çıktıkça ve sonuçlar netleştikçe, Gnosis tokenleri kullanıcı tarafınca tahmin edilenlere bağlı olarak kıymet kazanır yada kaybederler.

Gnosis’in hedefi, bu pazardaki tahmine dayalı varlıklar için tahmin araçları, informasyon kaynakları ve standartlar olarak hareket edebilen birçok merkezi olmayan uygulama için bir altyapı oluşturmaktır.

Gnosis, herhangi bir tarafın kendi platformuna erişmesine izin vererek ve kamuoyunu sansürsüz bir kaynakta biriktirerek, öteki sektörlerin yanı sıra finans, hükümet ve sigorta alanlarında karar vericiler için uygulamalara haiz olabilecek güvenilir bir tahmin aracı oluşturabileceğine inanıyor.

Gnosis yazılımı, işlemlerinin güvenilir ve dağıtılmış olmasını sağlamaya destek olan iki kripto para birimi olan GNO ve OWL kullanır. Bugün, Gnosis iddialı hedeflerine doğru ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Sadece bu alanda tek başına değil; Augur (REP) benzer biçimde pazar rakipleriyle karşı karşıya.

Gnosis, resmi internet sayfası ve blogu vasıtasıyla kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel tutuyor.

Gnosis Iyi mi Çalışır?

Gnosis, vizyonuna ulaşmak için üç ayrı platform kullanır.

  1. Apollo – Kullananların kendi tokenlarını (informasyon, teşvik yada fikirleri temsil eden tokenlar) oluşturabilecekleri bir tahmin pazarı platformu
  2. DutchX – Kullananların tokenlarını alıp satabilecekleri merkezi olmayan bir borsa
  3. Gnosis Safe – Bir kripto para birimi cüzdanı ve ethereum uygulamalarıyla etkileşime giren güvenli bir tarayıcı.

Ek olarak, Gnosis’in bu platformları bir araya getiren üç katmanı vardır:

  1. Çekirdek Katman – Platformun temeli, vakaları, netice tokenlarını, yerleşimleri ve piyasa mekanizmalarını güçlendiren akıllı sözleşmeleri ihtiva eder.
  2. Hizmet Katmanı – Söyleşi robotları, ödeme işlemcisi entegrasyonu ve stabilcoinler benzer biçimde ek hizmetler sunar. Bu hemen sonra işlem tutarı modelini de denetim eder. Gnosis, bir çok tüketici uygulamasının bu katmandaki özelliklerle etkileşime gireceğini tahmin ediyor.
  3. Uygulamalar Katmanı – Gnosis üstüne kurulu tahmin piyasası dapp’larını ihtiva eder. Gnosis tahmin pazarları için bazı uygulamalar geliştirirken, bu katmanda erişilebilen uygulamaların bir çok, hizmetleri için kullanıcılardan ücret alabilen üçüncü taraflarca oluşturulmuştur.

OWL Tokenları Nedir?

OWL tokenleri, Gnosis tahmin piyasası platformunda ücret ödemek için kullanılır. Sonunda, Gnosis, OWL’nin tahmin piyasasında işlem ücretlerine harcanmasına da izin verecek.

OWL tokenları ABD dolarına sabitlenmiştir, böylece her OWL tokenı 1$ değerindedir. Gnosis, pegini korumak için OWL dağılımını ayarlayacaktır. Daha da önemlisi, kullanıcılar OWL yerine çeşitli Ethereum tokenleri ile ücret ödeyebilirler.

OWL’de ödenmeyen tüm ücretler toplanır, GNO için satılır ve yakılır. Daha ilkin WIZ token olarak adlandırılan Gnosis, web sitesinin tekrardan tasarlanmasıyla OWL tokenleri olarak tekrardan markalandı.

GNO Tokenları Nedir?

Gnosis kripto para birimi GNO, Gnosis ICO esnasında satılan Ethereum tabanlı bir tokendır. GNO’nun birincil kullanım durumu, stake etme kanalıyla OWL tokenleri oluşturmak içindir.

Kullanıcılar, ödül kazanmak için GNO’yu belirli bir süre (bir yıla kadar) kilitleyebilir. (Alınan OWL miktarı, stake etme süresinin uzunluğuna nazaran hesaplanır.) Toplam GNO arzı 10 milyon token olarak sabitlenmiştir.

GNO ve OWL’nin Niçin Bir Kıymeti Vardır?

Hem GNO hem de OWL tokenları, merkezi olmayan Gnosis ağının çalışmasını kolaylaştırmadaki rollerinden kıymet elde eder. Her ikisi de değişik, tamamlayıcı şekillerde çalışır.

İlk olarak, kullananların OWL tokenleri (platformda ücret ödemek için lüzumlu olan) oluşturmak için GNO kripto para birimini yatırması gerekir. Ek olarak, GNO tokenlerinin maksimum arzı 10 milyon GNO olarak sabitlenmiştir; bu, GNO tokenlerinin Gnosis pazarlarına girmek isteyen hepimiz için kıymet dokunabileceği anlamına gelir.

Platform için oluşturulduğu ve GNO ile beraber çalmış olduğu için kullanıcılar (başka bir token yerine) OWL cinsinden ücret ödemeye teşvik edilir. İkincisi, kullanılan her OWL tokenı için, stake sözleşmelerine kilitlenen GNO yeni OWL oluşturacaktır.

Son olarak, OWL kullanılmazsa yerleşik bir ceza vardır, bu sebeple Gnosis ücretlerinin yüzde 90’ından daha azının OWL ile ödenmesi durumunda daha çok OWL tokenı oluşturulacaktır.

Niçin Gnosis Kullanmalıyım?

Yatırımcılar, tahmin piyasasının ana para ve veri bilimi piyasalarında mühim bir vasıta olacağına inanmaları durumunda portföylerine GNO eklemek isteyebilirler.

Aynı şekilde, Gnosis, kullananların belirli olayların neticeleri için tecim yapmasına izin vererek kripto para ekosistemine katkıda bulunur. Bunlar, belirli bir varlığın fiyatını tahmin etmekten seçimlerin sonucu üstüne bahis oynamaya kadar değişebilir.

Bu yüzden, tahmin pazarları ile değişimi sağlamanın uzun vadeli değerine inanan kullanıcılar, platformu ve daha büyük misyonunu da desteklemek isteyebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir