Google’dan Bitcoin’e Darbe: Reklamları Durdurulacak

ABD menşeli arama motoru devi Google, bugün yapmış olduğu yeni bir duyuruda Bitcoin reklamlarının gösteriminin durdurulacağını deklare etti. Üstelik bu yasak yalnızca Bitcoin’le sınırı olan değil. Tüm kripto para birimi ve ICO teklifleri de Haziran ayından itibaren Google tarafınca yasaklı reklamlar listesine alınacak.

Keza ikili opsiyon siteleri ve finansal kurlarla ilgili bahis oynatan sitelerin de yasak kapsamında reklamları artık görüntülenmeyecek.

Google tarafınca resmen duyuruldu

Google mühendislerince kaleme alınan bir blog yazısında bu tür finansal ürünlerin AdWords reklam platformuna eklenebilmesi için Google tarafınca sertifikalandırılması gerektiği açıklandı.

Bu kararın peşinden Bitcoin’in fiyatında mühim seviyede bir değişim gözlemlenmiş değil.

Saniyede 100 reklam yasaklandı

Bahsi geçen blog yazısında 2017 yılına dair mühim veriler de açıklandı. Buna bakılırsa Google, yalnızca 2017’de ücretli reklam platformu AdWords’ün kurallarını ihlal eden 3.2 milyar reklamı yasaklamış. Bu da saniyede 100 reklama denk geliyor. 

400 bin tane güvenli olmayan site ve kullanıcıları zararı olan yazılım indirmeye sevk eden 79 milyon reklam da platformdan kaldırılmış durumda.

Feysbuk da reklamları yasaklamıştı

Hatırlanacağı suretiyle 2018’in başlarında toplumsal medya ağı Feysbuk da kripto para ve ICO reklamlarını yasaklama sonucu almıştı. Borsalarda ciddi bir düşüşe neden olan bu kararın ardında kullanıcıları yüksek gelir vaadiyle kandıran sitelere engel olma fikri yatıyordu.

Sadece kripto para reklamları gene de isimlerini değiştirerek ve bilgili yazım yanlışları yaparak Feysbuk’un reklam algoritmasını yanıltma kanalıyla toplumsal ağa girmeyi başardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir