GridCoin (GRC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GridCoin (GRC) Nedir?

GridCoin: Temel Bilgiler

Bir çok kripto para birimi, maddi değerin dijital temsilleri olarak takas edilmek haricinde başka hiçbir kullanımının olmadığı ile suçlanıyor. Bitcoin benzer biçimde kripto paraları oluşturmak için ihtiyaç duyulan çok önemli informasyon işlem gücü, blokları onaylamak ve kripto para üretmek haricinde herhangi bir ergonomik amaç için kullanılmaz. GridCoin, bunu yalnızca kripto para üretmek için blok zincirinin hesaplama enerjisini kullanarak değil, hem de bilim, matematik ve bunların da ötesinde araştırmaları ilerletmek için  kullanarak değiştirmeyi hedefliyor.

GridCoin Geliştirme

GRC, 16 Ekim 2013 tarihinde geliştiricisi tarafınca Rob Halförd takma adıyla piyasaya sürüldü. Başlangıçta bir Proof-of-Work / Proof-of-Stake hibrit olan GRC, hemen sonra PoS (Proof-of-Stake) ile beraber Proof-of-Work olarak malum hususi bir mekanizmayı benimsedi ve böylece hesaplama kaynaklarının israfını en aza indirdi.

GridCoin’in Yararları Nedir?

GridCoin Teknolojisi

GRC, blok zincirini çalıştırmak için benzersiz bir hibrit mekanizma kullanır. Blok zinciri, stake düğümlerinin senelik %1,5 faiz oranı kazanılmış olduğu Proof-of-Stake (PoS) yöntemi kullanılarak güvence altına alınır. Bu, herhangi bir düzgüsel PoS kripto parasına benzer şekilde çalışır.

Sadece, yeni kripto paralar yalnızca GRC tarafınca uygulanan benzersiz Proof Of Research (PoR) mekanizması ile üretilebilir. Bu yöntem vesilesiyle, Berkeley Ağ Hesaplama için Açık Altyapı (BOINC) üstünde beyaz listeye alınmış bir projeye hashing gücüne katkıda bulunan bir düğüm tarafınca meydana getirilen iş miktarıyla orantılı olarak GRC paraları alır.

BOINC projesi, bir süper bilgisayar gerektiren sadece birine erişmek için mali desteğe haiz olmayan bir takım mühim bilimsel araştırma projesini listeler. Dünyadaki her insanın, makinelerinin hesaplama gücüne kendi seçtikleri herhangi bir projeye katkıda olmasına olanak tanır ve böylelikle bilimsel araştırmanın ilerlemesine katkıda bulunur.

GridCoin, kullananların projeleri kaldırmak yada dahil etmek için oy kullanabileceği, beyaz listeye alınmış 30 BOINC projesine haizdir. Bir GRC ağ düğümünden bu projelere yapılacak herhangi bir katkı, o düğümü belirli bir oranda GRC parası ile ödüllendirecektir. Bu ödül, projeye katkıda bulunan öteki düğümlerle karşılaştırıldığında düğüm (workUnit) tarafınca meydana getirilen iş miktarı ve belirli düğümün nispi katkısıyla belirlenir. Bu şekilde GridCoin, hesaplama kaynaklarını BOINC projesine bağışlayan ve bilimsel araştırmalara destek olan gönüllüleri ödüllendiriyor.

GridCoin Ana Özellikleri

Blockchain teknolojisinin yenilikçi uygulaması – Gridcoin, blockchain teknolojisinin şimdiye kadarki en ergonomik ve yenilikçi uygulamalarından biridir. Öteki bir çok altcoin, blok zincirlerini kullanarak yalnızca kripto para birimleri üretirken, GRC aslen BOINC vesilesiyle mühim bilimsel projelere katkıda bulunarak bir blok zinciri ağının çok önemli hesaplama enerjisini tam anlamıyla kullanır.

Benzersiz düşünce birliği mekanizması – GRC, bir düğümün beyaz listedeki BOINC projelerinden birinde ürettiği hesaplama gücü miktarı ve bilimsel araştırma çıktısı için ödüllendirildiği, türünün tek örneği bir Proof of Research mekanizması kullanır. Bu, GRC blok zinciri ağındaki her düğümün Bitcoin’de olduğu benzer biçimde bir tek akılsız hesaplamalar yapmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, geçerli bilimsel veriler üreterek insanlığın yararına etken olarak katkıda bulunuyorlar ve bu süreçte orantılı oranda GRC token ile ödüllendiriliyorlar.

Merkezi olmayan oylama sistemi – GridCoin ek olarak benzersiz, merkezi olmayan bir oylama sistemine haizdir. Bunu kullanarak, kullanıcılar GRC ağında, resmi olmayan anketlerden hangi projelerin beyaz listeye alınan projeler sıralamasında yer alması gerektiğine karar vermeye kadar değişen herhangi bir ankete oy verebilir. Bu, gerçek anlamda eşler arası, dağıtılmış ve adil bir ekonominin gelişmesini ve kullananların hesaplama güçlerinin hangi projelere bağışlandığını denetim etmelerini sağlar.

Enerji ve kaynakların verimli kullanımı – GRC, blok zinciri güvenliğini korumak için PoS mekanizmasını kullanır. Tüm hesaplama gücü, minimum kaynak israfıyla BOINC projesine gider. PoS mekanizması, devamlı madencilik ve enerji deposu israfı olmaksızın bir blok zincirini güvence altına almanın en çevre dostu yöntemidir.

GridCoin Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

GridCoin (GRC) Satın Alma

Gridcoin, hacim olarak en büyüğü olan Bittrex, C-Cex, Poloniex, Flyp.me ve bisq benzer biçimde borsalarda işlem görebilir. Gridcoin ek olarak stake ederek yada beyaz listedeki BOINC projelerine katkıda bulunarak da kazanılabilir. Stake etme, kullanıcıya yılda %1,5 ödül kazandırır. PoR madenciliğinin ödülü, düğümün katkıda bulunmuş olduğu hesaplama miktarına ve bunun sonucunda meydana gelen bilimsel araştırmanın miktarına nazaran belirlenir.

GridCoin (GRC) Depolama

GRC için cüzdan, alan kişi resmi internet adresinden indirilebilir

GridCoin Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

  • Gerçek dünya amacı – GRC, bir tek merkezi olmayan para birimi üretimi yerine ergonomik bir amacı olan birkaç kripto para biriminden biridir. Bitcoin benzer biçimde blok zincirlerinin hesaplama kapasitesinin bir çok, yeni blokların hash edilmesi haricinde hiçbir amacı olmaksızın boşa harcanmaktadır. Bunun yerine GRC, bilimsel araştırmanın ilerlemesini desteklemek ve insanlığa yarar sağlamak için BOINC ağındaki bu extra hesaplama enerjisini kullanıyor.
  • Sürdürülebilir, verimli teknoloji – Benzersiz PoR / PoS hibrit teknolojisi ile GRC blok zinciri, blok zincirini güvence altına almak için PoS kullanır ve tüm hesaplama kapasitesi, PoR vesilesiyle bilimsel araştırmalar için hesaplamalar hayata geçirmeye ayrılmıştır. Bu, hesaplama gücü asil bir amaç için kullanılan oldukça verimli ve yalın bir ağa neden olur.
  • Etkileşimli geliştirme süreci – GridCoin, resmi olmayanlardan hangi BOINC projelerinin beyaz listeye alınacağına karar verenlere kadar kullananların oy kullanabileceği tertipli anketlere haizdir. Bu, topluluğun hangi araştırma projelerinin GRC ağının hesaplama enerjisini almış olduğu mevzusunda söz sahibi olmasını sağlar ve kullanıcı katılımını teşvik eder.

GridCoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Gridcoin, araştırma odaklı en büyük merkezi olmayan kripto para birimlerinden biridir ve bu sektörde belirgin bir seçimdir. Piyasada bulunan CURE benzer biçimde öteki kripto paralarla bile yüksek derecede kullanım ve entegrasyon sürdürmektedir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmak, organik değişken doğasına doğal olarak olsa da, Gridcoin’in asil amacı bilimsel araştırmayı ilerletmek ve hem de gönüllüleri ödüllendirmek, onu yatırım yapmak için oldukça kayda kıymet bir para haline getiriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir