Gulden (NLG) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Gulden (NLG) Nedir?

Gulden, aslen, 2002 senesinde Hollanda Avrupa Birliği’nin bir parçası olduğunda Euro ile değiştirilen Hollanda ulusal para biriminin adıydı. Gulden kripto para birimi, geliştiricilerinin Hollanda’nın uzun süreden beri yitik olan para birimini geri getirme girişimidir. Gulden Hollanda’nın ‘resmi’ kripto para birimi olmayı hedefliyor.

NLG Geliştirme

Gulden, Litecoin’in bir çatalıydı ve 8 Nisan 2014’te oluşturuldu. Bu proje, Rijk Plasman ve geliştirici Malcolm MacLeod’un bir girişimiydi. Gulden, Hollanda’nın feshedilmiş ulusal para birimi Gulden’i tekrardan tanıtmayı ve erken benimsemeyi teşvik eden kullanımı kolay bir halde yeni gelenlere kripto para birimleri ve kripto ticareti kavramlarını tanıtmayı hedefliyor.

Gulden, 170 milyon NLG tokenine karşılık gelen %10 evvel belirlenmiş bir kripto paraydı. Bununla beraber, %9 yada 150 milyon NLG tokenı Hollanda vatandaşları için ayrılmıştır. Kalan %1 olan 20 milyon NLG, esas olarak Gulden blok zincirinin devamlı gelişimini, iyileştirilmesini ve tanıtımını desteklemek için kullanılacak.

Gulden’in Yararları Nedir?

Gulden, öteki kripto para birimlerinin daha hafifçe, daha kullanıcı dostu bir versiyonu olarak geliştirildi. Gerçek dünyadaki traderların benimsemeleri için daha kazançlı olabilmek için, blok zinciri teknolojisinde daha düşük işlem onay sürelerine, daha kısa blok oluşturma oranlarına ve daha istikrarlı ve güvenli bir ağa neden olan değişimler yapılmış oldu. Gulden’in maksimum arzı da pazar için büyük oranda kripto para arzı sağlamak için 1680 milyon NLG olarak belirlendi.

Gulden, Litecoin’den bir fork’du. Bu da bir Proof of Work düşünce birliği mekanizması ve Scrypt karma algoritması kullandığı anlamına geliyor. Bununla beraber, Gulden’in geliştiricileri, DELTA isminde olan hususi bir güçlük ayarlama algoritması geliştirip uygulayarak ve ek olarak PoW2 adlı PoW mekanizmasının yeni ve geliştirilmiş bir sürümünü sunarak blok zinciri teknolojisini genişletmeyi ve iyileştirmeyi hedeflediler.

Yeni PoW2 sistemi, ağı, mayınlı blokları blok zincirine eklenmeden ilkin doğrulayarak extra bir güvenlik önlemi olarak hareket eden madencilere ve tanıklara ayırıyor. PoW2’nin yeni ve geliştirilmiş versiyonu, egoist madencilik uygulamalarını ve madencilik havuzlarının hakimiyetini caydırmanın yanı sıra,% 51 saldırılarına, Sybil saldırılarına ve işlem esnekliğine karşı da koruma sağlıyor.

Witness özelliği (SegWit’in SegSig olarak adlandırılan hususi bir uygulaması) işlemleri onaylama yükünü ortadan kaldırır ve bunu madenciler ve tanıklar içinde böler. Bu özellik, daha kısa onay süreleri ve gelişmiş ağ güvenliği ve kararlılığı elde eden PoW2 ile beraber kullanılacaktır. Gulden kullanıcılarının coin’lerini %3 ile %10 içinde değişen senelik faiz oranı karşılığında bir aydan maksimum üç yıla kadar değişen bir süre için kilitlemelerine olanak tanır. Bu, PoW’a alternatif bir kripto para dağıtım yöntemi olan Proof of Stake’deki stake etme konseptinden farklıdır.

Gulden için Delta olarak adlandırılan hususi güçlük ayarlama algoritması, blok süresinin Bitcoin blok sürelerinden mühim seviyede daha kısa olduğu anlamına gelir, tam olarak 150 saniye. Daha süratli ve daha verimli algoritma yardımıyla yeni blokların oluşturulması arasındaki süre oldukça daha kararlıdır. BTC’nin aksine, blok ödülünün yarıya inmesi de yoktur. Mevcut ödül blok başına 100 NLG tokendır.

Gulden Ana Özellikler

Kullanılabilirliğe odaklanma – Geliştirme ekibinin temel odak noktası, Gulden ekosistemi ile kullanıcı deneyimidir. Hem mobil hem de masaüstü uygulama, bu zihniyetle sıfırdan oluşturuldu ve sonuçta NLG tokenlarını elde etmek ve harcamak için zahmetsizce kolay bir yöntem sağlandı.

Kapsamlı gerçek dünya entegrasyonu – Hollanda’da NLG’nin agresif tanıtımı, Subway şeklinde oldukça sayıda büyük firmanın Gulden’i kabul edilen bir ödeme şekli olarak benimsemesine yol açtı ve öteki birçok Avrupalı ​​ve İskandinav traderın Gulden’i ödeme sistemlerine benimsemesiyle sonuçlandı. NLG’yi kabul eden tüm gerçek dünya tüccarları internet sayfasında görüntülenebilir.

Etkileşimli ve hususi geliştirme ekibi – Gulden’in geliştirme ekibi, öteki altcoinlerin aksine, kod için sık sık kapsamlı iyileştirmeler yayınlar ve topluluk geri bildirimlerini ve tavsiyelerini etken olarak ister ve dinler. Geliştirme ekipleri ek olarak topluluğun, ekibin bir sonraki sürüm için hangi özellikler üstünde emek harcaması icap ettiğini seçmesine izin vererek onu hakkaten etken bir topluluk haline getirir.

Yatırım fırsatı – Gulden Hisseleri, geliştiricilerin Gulden’i bir kripto para birimi olarak iyileştirme çabalarını desteklemek için satın alınabilir. Her hisse 20.000 Gulden tutarındadır ve bu da 12 ay süresince her hisse için %1 faiz kazanacaktır. 12 ay sonrasında, hisse senedinin kıymeti 22.400 Gulden olacak ve bu da herhangi bir zamanda NLG coinleri ile takas edilebilecek.

Sıfır onaylı işlemler – PoW2 ve yakında Gulden 2.0 için piyasaya sürülecek öteki gelişmelerle beraber, teknoloji işlemlerin bekleme süreleri olmadan %100 güvenli ve emniyetli bir halde onaylanmasına izin verecek. Bu özellik, her bir işlemi onaylamak için uzun süre bekleyemeyen daha büyük şirketlerin, ödemeleri ve satış kazançlarını süratli ve verimli bir halde yetkilendirmesini sağlar.

Kesin ve güvenli teknoloji – PoW’daki SegSig teknolojisi ile beraber hususi Delta algoritması, Gulden’in öteki altcoinlere gore daha güvenli ve istikrarlı bir ağ olmasını sağlar. Kesin blok oluşturma süresi, kısa blok bekleme süreleri, saniyede oldukça daha çok işlemi destekleme kabiliyeti sağlar. Ek olarak oldukça kısa işlem onay sürelerinin yanı sıra çift harcamaya, %51 saldırılara ve işlem şekillendirilebilirliğine karşı da koruma sağlar.

Gulden Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Gulden, Euro karşılığında resmi web sitelerinden satın alınabilir. Ek olarak Bittrex, LiteBit, Bleutrade ve YoBit şeklinde çeşitli borsalarda fiat ve öteki kripto para birimleriyle satın alınabilir ve takas edilebilir. Bunlar içinde Bittrex hacim olarak en büyüğüdür.

Herhangi bir Scrypt madencisi, NLG kripto paralarını çıkarmak için kullanılabilir. Popüler olanlar içinde CPU Miner, CG Miner (AMD GPU’lar için en iyisi) ve CUDA Miner (NVidia GPU’lar için) bulunur. Geliştiriciler için resmi internet sayfasında madencilik havuzlarının bir sıralaması mevcuttur.

NLG Cüzdan Gulden uygulaması hem de Gulden için cüzdan işlevi görür. Hem masaüstü hem de mobil olmak suretiyle çeşitli platformlar için resmi internet adresinden indirilebilir. Gulden uygulaması ek olarak NLG’nin fiat ve öteki kripto para birimleri ile satın alınmasına izin verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir