Güney Kore, Kripto İşlemlerini İzliyor

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), Telegram Nth Room cinsel çete davasına cevap olarak karanlık web üstündeki kripto para birimi işlemlerini seyretmek için suni zeka tabanlı bir yazılım geliştirmeyi planlıyor.

New Daily’ye nazaran, hükümet Ocak ayından bu yana, Cenup Kore’deki çocuk pornosu davasının soruşturulması esnasında zor engellerle karşı karşıya kalmış olduğu için çözümler üstünde çalışıyor.

KISA, bu tür yazılımların, karanlık web sitelerinde Cenup Kore’nin kripto işlemlerini otomatikman izleyen bir öğrenme teknolojisine dayandığını söylüyor. İşlemleri denetleyecek merci Sanal Varlık İşleme Ofisi (VASP)’dir. Devlet kurumu, yazılımı kontrol etmek ve 2022 yılına kadar yetiştirmek için bir pilot aşamaya girecek.

Soruşturma Esnasında Karşılaşılan Zorluklar

Halen polis nezaretinde olduğu iddia edilen çetenin beyni Cho Joo-bin, araştırmacılarla ortaklık yapmayı reddediyor.
Çete vasıtasıyla meydana getirilen işlemlerin çoğunun anonimliği güçlendirmek için Monero’da (XMR) yapılmış olması yetkililerin çalışmalarını engelleniyor.

İşlem hacmi, 2018 yılına kıyasla %1.5’in üstünde süratli bir artış gösterdi. Yetkililer ülke içindeki kriptoyla ilgili karanlık web miktarındaki artıştan kaygı duyuyorlar.

Çetenin En Mühim Mensubuna Darbe

2 Haziran’da  Cenup Kore mahkemesi, Cho Joo-bin’in haiz olduğu tüm kripto para cüzdanları, menkul kıymetler mevduatları ve hisse senetleri hesaplarında dondurma sonucu verdi. El konulmuş olan fonların, sanığın Telegram Nth Room’nın arkasındaki beyni olarak alacağı kârı netleştirdiğinden şüpheleniliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir