Güney Kore Kripto Paralara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor

Cenup Kore hükumeti ile ilgili olarak ortaya atılan iddialara bakılırsa yakın gelecekte Bitcoin ve öteki kripto paralara vergi getirmek suretiyle yasal zeminde emek harcamalar yapmış olduğu iddia edildi. Memurlar için kripto paraları tamamen yasaklaması ile aniden dünyada dikkat çeken Cenup Kore’li devlet yetkilileri, o dönemde ”Şimal Kore’ye doğru ilerliyoruz, eğer buna karşı ses çıkarmazsak bizlerde gelecekte Şimal Kore şeklinde olabiliriz” benzeri yorumlar yapmışlardı.

Aradan geçen sürede ise ülkede kripto paraların düzgüsel paralara oranla daha çok kullanılır hale gelmeye başlaması sonrasında harekete geçen Cenup Kore’nin şimdilerde vergi taslakları üstünde çalmış olduğu ve kripto paralardan gelecek dönemde vergi almaya başlayabilecek olduğu ortaya atıldı.

Yasal Temsilciler Çalışıyor

Cenup Kore hükumetinin yasal temsilcilerinin kripto paraları vergilendirme zemini üstünde hükumetin üst düzey iktisat yetkilisi isimlerinin talimatı sonrasında taslakları hazırladığı, bu taslaklar üstünden vergi çalışmalarını sürdürdüğü ortaya atıldı. Ülkede bazı insanların aylık olarak milyonlarda dolarlık Bitcoin kazancı elde ettikleri ve en küçük gelir vergisi dahi vermedikleri Cenup Kore medyasında sık sık paylaşılan iddialardan birisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir