Güney Kore’de Bazı Yatırımcılar Hala Anonim

Cenup Kore’de birçok yatırımcı, hükumet kararlarınca davranmıyor. Anonim hesaplara kripto paranın yasaklandığı söylense de, yatırımcılar gerçek isimlerini kullanmıyor. Yatırımcıların %10’undan daha azı, dijital hesaplardaki adlarını gerçek isimlerine çevirdi.

Gerçek İsim Değişme Oranı %8

Kripto para borsalarında gerçek isim kullanan kişiler bir fazlaca azca görülüyor. Yeni sistemin, anonimliği ortadan kaldıracağını söylese de, mevcut dijital hesapların ortadan kaldırılması için aradan 1 hafta geçmesine karşın hemen hemen gerçek isim kullanan kullanıcı hesabı %8.21 olarak gözüküyor.

Cenup kore borsaları gerçek isim sistemi kuran borsalar, kripto para ticaretlerini daha oldukca bireylere ulaşarak yapmayı istiyor. Yeni sistem bankaların satın alan kimliklerine bağlı olarak ve kara para aklama için bu yükümlülüğe uygunluk gösterilmesi istenmesiyle dönüşümün istendiği biliniyor.

Gösterilen verilere nazaran 3 bankanın içinde en büyük dönüştürme oranı IBK oldu. Kakao ile desteklendiği malum Upbit borsasında, 570 bin hesap oluşturuldu. Fakat bunların %12.46’sı gerçek isim sistemine geçti. Gerçek adını doğrulamayan 1.6 milyon hesabın bulunduğunu söyleyen yetkililer, dönüşümün oldukca yavaş gerçekleştiğini belirtiyor. Upbit borsasıyla birlikte Korbit, Coinone, Bithumb şeklinde borsalarda da dönüşüm gerçekleşiyor.

Mevcut dijital hesaplarının yanı sıra müşterilerin fonlarıyla tecim yapabilme imkanı sağlanıyor. Müşterilerin bununla birlikte müdahalesi etmeden hesaplardan para çekebildiği biliniyor. Kara para aklama ve sorunsuz ticaretler için gerçek isim kullanımının tüm dünyada yaygınlaşması istenen hususi durumlardan biri olarak göze çarpıyor. İlerleyen günlerde gerçek isminde kullanıcı adları en oldukca istenecek şeyler içinde olacağa benziyor.

 

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir