Güvenli Liman Bitcoin Son 3 Ayın Zirvesinde: 10 Bin Dolar Kapıda Mı?

Bitcoin, neredeyse üç ay süresince görülmeyen bir seviyeye dokunarak mühim bir hamle yapmış oldu. Buradan gene 10.000 dolar seviyesine oldukca kısa bir seyahat var sadece yatırımcıların en oldukca merak etmiş olduğu sorulardan biri şu: “Önder kripto para bu hafta 10 bin dolar seviyesine ulaşmayı başarabilecek mi?”

Haftanın üçüncü gününe Bitcoin  üstün dereceli kırarak başladı. Bitcoin’de Asya seansının açılmasından birkaç saat ilkin başlamış olan yükseliş trendi, fiyatı Kasım ayının başından beri görülmeyen yüksek seviyelere ulaştırdı.

2020’nin Ocak ayı şimdiden Bitcoin’in en iyi performans sergilediği Ocak aylarından biri haline geldi. Analist ve kripto para yatırımcısı Josh Rager,  Twitter’daki “Bitcoin’de düzeltme gelecek” iddiaları hakkında yorum yapmış oldu. Rager, yapmış olduğu paylaşımda düşüş trendinin açıkça kırıldığını ve haftalık vakit diliminde 9.557 doların üstündeki bir kapanışın Bitcoin’i daha yüksek seviyelere taşıyacağını belirtti.

Öte taraftan Forbes’un ve CNBC’nin konuk analisti Jacob Canfield kısa süre ilkin gözlemlediği bir duruma dikkat çekerek Bitcoin’in tekrardan aşağı yönlü bir kırılma yaşayabileceğini savundu. Canfield’a bakılırsa BitMEX’teki açık pozisyonların toplam kıymeti şu anda 943 milyon dolar seviyesinde ve 1 milyar dolar seviyesine her ulaştığında  kripto para piyasası büyük bir satış baskısıyla karşılaşıyor.

Güvenli Liman Bitcoin

Geri çekilme olsun ya da olmasın, Bitcoin, bu yıl şimdiye kadar muhteşem bir performans sergiledi ve güvenli liman anlatımı güçlendi. Bilhassa ABD-İran arasındaki gerilimin tırmanmasıyla ve corona virüsünün yol açmış olduğu endişelerin artmasıyla insanoğlu Bitcoin’e yöneldi.

Hal bu şekilde olunca Tom Lee, 2019 ve 2020 yılı verilerinde altın ve Bitcoin’i karşılaştırmak için Twitter’a gitti. Yapmış olduğu paylaşımda Bitcoin’in 2019 ve 2020’de sırasıyla %92 ve %26,5 oranlarında kıymet kazanarak altından daha iyi performans sergilediğini belirten Tom Lee’ye Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff’ten cevap gelmedi.

Dünyada jeopolitik gerginlikler, ekonomik sıkıntılar ve viral salgınlar devam ediyor. Bu yüzden devamlı güvenli sığınak olarak görülen varlıklarına gerekseme duyulacak ve hal bu şekilde olunca genç nesillerin de altın yerine teknolojisini daha iyi anladıkları Bitcoin benzer biçimde dijital yatırım araçlarına yönelmesi daha ihtimaller içinde görünüyor.

Bitcoin’e gelecek olursak şu an için FOMO’nun devam etmesi olası, bilhassa de BTC gelecek hafta içinde 10 bin dolara ulaşırsa. Bitcoin blok ödülü yarılanmasına yalnız 104 gün kaldı ve bu yüzden Bitcoin’in iyi bir performans sergileyeceği mevzusunda analistler aynı fikir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir