Hackerlar akıllı televizyonlara bulaşan virüsle Monero kazıyor

Kripto para sektörünün her geçen gün büyümesi ve yatırımcılarına yüksek getiri sunması, hackerların da bu alana gözlerini dikmesine yol açmış durumda. Madencilik yöntemiyle para kazanmak isteyen fena niyetli kişiler, şimdilerde kripto madencilik yazılımlarını içeren virüsleri değişik elektronik aletlere bulaştırmaya başladılar.

O şekilde ki artık akıllı tv ve Android telefonlara bulaştırılan virüslerle kullanıcılar bilincinde olmadan Monero madenciliğinde çalıştırılabiliyor.

Bilincinde olmadan Monero kazıyorlar!

Netlab360 şirketinde çalışan Çinli güvenlik araştırmacıları, hackerların internete bağlı derhal her aleti Monero madencilik yazılımlarıyla köle şeklinde çalıştırabildiğini ortaya çıkardı. CNET‘te yer edinen habere bakılırsa hackerlar, yüzlerce Android telefona ve akıllı televizyona Monero madenciliği icra eden zararı olan yazılımları bulaştırmayı başardı.

Güvenlik araştırmacısı Wang Hui‘nin şirket bloguna yazdığı bir yazıda ADB.Miner isminde zararı olan kripto madencilik yazılımının süratli bir halde yayılmaya başladığı uyarısı yer aldı. ADB arayüzündeki 5555 portundan faydalanan bu zararı olan kod parçacığı, anakartı olan neredeyse tüm elektronik cihazları hedef alıyor.

Birçok aygıt çekince altında

5555 portu açık olan cihazları arayan fena niyetli hackerlar, yetersiz güvenlik önlemlerine haiz Android akıllı telefon ve televizyonlara Monero madencilik yazılımını sessiz sedasız yüklüyor. Elektronik aletler açık oldukları her an Monero kazım işlemi gerçekleştiriyor ve inanılmaz elektrik harcıyor.

Şuana dek binlerce aygıt bu yazılımlardan etkilenmiş durumda. Haksız bir halde elde edilmiş Monero gelirinin miktarı ise hemen hemen bilinmiyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir