Hayırseverliğin Geleceği Blockchain Teknolojisinde Yatıyor

Blockchain teknolojisi ve kripto bağışları da hayırseverlik sektörüne dahil oldu.  Blockchain teknolojisi geçtiğimiz on yılda, çeşitli  bağış yapma seçenekleri içinde bir patlama yarattı ve insanların bağış kalıplarını değiştirdi. Kâr amacı gütmeyen, bulut işlem sağlayıcısı Blackbaud’a gore, çevrimiçi bağış yapma oranı istikrarlı bir halde arttı. 2013 senesinde %6.4 olan çevrimiçi bağış oranı, 2018 senesinde %8.5’e kadar büyüdü.

Kripto para bağışlamayı kolaylaştıran programlar tasarlayan sanayi girişimlerinden, yardımların bu bağışları almaya daha açık olmalarına kadar, hayırsever kripto para birimi girişimlerinin geleceğinin parlak olduğu mevzusunda genel bir düşünce birliği var.

Kripto’nun Bağış Sektöründe Şu Ana Kadar Oynadığı Rol

Bitcoin (BTC), anonim yapısı ile biliniyor ve bu da onu hayırsever girişimlerde kullanım için kapsamlı bir seçenek haline getiriyor. Bitcoin ve öteki kripto para birimleri, bankacılık sistemleriyle ilgili olmayan ödemelerde de etkin rol oynamaya başladı.

Daha önceleri, anonim bir fon olan  The Fineapple Fund’un 55 milyonun üstünde Bitcoin toplaması ile birçok hayır kurumu desteklenmişti. Bitcoin ile ilgili son çalışmalara gore bazı ülkelerde kripto para ile hayırseverlik oranı %100’ün üstünde artış gösterdi

Peki, insanoğlu niçin kripto para biriminde bağış halletmeye başlıyor? Kripto para bağışlarının averaj nakit, çek yada kredi bağışınızı gölgelemesi, boğa piyasasının extra fonlara yol açması ve insanların bağış yapma isteğini çoğaltması benzer biçimde bir takım sebebi vardır. Bağışlar için kripto para biriminin kullanılmasına neden olan bir öteki yaygın unsur, Bitcoin bağışında hiçbir ana para kazancı vergisi bulunmamasıdır. Ek olarak, hayırsever bağış benzer biçimde yaygın bir durumda kripto para biriminin kullanımını teşvik ederek,  dijital para birimlerinin genel olarak benimsenmesini ve özümsenmesi de sağlanmış olur.

Kripto Para Bağışlarını Kim Kullanıyor?

Bağış yapmak için Kripto para birimini ve blockchain ekosistemini kullanan oldukca sayıda şirket var. Bunların bir kısmı kripto para birimi hayırseverliği ile başarılarında büyük zirvelere ulaştı. Mesela Paxful,  Bitcoin bağışlarıyla 100 okul inşa etme görevini üstlendi ve bunların üçünü tamamladı. Ethereum blockchain üstüne inşa edilen bir toplumsal finansman ve tesir yönetimi platformu Alice, hedeflerine ulaşarak daha çok ödeme aldıklarında projeleri saydam bir halde yürütmek için hayır kurumlarını, STK’ları ve toplumsal girişimleri teşvik etmeye odaklandı.

COVID-19 Sürecine Kripto Bağışları Iyi mi Destek Oldu?

Kripto para birimleri ve hayırsever bağışlar için son olarak gelişmeler, COVID-19 salgını ulusların ve toplulukların kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi destek sıkıntısı çekmeleri ve genel desteğe gerekseme duydukları Ocak ayının başlarında geldi . The Giving Block CryptoCOVID19 ittifakının başladığını duyurdu ve Paxful, Afrika’daki topluluklara, araç-gereç, su ve öteki ihtiyaçların sağlanmasını için ”Afrika Fonu” nu başlattı.

Blockchain Hayırsever Girişimleri Geliştirebilir

Blockchain; kullanıcılarına finansal özgürlük, veri toplama, paylaşma ve kullanma şeklinde güvenlik ve şeffaflık eklemeye kadar oldukca sayıda yemin etti. Sadece blockchain tarafınca verilen en büyük vaat, aracıların rollerini ortadan kaldırarak yada azaltarak finansal maliyetleri azaltma kabiliyetidir.

Hem blok zinciri teknolojisini, hem de kripto para bağışlarını, hayırseverlik sektörüne daha da dahil ederek, bir yardım kuruluşunun blok zincirinde tamamlandığında bağışlarını iyi mi kullandığını takip etme kabiliyetinden, yolsuzluğun kaynaklanmasına destek olan başka bir şeffaflık seviyesine kadar çeşitli gelişmeler göreceğiz.

Hayırsever girişimlerin tamamlanması için blockchain ve kripto para birimlerine bağlı sistemler uygulayarak, internasyonal transferlerle ilişkili ücretleri azaltabilir ve sonuçta naturel afet mağdurlarına daha acil finansal destek sağlayabileceğiz. Bu bununla birlikte daha çok katkı ve yardım kuruluşlarına daha çok para kazandıracak.

Gelecekte dijital para birimlerinin mülkiyeti ve genel kabulü daha yaygın hale geldikçe, kripto hayırseverlik, şüphesiz hayırseverliğin ilerlemesinde büyük bir etken olarak yerini alacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir