Hedera Hashgraph Nedir? HBAR Nedir?

Hedera Hashgraph, bir DLT projesi ve yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik (directed acyclic graph-DAG) isminde olan teknolojiye dayanan standart bir blok zincirinin yenilikçi bir varyasyonudur.

Temel olarak, işlemler zincir kanalıyla (bir blok zincirinde olduğu benzer biçimde) değil, yönlendirilmiş döngüsel olmayan bir grafik vesilesiyle kaydedilir.

Hashgraph, merkezi olmayan uygulamaları destek sunar ve asenkron Byzantine-Fault Toleransı (aBFT) düşünce birliğine dayanır. Bu protokolde, ağ dürüst bir düşünce birliğini korur. Bu, sistemi saldırıya dayanıklı ve güvenli hale getirir.

Hedera Hashgraph’i Kim Geliştirdi?

Hedera Hashgraph projesi, Kurucu ortak, CTO ve CSO (Baş Bilim Sorumlusu) olan Dr. Leemon Baird‘in bir buluşudur. Dr Baird, Bilgisayar Bilimleri alanında doktora derecesine haizdir. Hem de çeşitli patentlere haizdir ve birçok bilimsel niteliği olan mecmua yayınının da yazarıdır.

Öteki kurucu ortak, operasyonları ve yönetimi kapsayan ve şu anda CEO olan Mance Harman‘dır. Baird ve Harman, Trio Security’de ve hemen sonra BlueWave Security’de beraber çalışmışlardır. Genel olarak, liderlik ekibi (şu anda ortalama 10 çalışan) ve danışmanlar kuvvetli bir deneyime ve eğitime haizdir.

Çözüm

Ekip, kripto pazarının gelişmesi, ilerlemesi ve gerçek hayatta kullanılması için temel uyarlamalara ihtiyacı olduğu görüşüne haiz.
Bunu başarmak için ekibin 5 sorun çözmesi gerekiyor: Whitepaper’dan.

“Dağıtılmış defter teknolojileri (DLT), birden oldukca sektördeki mevcut pazarları bozuyor ve dönüştürüyor. Bununla beraber, bizlere nazaran, dağıtılmış defterlerin her sektör ve coğrafyada geniş çapta kabul görmesi ve benimsenmesi için aşılması ihtiyaç duyulan beş temel engel vardır. Bu yazıda, bu engelleri inceleyeceğiz ve Hedera hashgraph’ın niçin dünyanın ilk kitlesel olarak benimsenmiş, halka açık dağıtılmış defterine ideal olarak uygun bulunduğunu ve oldukca çeşitli uygulamaları destekleyeceğini tartışacağız. “

Baird ve diğerlerine (2018) nazaran, azca ilkin bahsettiğimiz 5 sorun alttadır:

1. Performans: Şu anda, bir çok projenin tps’si, blok zincirinin kitlesel uygulaması için kafi değil. Şu sebeple kitlesel olarak benimsenmesi durumunda işlemlerde katlanarak bir artış göreceğiz.

2. Güvenlik: Blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesi durumunda, blok zincirinde ve gerçekleşen milyonlarca işlemde yüksek oranda ABD doları değerine haiz oluruz. İşlemlerin değerinin de katlanarak artmasını bekliyorsak, işte bu yüzden daha çok güvenlik önleminin uygulanması gerekir. Hedera, oldukça güvenli olduğuna inandıkları aBFT (asenkron Byzantine-Fault Toleransı) konsensüsünü önerir.

3. Yönetişim: Defter, yalnızca teknolojiden ziyade, iş, hukuk ve öteki sektörlerden temsilciler ve profesyoneller tarafınca yönetilmelidir.

4. Kararlılık: Sonucu uygulamak için teknik ve yasal mekanizmaların bir kombinasyonu kullanılarak sistem daha istikrarlı olmalıdır.

5. Mevzuata uygunluk: Yeni blok zincirinin yasanın tüm gerekliliklerine (KYC ve AML dahil) uyması gerekiyor.

Hashgraph Iyi mi Çalışır?

Hashgraph teknolojisi, merkezi olmayan bir protokole dayalı veri aktarım sistemidir. Blok zincirinde informasyon bloklar halinde saklanır ve her “blok n” önceki “blok n-1″e bağlıdır. Bu yüzden bu bloklar “blok zinciri” adından da anlaşılacağı benzer biçimde tek bir zincir oluşturur. Karma grafikte, katılımcı bir işlem de oluşturabilir. Sadece informasyon, belirli bir vaka formüle edilirken değişik şekilde depolanır. Dahası, hashgraph’ın bir proof of work olması gerekmez. Bu da katılımcılar için sistem olarak daha ucuz hale getirir ve daha süratli ve daha verimli olmasını sağlar.

Hasgraph konsensüs algoritması, Hedera’nın kurucu ortağı Dr. Leemon Baird’in geçmişte yazdığı SWIRLDS HASHGRAPH’ta detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Vurgulanması ihtiyaç duyulan birkaç unsur vardır:

1. Platform süratli, güvenli, pahalı olmamalı ve işlemler için minimum madencilik ekipmanı gerektirmelidir;
2. Sistem birden oldukca kurum tarafınca yönetilmeli ve tek bir kurum diğerlerini etkilememelidir.
3. Token – Platformun içinde, bir destek program olarak kullanılmasına müsaade eden, dapp’ler ve ek işlevsellik oluşturmak için erişim elde eden mahalli bir token vardır.

Hashgraph’in Avantajları

Kullanıcı, trade yada HODLer olarak, belgeleri araştırmak için vakit harcarsanız, bu yeni teknoloji oldukça ilginizi çekebilir ve birazcık kafanız karışabilir.

Orijinal bir fikre haiz kuvvetli bir ekiple teknoloji devrim durumunda görünüyor. Bunlara ek olarak,
aBFT konsensüs algoritması hakkaten güvenliyse bu büyük bir avantajdır. Gene pahalı Proof of work gerektirmeyen saldırılara dirençli olması da bir artıdır. Bunun kanıtı, oldukça yüksek çıktı gösteren son testlerdir ki bunun sonucu düşük gecikme, yüksek oranda ölçeklenebilir olduğu anlamına gelir.

Son olarak, yukarıda açıklanan yeni yönetişim yapısı, her şeyin muntazam bir halde yürütülebileceğine dair bir güvence verir. Sadece bu durum bir karmaşıklık da katabilir.

Hashgraph’in Dezavantajları

Whitepaper net değil ve düşünce kafa karıştırıcı. Potansiyel kullananların konsepti, ayrıntıları ve uygulama özelliklerini idrak etmek için saatler harcamaları gerekir. Ek olarak, bu projenin doğru anlaşılması için daha yüksek teknik eğitim de gereklidir.

Hedera Hashgraph materyallerinin karmaşıklığı ele alınmalıdır. Whitepaper ve hashgraph düşünce birliği algoritmasını açıklayan iyi bir sunum desteğine gerekseme vardır.

Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da yönetişim modeli ve bilhassa 39 yönetim organının bağımsızlıklarının muntazam bir halde uygulanmasıdır. Bir sonraki nokta, 39 örgütün yönetim konseyinin, bilhassa öteki blok zinciri ve öteki ilgili projeler bağlamında bahsediyorsak, nispeten yüksek bir merkezileşme anlamına gelmesidir.

Rekabet

Dışarıda başka birkaç proje var, sadece hiçbiri direkt bir rakip olarak görülmüyor. Aşağıdakiler, Hedera Hashgraph’ın kullandığı döngüsel olmayan grafik (directed acyclic graph-DAG) teknolojisini kullanmaktadır yada kullanmayı planlamaktadır. Rekabet durumunda olduğu kabul edilen en yakın projeler şunlardır:

IOTA: Bu protokol, IOTA Vakfı tarafınca geliştirilen bir Dağıtılmış Defter Teknolojisidir,
Nano: Gerçek dünya için dijital para birimi ve dünyadaki her şeyi ödemenin süratli ve parasız yolu olmayı amaçlamaktadır.
ByteBall: Gerçek dünyada benimsenmeye hazır açık bir kripto para birimi platformudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir