HiddenMiner Virüsü Telefon Çökene Kadar Monero Kazıyor

Antivirüs yazılımı üreten güvenlik yazılımları geliştiricisi Trend Micro bünyesinde çalışan uzmanlar, Android işletim sistemine haiz akıllı telefon kullanıcılarını yeni bir virüse karşı uyardı.

Telefona bulaştıktan sonrasında arkaplanda etken hale gelen ve batarya bitene kadar Monero madenciliği icra eden bu zararı olan yazılımın adı ise HiddenMiner.

Uzakdoğu Asya ülkeleri hedefte

Bahsi geçen virüsün Android cihazlara kolaylıkla yüklenebilen üçüncü parti uygulama mağazaları vesilesiyle bulaştığı belirlendi. Araştırmacılar HiddenMiner’den en oldukça etkilenen kullananların Çin ve Hindistan’da yaşadığını da belirlemiş bulunuyorlar.

Uzmanlar HiddenMiner’in faaliyetlerini takip ettiğinde madencilik havuzunda toplam 26 XMR biriktiğini fark etti. Bu da ortalama olarak 21 bin 500 TL’ye karşılık ediyor.

Daha ilkin de benzer bir uygulama yakalanmıştı

Oysa Android cihazlar sanılanın aksine HiddenMiner şeklinde Monero kazan zararı olan yazılımlara pek de yabancı sayılmaz. İlk olarak geçen yıl Aralık ayında fark edilen Loapi uygulaması da benzer bir mantığa sahipti.

HiddenMiner de Loapi’den esinlenilerek tasarlanmış bir zararı olan yazılım. Kullanıcıları kaldıran ve sistem yöneticiliği izni almayı başaran virüs, görünmeyen bir ikonun arkasına gizleniyor ve telefonun çalmış olduğu her saniye Monero kazmaya devam ediyor.

Telefon çökene kadar madencilik yapıyor

Trend Mirco’da mobil tehdit analisti olarak çalışan Lorin Wu, “HiddenMiner’in kaynak kodunda herhangi bir açma kapama fonksiyonu yok. Bu da uygulamanın sürekli olarak telefon kapanana yada çökene kadar Monero kazmak suretiyle programlandığını gösteriyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir