Hindistan Kripto Para Vergisini Zorunlu Hale Getirdi

Birçok ülke kripto para yatırımcılarının vergi kaçırması üstüne pek oldukca ülke vergilendirme mevzusunda adım atmıştı. ABD, Cenup Kore, Japonya ve Çin şeklinde ülkeler vergilendirme meydana getiren ülkeler içinde yer alıyordu. Bunlara son olarak ise kalabalık bir nüfusa haiz olan Hindistan katıldı.

100 BİN YATIRIMCI VAR

Hindistan’da tam olarak 100 bin yatırımcı var ve devlet bir araştırma yaparak bu kişilerin yüklü  miktarlarda vergisiz gelir elde ettiğini tespit etti.  Bu mevzuyla ilgili meydana getirilen bir izahat ise şu şekildeydi. Hindistan Direkt Vergiler Merkezi Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Sushil Chanda, izahat yapmış oldu. “Kripto para birimlerine yatırım meydana getiren, fakat gelir beyanında bulunmayan ve elde edilmiş kazanç üstünden vergi ödemeyen kişilere, kripto para birimlerinin vergilendirilebilir olması sebebiyle vergi ödeme zorunluluğu getiriyoruz” dedi.

Vergi kaçıranları daha iyi saptamak adına bu biçim emekler yaptıklarını söyleyen Chanda Ülke genelinde binlerce kişinin gerçekleştirdiği yatırımların hiçbir netliği olmadığını ve bu yatırımları açıkça beyan etmediklerini öğrendik. Bu sebeple ülke genelindeki Gelir Vergisi Otoriteleri, kripto para yatırımları için gelir vergisi zorunluluğu getiriyor” dedi.

 

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir