Hükümet Yetkilisinden Önemli Açıklama: ABD Kripto Paramızı Çıkarmamızı Engelliyor

İran Hükümeti’ne bağlı bir yetkili, ABD Kongresi’ni, İran’ın kripto para birimini çıkarma çabalarını engellemekle suçladı. Izahat, CoinTelegraph’ın (farsnews.com vasıtasıyla) bildirdiği suretiyle İran Endüstri ve Tecim Bakanı Yardımcısı Said Zarandi tarafınca yapılmış oldu.

Borsalara Yönelik Saldırıların Arkasında İran Var

Bitcoin ve öteki kripto paraların internasyonal yaptırımlardan kaçınmak için kullanımı, sektörün düzenlenmesi sürecinde regülatörler için kilit konulardan birini teşkil ediyor. Son yıllarda kripto para borsalarının uğramış olduğu siber saldırılarının büyük bir çoğunluğunun arkasında Şimal Kore ile beraber İran’ın da olması ABD’nin daha çok endişelenmesine niçin oluyor.

LocalBitcoins Mayıs Ayında İran’dan Çekildi

Zarandi’nin yapmış olduğu bu açıklamada, ABD Kongresi’nin İran’ın kripto paralara erişimini engellemeye çalmış olduğu öne sürüyor. Bu çabaların kapsamı belirsiz olsa da Zarandi haksız da sayılmaz. Mayıs ayının sonlarına doğru, P2P kripto para tecim platformu LocalBitcoins, İran’daki kullananların platforma yönelik talebinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının peşinden ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracağını açıklamıştı.

Uzak Doğulu Madenciler İran’ı Tercih Ediyor

Kripto paralar, genel ekonomik belirsizlik sebebiyle Orta Doğu ve Latin ABD vatanlarında oldukça popüler. İran ek olarak, Çin’deki kripto para yasağından yararlanarak Uzak Doğu ülkesindeki madencileri, ucuz elektrik gücü kozunu kullanarak ülkesine çekmeye çalışıyor.

Bununla beraber, Said Zarandi yapmış olduğu açıklamada, İran’daki yasadışı faaliyetler için Bitcoin’in kullanılmasından da bahsetti. Zarandi, düzenleme  için adımların atılmasının zorunluluğuna işaret etti. İran’ın iyiden iyie kötüleşen ekonomisi için kurtuluşu kripto paralarda bulmuşa benziyor sadece geçtiğimiz dönemlerde tıpkı İran’la benzer düşünceler içinde kendi petrol destekli kripto para birimi Petro’yu başlatan Venezuela başarısızlığa uğramıştı.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir