Icon (ICX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Icon Rehberi – Coin Bilgi

Icon blok zinciri, blok zincirine hangi düğümlerin yeni bloklar ekleyebileceğini belirlemek için delege edilmiş bir proof of stake düşünce birliği algoritması kullanır.

Tron ve EOS şeklinde öteki büyük kripto para birimleri tarafınca kullanılan düşünce, rekabet kanalıyla blokları belirlememekle (madencilik şeklinde) ağın daha süratli bir halde düşünce birliğine varabilmesidir.

Bilhassa Icon’un blok zinciri, beş ana bileşen içinde işbirliğini sağlar.

Bunlar şunları ihtiva eder:

  • Icon Republic – Ağın yönetim yapısı ve blockchain operasyonları için karar komitesidir. Icon Republic, Icon topluluklarının düğümlerinden oluşur.

  • Icon Toplulukları – Tek bir yönetişim sistemi içindeki bir düğüm ağı olan Icon toplulukları, kendi kaide kümeleri ve düşünce birliği algoritmaları ile çalışabilir.

  • Topluluk Temsilcisi (C-Rep) – Her topluluktan seçilmiş düğümler, Icon Republic ile kontakt kurmaya güvenir. C-Temsilcileri emek harcamaları için ICX alır.

  • Topluluk Düğümleri (C-Düğümleri) – Her topluluk için altyapı görevi görür ve bir topluluğun blok zincirini yönetmekten ve sürdürmekten mesuldür.

  • Yurttaş Düğümleri – Oylama gücüne haiz değilsiniz, sadece bir topluluk içinde, öteki topluluklarla ve Icon Republic ile işlem yapma olanağına haiz olabilirsiniz.

Loopchain Iyi mi Çalışır?

Loopchain, Icon Republic’i oluşturan tüm düğümler içinde mesajlaşmayı entegre eden, Icon blockchain’e güç veren algoritmadır. Bunu başarmak için Loopchain, Loop Fault Tolerance (LFT) algoritması isminde olan bir şey kullanır.

Öteki delegated proof of stake (DPoS) algoritmalarına benzer şekilde, Loopchain, işlemleri bloklar halinde gruplamak için düğümler atar, bu blokları blok zincirine ekler ve bu blokları öteki ağ düğümlerine dağıtır. Doğrulama düğümleri, sırayla, bloğun oluşturulmasını onaylar, blok özetinin doğru olup olmadığını denetim eder ve blok verilerini onaylar.

Icon’un geleneksel bir DPoS blok zincirinden farkı, düşünce birliği süreci için ihtiyaç duyulan adım sayısını azaltmasıdır.

Daha spesifik olarak, LFT, blokları kimin oluşturabileceğini ve bu tarz şeyleri onaylayan onaylayıcı düğümleri seçmek için kullanılan algoritmayı basitleştiren Spinning adlı bir teknik kullanır.

Icon’u Kim Geliştirdi?

2017 senesinde kurulan Icon, proje için geliştirmeyi yönlendiren Cenup Kore merkezli bir organizasyon olan Icon Foundation tarafınca piyasaya sürüldü.

Eylül 2017’de, Icon’un kripto para birimi ICX için ilk para teklifi (ICO), Icon’un token arzının yüzde 50’sini içeren bir satışta 150.000 ETH yükseltti.

Resmi Icon blockchain lansmanı Ocak 2018’de gerçekleşti ve ICO katılımcıları ICX kripto para birimini o senenin Haziran ayında aldı.

2019’da Icon, kullananların tokenize edilmiş varlıklar ve menkul kıymetler ihraç etmesine müsaade eden kendi token standardı IRC16’yı yayınladı.

ICX’in Niçin Bir Kıymeti Var?

Icon’un ekonomisinin aslı, ekosisteme katkıları ölçmek ve ICX’i dağıtmakla görevli bir algoritma olan “Icon Incentives Scoring System” (IISS) adlı bir kavramdır.

Bu model, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) yaygın olarak uygulanan modelden farklıdır; burada tek bir grubun (madenciler), darphane etmiş olduğu yeni kripto para birimi için rekabet etmek için hususi bilgisayar donanımı satın alması ve enerji yakması gerekir.

ICX Staking

Her ICX kripto para birimi, çeşitli varlıkları desteklemek suretiyle devredilebilecek bir oylamayı temsil etmek için kilitlenebilir yada “stake” edilebilir.

Bunlar şunları ihtiva eder:

  • Temsilciler – Kamu ve topluluk temsilcilerinden oluşan, Icon Republic’teki blok üreticileri ve onaylayıcıları.

  • Dapps – Bir yada daha çok akıllı sözleşmede çalışan merkezi olmayan uygulamalar.

  • EEP’ler – Icon blockchain tarafınca finanse edilen ve ekosistemin büyümesini ve genişlemesini teşvik etmeyi amaçlayan projeler.

ICX’i, sahipleri ve tüzel kişiyi stake ederek, ufak bir ödül almak için oy verirler. IISS, bir kullanıcının ağa katkısını ölçmek için kullanılan bir birim olan I-Score’u belirlemek için stake etme kullanır.

ICX Ödülleri

IISS, Kamu Temsilcisi oyları (C-Reps), bir bloktaki işlem ücretlerinin miktarı ve yatırılan toplam ICX miktarı şeklinde değişkenleri kullanarak blok başına ödülleri ve ihraç oranlarını dinamik olarak belirler. Bu değişkenler ek olarak I-skor hesaplamasında da kullanılır.

Yeni ICX kripto para birimi her blokta basılır ve iştirakçilerin I-Puanlarına nazaran ICX talep edebileceği bir kamu gömü sözleşmesine gönderilir. Basılan ICX miktarı, her bloktaki işlem tutarı miktarına nazaran belirlenir.

Bir blok içindeki işlem ücretlerinin miktarı lüzumlu ICX düzenlemesine eşitse, yeni ICX kripto para birimi basılmayacaktır.

ICX Niçin Kullanılır?

Icon, oldukça sayıda işlemi gerçekleştirme kabiliyeti sunan halka açık bir blok zincirinde uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiricilerin ilgisini çekebilir.

Örnek olarak, Icon Foundation, teknolojisinin tıbbi kayıtları güvence altına almak ve öteki kullanım durumlarının yanı sıra sigorta sektöründe talep ve ödemeleri hızlandırmak için kullanıldığını söylüyor.

Icon’un Cenup Kore pazarındaki stratejik konumu da ilgi çekici olabilir ve bu da ilgi ve ortaklıklar oluşturmada bir avantaj olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir