Icon (ICX) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Icon (ICX) Nedir?

Icon, kripto para birimleriyle desteklenen merkezi olmayan bir ağ ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde Icon, amacını, kendi kıymet biçimlerini belirleyebilecekleri ve denetim edebilecekleri bir “dijital millet” oluşturmak olarak tanımlıyor. Tasarımın ardındaki esin, işletmelerin, kâr amacı gütmeyen kuruluşların ve kamu kurumlarının hepsinin ortak bir kıymet aracından (ulusal bir para birimi) yararlandığı, sadece birbirinden değişik fakat beraber çalışabilir ekonomik erkek oyuncular olarak kalmış olduğu gerçek dünya ekonomilerinin yapısıdır.

Başka bir deyişle, düşünce, bilgisayar uygulamalarının Icon yazılımını kendi para birimlerini ve ekonomilerini oluşturmak için altyapı olarak kullanabilmesidir. Yazılımı (düğümleri) çalıştıran bilgisayarlar, ilgi alanlarına nazaran Icon ekosistemindeki ekonomileri desteklemeyi seçebilirler.

Icon Republic, her blokta yeni ICX kripto para biriminin basılması sürecini yönetir ve Icon blockchain operasyonunun merkezi olarak hareket eder.

Icon Iyi mi Çalışır?

Icon blok zinciri, blok zincirine hangi düğümlerin yeni bloklar ekleyebileceğini belirlemek için delegated proof of stake düşünce birliği algoritması kullanır. Tron ve EOS şeklinde öteki büyük kripto para birimleri tarafınca kullanılan bu konsensüs mekanizması, rekabet kanalıyla blokları belirlememekle (madencilik şeklinde) ağın daha süratli bir halde düşünce birliğine varabilmesidir.

Bilhassa Icon’ın blok zinciri, beş ana bileşen içinde işbirliğini sağlar. Bunlar şunları ihtiva eder:

  • Icon Republic – Ağın yönetim yapısı ve blockchain operasyonları için karar komitesi. Icon Republic, Icon topluluklarının düğümlerinden oluşur.
  • Icon Toplulukları – Tek bir yönetişim sistemi içindeki bir düğüm ağı olan Icon toplulukları, kendi kaide kümeleri ve düşünce birliği algoritmaları ile çalışabilir.
  • Topluluk Temsilcisi (C-Rep) – Her topluluktan seçilmiş düğümler, Icon Republic ile kontakt kurmaya güvenir. C-Temsilcileri emekleri için ICX token alır.
  • Topluluk Düğümleri (C-Düğümleri) – Her topluluk için altyapı görevi görür ve bir topluluğun blok zincirini yönetmek ve sürdürmekten mesuldür.
  • Yurttaş Düğümleri – Oylama gücüne haiz değildir, sadece bir topluluk içinde, öteki topluluklarla ve Icon Republic ile işlem yapma olanağına haiz olur.

Loopchain Iyi mi Çalışır?

Loopchain, Icon Republic’i oluşturan tüm düğümler içinde mesajlaşmayı entegre eden, Icon blockchain’e güç veren algoritmadır. Bunu başarmak için Loopchain, Loop Fault Tolerance (LFT) algoritması adında olan bir şey kullanır. Öteki delegated proof of stake  (DPoS) algoritmalarına benzer şekilde, Loopchain, işlemleri bloklar halinde gruplamak için düğümler atar. Peşinden bu blokları blok zincirine ekler ve bu blokları öteki ağ düğümlerine dağıtır.

Doğrulama düğümleri, sırayla, bloğun oluşturulmasını onaylar, blok özetinin doğru olup olmadığını denetim eder ve blok verilerini onaylar. Icon’un geleneksel bir DPoS blok zincirinden farkı, düşünce birliği süreci için ihtiyaç duyulan adım sayısını azaltmasıdır. Daha spesifik olarak, LFT, blokları kimin oluşturabileceğini ve bu tarz şeyleri onaylayan onaylayıcı düğümleri seçmek için kullanılan algoritmayı basitleştiren Spinning adlı bir teknik kullanır.

ICX’in Niçin Bir Kıymeti Vardır?

Icon’un ekonomisinin aslı, ekosisteme katkıları ölçmek ve ICX’i dağıtmakla göreve getirilmiş bir algoritma olan “Icon Incentives Scoring System” (IISS) adlı bir kavramdır. Bu model, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) yaygın olarak uygulanan modelden farklıdır; burada tek bir grubun (madenciler) hususi bilgisayar donanımı satın alması ve ürettiği yeni kripto para birimi için rekabet etmek için enerji yakması gerekir.

ICX Staking

Her ICX kripto para birimi, çeşitli varlıkları desteklemek için devredilebilecek bir oylamayı temsil etmek için kilitlenebilir yada “stake” edilebilir. Bunlar şunları ihtiva eder:

  • Temsilciler – Kamu ve topluluk temsilcilerinden oluşan, Icon Republic’teki blok üreticileri ve onaylayıcılar
  • Dapps – Bir yada daha çok akıllı sözleşmede çalışan merkezi olmayan uygulamalar
  • EEP’ler – Icon blockchain tarafınca finanse edilen ve ekosistemin büyümesini ve genişlemesini teşvik etmeyi amaçlayan projeler

ICX’i, sahipleri ve tüzel kişiyi stake ederek, ufak bir ödül almak için oy verirler. IISS, bir kullanıcının ağa katkısını ölçmek için kullanılan bir birim olan I-Puanını belirlemek için stake etme kullanır.

ICX Ödülleri Nedir?

IISS, Topluluk Temsilcisi oyları (C-Reps), bir bloktaki işlem tutarı miktarı ve yatırılan toplam ICX miktarı şeklinde değişkenleri kullanarak blok başına ödülleri ve ihraç oranlarını dinamik olarak belirler. Bu değişkenler ek olarak I-skor hesaplamasında da kullanılır. Yeni ICX kripto para birimi her blokta basılır ve iştirakçilerin I-Puanlarına nazaran ICX talep edebilecekleri bir kamu gömü sözleşmesine gönderilir. Basılan ICX miktarı, her bloktaki işlem tutarı miktarına nazaran belirlenir. Bir blok içindeki işlem ücretlerinin miktarı lüzumlu ICX düzenlemesine eşitse, yeni ICX kripto para birimi basılmayacaktır.

Icon’u Kim Geliştirdi?

2017 senesinde kurulan Icon, proje için geliştirmeyi yönlendiren Cenup Kore merkezli bir organizasyon olan Icon Foundation tarafınca piyasaya sürüldü. Eylül 2017’de, Icon’un kripto para birimi ICX için ilk para teklifi (ICO), Icon’un token arzının yüzde 50’sini içeren bir satışta 150.000 ETH (kabaca 43 milyon dolar) yükseltti.

Resmi Icon blockchain lansmanı Ocak 2018’de gerçekleşti ve ICO katılımcıları ICX kripto para birimini o senenin Haziran ayında aldı. 2019’da Icon, kullananların tokenize edilmiş varlıklar ve menkul kıymetler ihraç etmelerine olanak tanıyan kendi token standardı IRC16’yı yayınladı.

Niçin ICX Kullanmalıyım?

Icon, oldukca sayıda işlemi gerçekleştirme kabiliyeti sunan halka açık bir blok zincirinde uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiricilerin ilgisini çekebilir. Örnek olarak, Icon Foundation, teknolojisinin tıbbi kayıtları güvence altına almak ve öteki kullanım durumlarının yanı sıra sigorta sektöründe talep ve ödemeleri hızlandırmak için kullanıldığını söylüyor. Icon’un Cenup Kore pazarındaki stratejik konumu da ilgi çekebilir, bu da ilgi ve ortaklıklar oluşturmada bir avantaj olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir