İlk Para Teklifi (ICO) Nedir?

ICO, Initial Coin Offering şu demek oluyor ki İlk Para Teklifi’nin kısaltmasıdır.
Bir İlk Para Teklifi (ICO), kripto para birimi endüstrisinin bir İlk Halka Arz’a (IPO) eşdeğeridir. ICO’lar, yeni bir token, uygulama yada hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir firmanın bir ICO başlatmış olduğu para toplama yöntemi olarak işlev görür. Öteki bir deyişle; ICO, bir blockchain ekibinin, platformunu oluşturmak için gerekseme duydukları fonlar karşılığında projelerinin altında yatan kripto para birimini sattığı bir para toplama stratejisidir. Çoğu zaman, bu fonlar Bitcoin, Ether yada her ikisinden oluşur. İlgilenen yatırımcılar teklifi satın alabilir ve şirket tarafınca çıkarılan yeni bir kripto para tokenı alabilirler. Bu token, firmanın sunmuş olduğu ürünü yada hizmeti kullanmada bazı yararları olabilir. Yalnız şirket yada projedeki bir hisseyi de temsil edebilir.

ICO’lar 2017’de ilgi odağı oldu ve milyon dolarlık yükselişler dünya genelinde haber yayınları hayata geçirmeye başladı. 2017’nin Haziran ayında 100 milyon dolar toplandı, Tezos Temmuz ayında 237 milyon dolar biriktirdi ve Filecoin aynı senenin Ağustos ayında 257 milyon dolar getirdi. Ansızın, bir kripto para birimi üstünde çalışan herhangi bir ekip kolayca minimum 100.000 dolar toplayabilir benzer biçimde görünüyordu. ICO’lar genç girişimcilere kimi zaman acımasız girişim sermayesi firmaları ile uğraşmak zorunda kalmadan mühim ana para toplama kabiliyeti verdi.
“Bir ICO tam olarak nedir ve iyi mi çalışırlar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu teknolojik atılıma ve bunun para kazanmanın yepyeni bir yoluna iyi mi eklendiğine daha detaylı bir göz atalım.

ICO Hakkında Bilinmesi Ihtiyaç duyulan Temel Noktalar

 • İlk ​​Para Teklifleri (ICO’lar), çoğu zaman kripto para birimi ve blockchain alanı ile ilgili ürün ve hizmetler sunmak isteyen ve yeni başlayanlar tarafınca kullanılan popüler bir para toplama yöntemidir.
 • ICO’lar stoklara benzer, sadece kimi zaman sunulan bir yazılım hizmeti yada ürün için yararları vardır.
 • Bazı ICO’lar yatırımcılar için büyük getiriler elde etmiştir.
 • Bir ICO’ya katılmak için, çoğu zaman ilkin dijital bir para birimi satın almanız ve kripto para cüzdanlarının ve borsalarının iyi mi kullanılacağı hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye haiz olmanız gerekir.
 • ICO’lar çoğunlukla tamamen düzensizdir, bu yüzden yatırımcılar ICO’ları araştırırken ve yatırım yaparken yüksek derecede dikkat ve itina göstermelidir.

İlk Para Teklifi (ICO) Iyi mi Çalışır?

Bir kripto para birimi girişimi ICO vasıtasıyla para toplamak istediğinde, çoğu zaman projenin ne hakkında bulunduğunu, projenin tamamlanmasının peşinden ne kadar paraya gerekseme duyulacağını, kurucuların kaç sanal token tutacağını, ne tür para kabul edileceğini ve ICO kampanyasının ne kadar süreceği benzer biçimde detayları düzenlemesi gerekir.

ICO kampanyası esnasında, projenin meraklıları ve destekçileri, projenin bazı tokenlarını fiat yada dijital para birimi ile satın alır. Bu tokenlar, halka arzda yatırımcılara satılan bir firmanın hisselerine benzer. Toplanan para, şirket tarafınca talep edilen asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere iade edilir ve ICO başarısız sayılır. Finansman gereklilikleri belirtilen vakit dilimi içinde karşılanırsa, toplanan para projenin hedeflerini gerçekleştirmek için kullanılır.

Mühim: ICO’lar düzenlense de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) müdahale edebilir. Mesela, Telegram yapımcısı geçtiğimiz senelerde bir ICO’da 1.7 milyar dolar topladı, sadece SEC geliştirme ekibinin yasadışı faaliyeti iddiası sebebiyle projeyi durdurmaya çalıştı.

Şimdi Bir ICO Iyi mi Çalışır Daha Detaylı Ele Alalım…

Hepsi olmasa da, bir çok dijital para tekliflerinde bir tür akıllı sözleşme ağı kullanılır. Bu ağlar mimarileri, kuvvetli yönleri ve ideal kullanım durumları bakımından farklılık gösterir, sadece hepsi merkezi olmayan bir blok zinciri kullanır. Popüler örnekler içinde EOS, Tron ve NEO sayılabilir. Bununla beraber, en popüler ICO platformu, bugüne dek, Ethereum’dur.

ERC20 Standardı

Ethereum ağında bir ICO başlatan tokenlerin bir çok ERC20 standardını takip ediyor. Bu standart, tüm ERC20 belirteçlerinin uyması ihtiyaç duyulan bir takım programlama kuralını etkili bir halde özetlemektedir. Akıllı sözleşmeler ICO’ların bel kemiğidir. Açık kaynaklı programlama şunları güvence eder:

 1. Proje, katkıda bulunduğunuz bitcoin yada etheri alır
 2. Bunun karşılığında projenin kripto para birimini alırsınız
 3. Bazı durumlarda, proje minimum bağış toplama hedefine ulaşmazsa yatırımınızı geri alırsınız.

Akıllı sözleşmeler, tüm bu görevleri otomatikman ve aracıya gerek kalmadan yerine getirir.

Tipik Bir ICO Süreci Iyi mi Gelişir?

Bir ICO’ya katılmak nispeten rahat bir süreçtir. Bu örnek için, Ethereum tabanlı aşağıdaki örneğe odaklanalım.

İlk olarak, ICO sunucusu yeni kripto para birimini Ethereum’un sağlamlık kodunu kullanarak basar ve bu paraları kendi cüzdanlarına yerleştirir. Bunu takiben, katılımcı olarak, toplantı sahibinin cüzdanına bir miktar ETH gönderirsiniz. Buna karşılık, yeni kripto para biriminin bir kısmını alırsınız. Aldığınız miktar, ana bilgisayarın onu oluşturduğunda kriptoya hangi kıymeti verdiğine bağlıdır. Hem Ethereum hem de yeni token ERC20 standardını takip ettiğinden, her biri için ayrı bir cüzdan meydana getirmeye gerek kalmamıştır.

ICO Akıllı Sözleşmesi

Ve işte bu kadar. Saygı duyulan herhangi bir ekip ICO’larına güç veren akıllı sözleşmeleri halka açık hale getirecektir. Bu kodu gizli saklı tutan herhangi bir projeye karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

ICO’ya Dair Hususi Hususlar

ICO’lara satın almak isteyen yatırımcılar ilkin kripto para birimi alanını daha geniş bir halde tanımalıdır. Bir çok ICO durumunda, yatırımcılar evvelde mevcut kripto para birimleri içeren tokenlar satın almalıdır. Bu, bir ICO yatırımcısının aslına bakarsanız Bitcoin yada Ethereum benzer biçimde bir para birimi için ayarlanmış bir kripto para cüzdanına haiz olması ve satın almak istedikleri token yada para birimini tutabilen bir cüzdanına haiz olması gerektiği anlamına gelir.

Katılacağınız ICO’ları bulmak iyi mi olur? Son olarak ICO’lardan haberdar olmanın kati bir reçetesi yoktur. İlgilenen bir yatırımcının yapabileceği en iyi şey, çevrimiçi yeni projeler hakkında okumak ve data sahibi olmaktır. ICO’lar mühim oranda hype üretir ve yatırımcıların yeni fırsatları tartışmak için çevrimiçi toplandıkları fazlaca sayıda yer vardır. Yatırımcıların yeni ICO’ları keşfetmesine ve değişik teklifleri birbirleriyle karşılaştırmasına olanak tanıyan ICO’ları bir araya getiren hususi siteler de mevcuttur.

İlk Para Teklifi (ICO) ve İlk Halka Arz (IPO) Farkları Nedir?

Geleneksel firmalar için, geliştirme ve genişleme için lüzumlu fonları artırmanın birkaç yolu vardır. Bir şirket minik başlayabilir ve kârının elverdiği seviyede büyüyebilir, yalnız şirket sahiplerine bağlı kalır, sadece fonların birikmesini beklemek zorunda kalır. Alternatif olarak firmalar, erken yatırım için dış yatırımcılara bakabilir ve onlara süratli bir nakit akışı sağlayabilir, sadece tipik olarak iyelik hissesinin bir kısmını vermekle takas ederler. Bir öteki yöntem halka arz etmek, halka arz kanalıyla hisse satarak bireysel yatırımcılardan fon elde etmektir.

Halka arzlar yalnız yatırımcılar ile ilgilenirken, ICO’lar kitle fonlaması benzer biçimde yeni bir projeye yatırım yapmak isteyen destekçilerle ilgilenebilirler. Sadece, ICO’lar kitle fonlamasından farklıdır, zira ICO’ların destekçileri yatırımlarının gelecekteki bir getirisi ile motive edilirken, kitle fonlaması kampanyalarında toplanan fonlar temel olarak bağıştır. Bu nedenlerden dolayı, ICO’lara “kitle” denir.

ICO’lar ek olarak halka arzlardan minimum iki mühim yapısal farklılığa haizdir. Birincisi, ICO’lar büyük seviyede düzensizdir, şu demek oluyor ki Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) benzer biçimde devlet kurumları onları denetlemez. İkincisi,merkeziyetsizlik ve düzenleme eksiklikleri sebebiyle, ICO’lar yapı bakımından halka arzlardan fazlaca daha özgürdür.

ICO’lar çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Bazı durumlarda, bir şirket finansmanı için belirli bir hedef yada sınır belirler; bu, ICO’da satılan her tokenin evvelde belirlenmiş bir fiyatı olduğu ve toplam token arzının statik olduğu anlamına gelir. Öteki durumlarda, ICO tokenlarının statik bir arzı vardır, sadece dinamik bir fonlama hedefi vardır, bu da tokenların yatırımcılara dağıtımının alınan fonlara bağlı olacağı anlamına gelir (şu demek oluyor ki, ICO’da alınan toplam fonlar ne kadar fazlaysa, toplam token o denli yüksek olur).

İlk Madeni Para Tekliflerinin (ICO) Avantajları ve Dezavantajları

Halka arzda, bir yatırımcı bir şirketteki hisse senetlerini yatırımı karşılığında alır. Bir ICO söz mevzusu olduğunda, kendiliğinden hisse bulunmamaktadır. Bunun yerine, ICO vasıtasıyla para toplayan firmalar paylaşıma eşdeğer bir blok zinciri (kripto para birimi teokenı) sağlar. Bir çok durumda, yatırımcılar Bitcoin yada Ether benzer biçimde popüler bir tokenle ödeme yaparlar ve karşılığında orantılı olarak yeni tokenlar alırlar.

Bir ICO başlatan firmanın bu tokenları oluşturmasının ne kadar kolay bulunduğunu belirtmek gerekir. Birkaç saniye içinde kripto para birimi tokenlarının oluşturulmasına müsaade eden çevrimiçi hizmetler vardır. Yatırımcılar, hisse senetleri ve tokenlar arasındaki farkları göz önünde bulundururken bunu akılda tutmalıdırlar ve tokenın gerçek kıymeti yada yasal garantileri yoktur. ICO yöneticileri, ICO’nun koşullarına gore tokenlar üretir, alır ve sonrasında bireysel yatırımcılara aktararak planlarına gore dağıtır.

Bir ICO operasyonundaki ilk yatırımcılar çoğu zaman, planın başladıktan sonrasında başarı göstermiş olacağı umuduyla jtoken satın almaya motive olurlar. Bu gerçekleşirse, ICO esnasında satın aldıkları tokenlerin kıymeti, ICO’nun kendisi esnasında belirlenen fiyatın üstüne çıkacak ve genel kazanımlar elde edeceklerdir. Bu bir ICO’nun birincil faydasıdır: devasa yükseklikte getiri potansiyeline haizdir.

ICO’lar hakkaten de birçok yatırımcıyı milyoner haline getirdi. 2017 rakamlarına bir göz atarsak: O yıl, her biri averaj 12,7 milyon dolar toplayan 435 başarı göstermiş ICO vardı. 2017 için toplanan toplam miktar 5,6 milyar dolardı. Ek olarak, ICO’larda satın alınan tokenlar, ilk yatırımda dolar cinsinden averaj 12,8 kat verdi.

ICO’lar kripto para birimi ve blockchain endüstrilerinde ön plana çıktıkça, zorlukları, riskleri ve öngörülemeyen fırsatları da bununla beraber getirdiler. Birçok yatırımcı, yatırımlarının süratli ve kuvvetli bir halde geri dönmesi umuduyla ICO’ları satın alıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde en başarı göstermiş ICO’lar bu umudun deposu, zira hakkaten çok önemli getiriler elde ettiler. Bununla beraber, bu yatırımcı coşkusu insanları direkt saptırabilir.

Büyük seviyede düzensiz oldukları için ICO’lar, daha azca bilgiye haiz yatırımcıları avlamak isteyen dolandırıcılarla doludur. SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) benzer biçimde mali yetkililer tarafınca düzenlenmediği için, sahtekarlık yada yetersizlik sebebiyle kaybedilen fonlar asla geri alınamaz.

2017’de ICO’ların fazlaca süratli yükselişi, Eylül 2017’nin başlarında bir takım hükümet ve hükümet dışı kuruluştan geri tepmelere yol açtı. Çin Halk Bankası, ICO’ları resmi olarak yasakladı. Ek olarak ekonomik ve finansal istikrara zarar verdiğini iddia etti.

Çin Merkez Bankası, tokenların para birimi olarak kullanılmasını yasakladı ve bankaların ICO’larla ilgili hizmetler sunmasını yasakladı. Netice olarak, hem Bitcoin hem de Ethereum tutarları düştü, birçoğu daha çok kripto para birimi düzenlemesinin bir işareti olarak kabul edildi. Yasak ek olarak tamamlanmış teklifleri de cezalandırdı. 2018’in başlarında, Feysbuk, Twitter ve Google ICO reklamlarını yasakladı.

ICO’lara yatırım yaparken bir yatırımcının kaybeden olmayacağının yada dolandırılmayacağının garantisi yoktur. ICO dolandırıcılıklarını önlemeye destek olmak için yatırımcılar:

 1. Proje geliştiricilerinin hedeflerinin ne işe yaradığını açıkça tanımlayabildiklerinden güvenilir olun. Başarıya ulaşmış ICO’lar çoğu zaman açık ve özlü hedefleri olan anlaşılır, anlaşılır beyaz kağıtlara haizdir.
 2. Geliştiricileri tanıyın. Yatırımcılar, bir ICO başlatan bir şirketten %100 şeffaflık için çaba göstermelidir.
 3. ICO için belirlenmiş yasal yargı ve koşulları arayın. Dış düzenleyiciler çoğu zaman bu alanı denetlemediğinden, herhangi bir ICO’nun meşru olmasını sağlamak bir yatırımcıya bağlıdır.
 4. ICO fonlarının escrow (emanet) cüzdanında saklandığından güvenilir olun. Bu, erişilebilmesi için birden fazla anahtar gerektiren bir cüzdan. Bu cüzdan, bilhassa yansız bir üçüncü taraf anahtarlardan birinin sahibi olduğunda, sahtekarlığa karşı yararlı bir korumadır.

Peki ICO’lar Yasal Mıdır?

ICO’lar ile alakalı düzenlemeler ülkeden ülkeye değişmektedir. İsviçre ve Malta benzer biçimde ülkeler mevzuata daha ilerici bir yaklaşım getirirken, ABD benzer biçimde ötekiler hala düzenleyici karışıklıklar üstünde çalışıyorlar

ICO’nun yasallığı bazen tartışmalara mevzu olur. İdeal olarak, kripto paralar bir finansal varlık olarak değil, öteki bir şey benzer biçimde bir dijital varlık olarak satılır. Bu yüzden ICO’ya çoğunlukla “kalabalık satışı” denir. İşler belgesiz yürümektedir ve sözlü güvene dayanır.

ICO, şu anda çoğunlukla gri bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Gelecekte büyük olasılıkla yasal düzenlemeler yapılacaktır ki bir çok kişiye gore bu şarttır.

DAO’nun görkemli bir halde patlaması, yasal düzenleyicilerin dikkatini çekti. Elbetteki yasal düzenlemelerin yapılması bazı finansal ve yasal risklere niçin olabilir. Yasal düzenlemelere uymanın maliyeti ve çabası, geleneksel finansman araçlarıyla karşılaştırıldığında ICO’nun avantajlarını azaltabilir.

İlk Para Tekliflerinin Geleceği

Her ne kadar yasal düzenlemeleri belirsiz olsa da, ilk dijital para tekliflerinin yada bazı alternatiflerin burada kalacağı açıktır. 2018’in ayı piyasasında bile, 7.85 milyar dolar toplayan 1250’den fazla ICO vardı.

Daha genel olarak, tokenleşmiş bağış toplama geleneksel yöntemlerle gittikçe daha çok karışmaya başlamaktadır. Güvenlik Jetonu Tekliflerini (STO’lar), Hisse Senedi Jetonu Tekliflerini (ETO’lar) ve hatta YCombinator tarafınca oluşturulan favori SAFE’de bir dönüş olan Gelecek Tokenları için Kolay Anlaşmaları (SAFT’lar) görmeye başlıyoruz.

Daha yüksek likidite, 7/24 tecim ve aracıların ortadan kaldırılmasıyla, daha çok ICO da dahil olmak suretiyle tokenleştirmenin geleceği yolda benzer biçimde görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir