İngiltere Merkez Bankası Başkanından “Libra” Açıklaması

Geçtiğimiz dönemlerde kripto para karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelse de İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, şu sıralar doların hakimiyetinin küresel ekonomideki iyileşme çabalarına engel bulunduğunu ve bu yüzden dünyadaki dolar benzer biçimde biriki paraların yerini bir dijital paranın alması icap ettiğini belirtti.

Yeni Bir Dijital Para Dalgalanmaların Önüne Geçebilir

FED‘in ABD’nin Wyoming eyaletinde düzenlenen bir toplantıya katılan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, ABD dolarının küresel iktisat üstündeki tesirinin azaltılması icap ettiğini ve böylece bir halde küresel piyasalardaki ana para akışındaki dalgalanmalarının önüne geçilebileceğini belirtti.

Şaşırtıcı bir halde ABD’deki görüşmede ABD dolarına meydan okuyan İngiltere Merkez Bankası Başkanı, ülkelerin desteğini kazanacak yeni bir dijital paranın hükümetlerin belirsiz dönemlerde dolarda tuttuğu fonların kilidini açacağını açıkladı.

Kripto Paraların Geleceği İçin Oldukca Mühim

Dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerin merkez bankası başkanlarının bir araya gelmiş olduğu görüşmede doların biriki para statüsünün Libra benzer biçimde bir dijital para birimiyle değiştirilmesi çağrısı şüphesiz kripto para sektörünün geleceği için oldukça mühim.

Mark Carney, Feysbuk’un kripto para birimi Libra’nın ilk duyurulduğu günlerde yapmış olduğu açıklamada projenin küresel finansal sistem için pozitif bir gelişme bulunduğunu belirtmişti. Sadece Carney’e bakılırsa Libra kara para aklama ve terörizmin finansmanı benzer biçimde riskleri de içinde barındırması sebebiyle nezaret altında kalması icap ettiğini dile getirmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir