İran ABD’nin Yaptırımlarını Bitcoin İle Aşacak

Washington D.C yönetimi İran’a en şiddetli yaptırımların uygulanacak bulunduğunu ve ülkenin yokluğa, fakirliğe sürüklenecek bulunduğunu dolaylı bir yoldan doğrulamıştı. İran’a tayyare, besin, metal, çelik ve öteki tüm satışların durdurulduğu ve satış yapılması durumunda öteki satış icra eden ülkelere de en ağır şekilde yaptırımların uygulanacak olduğu ABD Gömü Bakanlığı tarafınca açıklanmıştı. Meydana getirilen açıklamada İran’a yaptırımların en kısa sürede en geç 90 gün içinde başlamış olacak olduğu açıklanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmayı iptal etmesi sonrasında İran’a bir şeyler olacak bulunduğunu ifade etmesi ise ABD’nin ülkede rejimi değiştirebilecek bulunduğunu akıllara getirmişti. Hemen hemen bununla ilgili informasyon yok iken İran yönetiminde ise son 2 gündür Bitcoin’in konuşulmuş olduğu iddia ediliyor.

Bitcoin’e Yatırıyor

İran’da yerli para biriminin düşüş yaşaması sonrasında tüm paranın olmasa bile hatrı sayılır oranda paranın yurtdışına Bitcoin aracılığı ile çıkarıldığı ve bu mevzuda yaptırımların Bitcoin ile delinebilecek olduğu belirtiliyor. Rusya’nın dahi ABD yaptırımlarına karşı gelemediği ve ekonomisinin çökme aşamasına gelmeye başladığı son yıllarda bilgisizlik içinde yüzen İran’ın neler yaşayacak olduğu gelecek süreçte belli olacak. ABD’nin İran’a Bitcoin’i kullanmasını engellemek için her türlü adımı atacağını da bilmek oldukça kolay.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir