İran Altın Destekli Stelllar (XLM) Tabanlı Kripto Para Çıkartacak

ABD’nin yaptırımları sonucunda köşeye sıkışan İran, amborgaların enerjisini kırmak amacıyla geçmişte defaatle karşı çıkmış olduğu kripto paralara yönelmeye başladı. Kripto paraların halk tarafınca çok çok fazla benimsendiği İran’da hükümet de kendi kripto parasını çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

İran’ın çıkarmayı düşündüğü kripto parası PayMon iddialara nazaran Stellar tabanlı olacak. İran merkezli Blockchain şirketi ArzDigital’in CEO’su Hamid Reza Shaabani bu bilgileri Sputnik İran’a verdiği röportajda deklare etti.

İran yaptırımlardan korunmak ve ekonomisine rahat bir nefes aldırmak için bu yolu tercih etti. Ülkenin en büyük bankalarından Bank Melli Iran, Persian Bank, Bank Pasargad ve Bank Mellat ortaklığında Ghoghnoos şirketi tarafınca geliştirilecek.

Shaabani, antak kalma kapsamında PayMon sahiplerinin token’larıyla altın satın alabileceğini belirtti. Kıymetli metallarini kullanarak yaptırımları geçmişteki benzer biçimde etkisiz hale getirmeyi amaçlayan İran acaba bu çabalarında başarıya ulaşabilecek mi?

Kaynak: Cointelegraph

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir