İran: Bitcoin ve diğer kripto paraları tanımıyoruz

Dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerden Bitcoin ve öteki kripto para birimleriyle ilgili yaptırım kararları gelmeye devam ediyor. Kripto para piyasasının devamlı hacim kaybetmesine neden olan bu kararların sonuncusu ise İran’dan geldi.

İran Merkez Bankası’ndan meydana getirilen açıklamada Bitcoin ve öteki tüm kripto paraların geçerli bir para birimi olarak kabul edilmediği, alım satım işlemlerinin İran İslam Cumhuriyeti sınırları içinde Merkez Bankası tarafınca gerçekleştirilmeyeceği bilgisi verildi.

Bu açıklamanın zamanlaması ise manidar, bu sebeple son dönemde İran Merkez Bankası kripto para satışı ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmekle itham ediliyordu.

Bitcoin’i piramit şemasına benzettiler

“Dijital kripto para piyasasında gözlemlenen muhteşem fiyat dalgalanmaları, network pazarlama ve piramid şeması şeklinde kullanımı yayılan bu para birimlerini oldukça riskli hale getirdi” şeklinde ifadelerin bulunmuş olduğu basın açıklaması, İranlı vatandaşlara meydana getirilen “Dengesiz ve oynak bir pazar olan dijital para birimlerine yatırım yaptığınız takdirde tüm finansal birikiminizi kaybedebilirsiniz” uyarısıyla son buldu.

İran’da kripto paralar yasaklanabilir

Öte taraftan İran Merkez Bankası’nın öteki devlet kurumlarıyla ortaklaşa hareket edip dijital paraların kullanımını önlemek için yeni bir mekanizma geliştirmeye çalmış olduğu da açıklandı. Bir öteki devlet kurumu olan İran İletişim ve Enformasyon Bakanlığı‘nın başındaki isim Muhammed Cevat Azari Jahromi de İran’da etkinlik gösteren Post Bank isminde bankanın yerli ve ulusal imkânlarla geliştirilecek bir dijital kripto para üstüne emekler yürüttüğünü belirtti.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir