İran Rejimi Vatandaşların Bitcoin Alımını Engelliyor!

Geçtiğimiz yıl 550’den daha çok insanı dini nedenler dolayısı ile idam eden İran rejimi, bölge ülkelerini ve tüm dünyayı nükleer silahları ile tehdit ediyor. Türkiye’ye sınırı olan ülkenin Türkiye ile petrol ticareti mevzusunda arası fazlaca yakın iken ABD yönetiminin geçtiğimiz günlerde ”Türkiye gelecek aylarda devreye alınacak ağır yaptırımlar sonrasında İran’dan petrol alamaz!” açıklamasının peşinden İran rejiminin daha çok ekonomik problemler yaşaması umut ediliyor.

Rejim şimdiden uygulanan ABD yaptırımları dolayısı ile tüm dünyadan yaptırımlara maruz kalırken, yaşanmış olan bu sorunlu süreç sonucunda da vatandaşlarına acı çektirmeyi sürdürüyor. Ülkede döviz kuru üstün dereceli kırarken Ruhani yönetimi Bitcoin alımının da İran vatandaşları için yasaklanmasına yönelik adımlar atıyor ve Bitcoin alan vatandaşların ihtimaller içinde durumlar ile karşı karşıya kalabilecek olduğu şeklinde vatandaşlarını tehdit ederek kripto paralardan uzak tutmaya çalışıyor.

ABD Destekliyor

Bitcoin alımı ile ilgili Reddit isminde platformda İran’da Bitcoin almanın zorluklarına değinen İranlılar, yönetimin VPN aracılığı ile dahi kripto para borsalarına erişim engeli koyduğunu, bazı borsalara hiçbir şekilde erişemediklerini belirtti.

Gene de Bitcoin almanın mümkün bulunduğunu belirten İranlılar, Ruhani yönetimi ve dini rejimin bunu istememesinin arkasında paranın kıymet kaybetmesinin önüne geçme, ABD’den ve öteki ülkelerden Bitcoin aracılığı ile yardım alma, para transferini izleyememe benzeri nedenler bulunduğunu doğruladı.

  • İran’da cinsellik, kumar, din karşıtı, bazı toplumsal medya siteleri tamamen engellenmiş ve VPN’ler dahi engellenmiş durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir