İspanyol Finans Düzenleyicisi Kripto Paralara Doğrudan Yatırım Yapan Fonları Onaylayacak

İspanya’nın mali düzenleyicisi, direkt kripto paraya yatırım icra eden düzenlenmiş yatırım fonları mevzusundaki konumunu deklare etti. Bu tür fonların İspanya’da  22/2014 sayılı Kanun kapsamında yasal bulunduğunu ve üç tür tüzel kişilik ile yatırım yapılabileceğini söylemiş oldu.

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV – Comisión Nacional del Mercado de Valores) kripto para birimlerine direkt yatırım icra eden kayıtlı fonlar mevzusundaki konumunu açıklığa kavuşturdu. CNMV, menkul kıymet piyasalarını düzenlemekle görevli olan İspanyol hükümetidir.

Komisyon ile ilişki kurabilecek faaliyetler ve hizmetler hakkında fintech şirketlerine yöneltilen bir Sual ve Cevaplar belgesinde, “CNMV tarafınca kaydedilen bir fon direkt kripto paralara yatırım yapabilir mi?” Sorusu yanıtlandı:

Bu tür fonlar, riskli sermayesi bulunanlara, diğeri toplu yatırım kuruluşlarına ve bunların yönetim kuruluşlarına ek olarak düzenleyen 22/2014 sayılı Kanun’da yasal bir yere haizdir. Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

 

Avrupa Yönetmeliği

Europa Press, bu ayın başlarında CNMV’nin “Avrupa mevzuatı olana kadar menkul kıymetler düzenlemelerini kripto paralara uygulayacağını” bildirdi. Haber merkezi, CNMV’nin Stratejik Politika ve Internasyonal İlişkiler Genel Müdürü Víctor Rodríguez şunları söylemiş oldu:

CNMV tarafınca benimsenen yaklaşım, internasyonal yada Avrupa referans standardı olmadığı sürece mevcut menkul kıymet düzenlemelerini uygulamaya çalışmaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir