İsrail Bitcoin’den vergi almaya başlayacağını duyurdu

İsrail hükümeti son dakika almış olduğu karar ile beraber Pazartesi günü gece saatler 00.01’i göstermesinin arkasından Bitcoin’in vergiye doğal tutulaca ve mülk olarak görüleceğini deklare etti. İsrail parlamentosundan geçen yasa tasarısı ile beraber bundan sonrasında İsrail vatandaşlarının Bitcoin’den para kazansın yada kazanmasın vergi vermek zorunda duracak oldukları, hükümetin Bitcoin ile ilgili takip edeni daha çok arttıracak olduğu ifade edildi.

Elbet asla kar etmeyen bir yatırımcıdan vergi almayacak olan İsrail yönetimi, kazanılacak olan her bir meblağ için vergi alacak ve almış olduğu vergiler düzgüsel mülk vergisi olarak sınıflandırılacak.

%20-25 Vergi Alacak

İsrail hükümetinin kripto para kazancı sahibi kişilerden alacak olduğu vergi oranı ise %20 ila %25 içinde değişecek. Bir kullanıcı 1000 TL kar elde etmesi durumunda, bu tutarın minimum 200 TL’sini KDV olarak İsrail hükümetine ödemek zorunda duracak. Bitcoin sitelerinin İsrail sınırları içinde etken olarak kurulu olması durumunda siteler tarafınca vergilerin otomatikman alınması beklenirken, yurtdışı BTC cüzdanlarının iyi mi takip edileceği ise merak mevzusu. Zira BTC’nin takip edilmesi oldukça zor bir durum.

[bitcointicker]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir