İsviçre Hükümeti Kripto Paraları Araştırmaya Karar Verdi

Reuters, İsviçre’nin resmi olarak devlet destekli bir şifreleme parası olasılığını göz önünde bulundurduğunu bildirdi. Hükümet, İsviçre “e-franc” ın artıları ve eksileri hakkında bir emek verme başlatmasını istedi.

İsviçre Federal Konseyi, devlet destekli kripto para biriminin niçin araştırılması gerektirme ettiğini deklare etti.  “Federal Konsey, bir e-francın kullanılmasıyla birlikte, hem yasal hem de parasal olan başlıca sorunların farkındayız. e-Frank’ın risk ve fırsatlarını incelemek ve e-Frank’ın hukuki, ekonomik ve mali taraflarını açıklığa kavuşturmak için araştırılması gerekiyor.”

 

Bu Karar İsviçre İçin Dönüm Noktası

   Kısa bir süre ilkin Merkez Bankası, kripto’nun iç istikrarsızlığı hakkında açıklamalar yapıyordu. İsviçre Ulusal Bankasında yetkili Andréa Maechler :

“Halk için dijital merkez bankası paraları, nakitsiz perakende ödemeleri için verimli bir sistem sağlamak için lüzumlu değildir. Kripto paralar herhangi bir avantaj sağlamayacaktır, bir tek finansal istikrarla ilgili olarak hesaplanamaz riskler doğuracaktır”

diyerek ülkeyi uyarmıştı.

Bu şekilde düşünen ülkelerin bir fazlaca kriptoyu denetim edemediklerinden ve vergi alamayacaklarından dolayı kabul etmediklerini ifade etmeselerde, tabanında bu durumun yatmış olduğu biliniyor. Ek olarak kripto paraların kontrolünün olmaması ile birlikte kara para aklama ve dolandırıcılık benzer şekilde suçlarında artacağından ülkeler şu aşamada kripto paralara sıcak bakmıyor. Yalnız bu durum ilerleyen süreçlerde insanların ilgisini kripto paralara vermesiyle birlikte değişecek ve tüm ülkeler yavaş yavaş kripto paraları tanımaya başlayacaklardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir