Japon elektrik şirketi, kripto para madencileri için güneş enerjisi paneli üretti

Japonya‘nın Kumamoto şehrinde faaliyetlerine devam eden Kumamoto Enerji adlı şirket, kripto para madenciliği için uygun güneş enerjisi panelleri ürettiğini deklare etti.

Bitcoin madencilerinin ana akım medya tarafınca en fazlaca eleştirilen özelliği, fazlaca fazla elektrik tüketip çevre kirliliğine yol açmış olduğu yönündeydi. Hatta madencilik işlemlerinde harcanan elektriğin İzlanda benzer biçimde ufak ülkelerin toplam elektrik harcamasını geride bıraktığı da gündeme gelmişti. Kumamoto Enerji’nin temiz enerji ile de madencilik yapılabileceğini açıklaması, bu eleştirilere yönelik güzel bir yanıt oldu.

OZ Mining ile ortaklık neticesinde geliştirildi

Kumamoto Enerji’den meydana getirilen basın açıklamasında firmanın, OZ Mining adlı kripto para madenciliği icra eden şirketle geçtiğimiz yıl Kasım ayında işbirliğine gittiği açıklandı. İnşa edilen yeni güneş enerjisi tarlaları yardımıyla elektrik ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmeye süregelen OZ Mining, bu yolla kârlılığını da arttırmayı başardı.

OZ Mining şirketi şuan tertipli olarak Kumamoto Enerji’den güneş enerjisi paneli temin etmeyi sürdürüyor. Madencilik tarlaları için devasa büyüklükte veri merkezleri kuran şirket, konteyner şeklindeki madencilik riglerinden de faydalanmayı sürdürüyor.

Gelecek temiz enerjide

CPU ve GPU donanım bileşenleri kullanılarak meydana getirilen kripto para madenciliğinin çevreye fazlaca zarar vermesi, bu sektörün eleştiri oklarının hedefi haline gelmesine yol açmıştı. Hakkaten de yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları kullanılmazsa kısa sürede çevresel bir yıkım kaçınılmaz olabilir. Bu yüzden Kumamoto Enerji’nin yenilenebilir enerji girişimi takdiri hak ediyor.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir