Japon Kripto Para Borsaları Kepenk Kapatıyor!

500 milyon dolardan fazla değerdeki kripto para soygununun ortaya çıkmasının peşinden Japonya’da faaliyetlerine devam eden iki kripto para borsasının daha operasyonlarının sonlandırılacağı bildirildi.

Japonya menşeli Nikkei gazetesinin haberine gore Mr. Exchange ve Tokyo GateWay adlı kripto para borsaları, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı‘nın (FSA) başlatmış olduğu soruşturmaların sonuçlanmasının peşinden kepenk kapatma sonucu aldı.

Dev oranda NEM çalınmıştı

Hatırlanacağı suretiyle gene bir Japon borsası olan Coincheck, 533 milyon dolar değerinde NEM tokeninin çalınmasıyla gündeme gelmişti. Coincheck yöneticileri kendi bütçelerini kullanarak mağdur olan yatırımcılarının paralarını geri ödeyeceklerini açıklamıştı.

Sadece bu olayın gündeme gelmesinin peşinden Japonya hükümeti borsalar üstündeki denetimlerini sıkılaştırdı.

İki borsa daha kapatılmıştı

Üstelik Japonya’da kapatılan borsalar yalnızca Mr. Exchange ve Tokyo GateWay ile sınırı olan da değil. Mart ayının başlangıcında FSHO ve Bit Station adlı borsalar da güvenlik standartlarına uymadıkları sebebi öne sürülerek faaliyetlerine son vermek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Nikkei’ye gore Bit Station, FSA’ya Raimu ve bitExpress borsalarıyla birlikte müracaat yapmıştı.

FSA zorla işlem yapabilir

Buna gore FSA, Japonya genelinde başka borsalara da faaliyetlerine sonlandırmaları noktasında baskı yapabilir. Eğer borsalar yatırımcılardan topladıkları paraları geri iade etmezse, FSA duruma el koyarak zorla kepenk kapattırabilir. 

Mart ayında yürürlüğe giren yeni yasa gereği Japonya genelinde işlem meydana getiren kripto para borsalarının FSA’ya kayıt olması mecburi. Bu yüzden birçok borsa lisans başvurusu yapmak suretiyle FSA’nın kapısını çalmayı sürdürüyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir