Kahin Roubini’den olay sözler: Bitcoin’in fiyatı ‘sıfır’ olacak!

Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, hacim olarak dünyanın bir numaralı kripto para birimi olan Bitcoin‘in değerinin “sıfır” olacağını iddia etti.

Piyasalarla ilgili yapmış olduğu negatif açıklamalar ve yatırımcılara yönelttiği uyarılarıyla malum Roubini, isabetli tahminleriyle iktisat dünyasında kendine yakıştırılan “medyum” lakabını hak eden bir isim. Hatta kendisine “Hekim Kıyamet” diyenler bile var.

Balinalar “dump” yapmış olup kaçak!

Roubini Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Bitcoin’in oldukça hızla düşmesine karşın ısrarla “HODL” diyen ufak yatırımcıların birikimlerinin pul olacağını şu sözlerle açıkladı:

“Tahmin edilmiş olduğu benzer biçimde Bitcoin şuan 6000$ bandının altına düştü.Şimdilerdeyse fiyatı 5K$’ya inebilir. HODL diyen manyaklar ellerindeki Bitcoin’in değerinin tamamen sıfırlanmasını izleyecekler. Bu esnada dolandırıcılar ve piyasayı yönlendiren balinalar dump yapmış olup kaçacak…”

Meşhur analistin kullandığı HODL ifadesi, İngilizce’de “Hold on for dear life” kelimesinin kısaltması. Çevrimiçi forumlarda çoğunlukla kullanılan ve geyik haline gelen bu terim, kripto para borsalarında yaşanmış olan kıymet kayıplarına karşın yatırımları olduğu benzer biçimde muhafaza etmek için kullanılıyor.

İnsanlık tarihinin görmüş olduğu en büyük balon: Bitcoin

Kurmuş olduğu Roubini Macro Associates şirketinin yöneticiliğinin yanı sıra New York Üniversitesi’ne bağlı Stern Okulu’nda iktisat profesörlüğü meydana getiren Roubini, geçtiğimiz hafta Bitcoin’i insanlık tarihindeki en büyük “balon” olarak nitelendirmişti.

Feysbuk’ta kripto para birimleriyle ilgili reklamların yasaklanması, bankaların kredi kartıyla Bitcoin alımına sınırlama getirmesi benzer biçimde etkenler Bitcoin’in fiyatını 2016 Kasım seviyelerine kadar geriletti..

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir