Kakao, Blockchain Platformu Geliştiriyor!

Cenup Koreli web devi Kakao, devletimizde daha fazlaca App Store ve Play Store mağazalarında parasız gösterilen KakaoTalk adlı mesajlaşma uygulamasıyla biliniyor. Bu uygulama an itibariyle Cenup Kore’nin de en fazlaca kullanılan mesajlaşma yazılımı konumunda.

Oysa uygulamanın geliştiricisi Kakao, kendi ülkesinde birçok değişik alanda etkinlik göstermeyi sürdürüyor. KakaoGame adlı oyun servisinden tutun, KakaoPay adlı ödeme altyapısına kadar değişik kategorilerde hizmet sunan dev şirket; şimdilerde blockchain platformu geliştirdiğini resmen deklare etti.

ICO iddiaları kati olarak yalanlandı

Şirket tarafınca bugün düzenlenen basın toplantısında Kakao, ICO iddialarını kati bir üslupla yalanlarken yeni bir blockchain platformu üstüne çalıştıklarını doğruladı. Yıl sonuna kadar geliştirme çalışmalarının sonlanması beklenen platform, uygulama geliştiricilerinin beğenisine sunulacak. Bu sayede bağımsız geliştiriciler de blockchain ağında yer edinen çeşitli uygulamalar geliştirip piyasaya sürebilecekler.

Hatırlanacağı suretiyle Kakao’nun Kakao Coin adlı yeni bir kripto para birimini piyasaya süreceği öne sürülmüştü. Sadece Cenup Koreli firmaların ülke haricinde coin arzı (ICO) başlatmaları hükümet tarafınca yasaklandığı için şirket bu karardan geri adım atmış olabilir.

Yeni platformun adı de belli oldu

Kakao’nun CEO’luk koltuğunu paylaşan Joh Su-yong ve Yeo Min-soo, adı geçen yeni platformun adını de Ground X olarak deklare etti. Kakao’nun halihazırda sunmuş olduğu web tabanlı servisler de gelecekte bu platforma taşınacak.

Bunun için şimdiden Kakao bünyesinde bir blockchain departmanı kuruldu. Bu bölümde yeni nesil ağ teknolojileri üstüne uzman personeller istihdam ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir