Kamboçya da kendi ulusal kripto para birimini geliştiriyor

Son dönemde yerli ve ulusal kripto para birimini geliştirmek suretiyle çalışmalara süregelen ülkeler arasına son olarak Kamboçya da katılabilir.

Vatanımızda adı sanı pek bilinmeyen Kamboçya, Uzakdoğu Asya‘da yer edinen ve kripto para birimleriyle yakından ilişkisi olan bir ülke. Her geçen gün madenci ve kripto para girişimci kitlesini büyüten ülkeden çıkan yerli bir kripto para birimi de var: KHCoin.

Kamboçya Merkez Bankası izahat yapmış oldu

Şimdilerdeyse Kamboçya hükümeti ülkede giderek artan bu trendi yönlendirme ve kendi kripto para birimini geliştirme sinyalini vermiş durumda.

Phnom Penh Post gazetesinde çıkan bir haberde Kamboçya Merkez Bankası‘nın blockchain teknolojisiyle yakından ilgilenilmiş olduğu ve ödeme transferlerini belli bir merkeze bağlı kalmayan bu teknoloji üstünden görüntülemek istediği belirtilmişti. Kripto para topluluğunda pozitif karşılanan bu izahat, ülkenin kendi yerli ve ulusal kripto para birimini de geliştirebileceği şeklinde yorumlandı.

Elektrik fiyatlarının ucuz olduğu ülke, bir taraftan da kripto para madencilerini cezbetmeye devam ediyor. 

Birçok ülke kendi para birimini geliştiriyor

Kamboçya Merkez Bankası’nın yapmış olduğu izahat, Venezuela‘nın kendi ulusal para birimi Petro’yu geliştirmesinden derhal sonrasında gerçekleşti. Ülkenin içinde bulunmuş olduğu finansal darboğazdan ve internasyonal ambargodan kurtulabilmesi için piyasaya sürülen Petro, kısa sürede yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Keza Rusya Devlet Başkanı Putin‘in ekonomik danışmanı Sergei Glazev de kendi kripto para birimlerini geliştirmeleri gerektiği yönünde bir izahat yapmış, bu para biriminin adını da CryptoRuble olarak duyurmuştu.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir