Kanada Bankası, Kripto Paraları Korumak için Kasalar oluşturuyor

Kripto Paralar Dikkat Çekiyor

Kişisel eşyaları güvence altına almanın en yaygın ve en güvenilir yollarından biri banka kasalarında saklamaktır. Bu yüzden, Kanada merkezli banka olan VersaBank Inc. tarafınca kripto para birimleri için bir kasa inşa edildiğinin açıklanması, bu dijital varlıklara verilen önemi ortaya koyuyor.

Blok zinciri ve kripto para birimleri kalkınmanın ilk safhasıdır. Dijital paralar ise mülkiyete erişmeyi elde eden hususi blok zincirlerinin ürünleridir. Kripto paraların çalınması bir tek hususi bir anahtarın gönderilmesi ile olduğundan kripto paraları çalmak, yitirmek aslına bakarsak o denli da zor değildir. Bu yüzden, oldukça duyarlı yerlerde muhafaza edilmelidir.

Hususi Anahtarlarınız Haiz Olduğunuz Her Şey

Kripto paralar aslına bakarsak bir hususi anahtardır. Bu hususi anahtarı  yitirmek, Bitcoin benzer biçimde dijital varlıkların sonsuza kadar kaybolduğu anlamına gelir. Bu şekilde bir kıymetli varlığın korumak niçin bu kadar duyarlı, niçin bu kadar mühim bulunduğunu merak edebilirsiniz. Bu sistem, geliştirilen değişen teknolojinin haiz olduğu güvenliğin bir parçasıdır.

Bir çok cüzdan, yitik anahtarları kurtarma yada hususi anahtarlar kaybolduğunda yada unutulduğunda cüzdanlara erişme yöntemlerine haizdir. Mesela, Bitpay’ın on iki sözcüklü yedek cümlesi şifreler unutulduğunda tekrardan erişim kazanmak için kullanılabilir. Doğal ki kullanıcılar bunu daima güvenli bir yerde tutmaları ve asla kimselerle paylaşmamaları mevzusunda uyarılıyorlar.

Çöpe Atılan Ortalama 300 Milyon Lira “Yitik Paralar Hikâyesi”

Gallerli James Howells’in hikayesi Bitcoin dünyasında popülerdir. Bilgisayarının parçaları zaman içinde bozulan Howells çareyi ilkin bilgisayar parçalarını çöpe atmakta buldu. Bitcoin’lerini saklamış olduğu durağan(durgun) diskini ise masasında 3 yıl süresince muhafaza etti. Sadece Howells diskin gereksiz yere evde durduğuna kanaat getirerek onu da çöpe attı. Howells,  2013’te 7,500 Bitcoin içeren ve işe yaramaz diye düşündüğü bilgisayar diskini çöpe attı, bununla beraber ortalama 300 milyon TL’yi de yitirdi.
Bu ve buna benzer olayların yaşanmaması adına ve dijital varlıklara ve kripto para birimlerinin mevcut kıymeti ve ihtimaller içinde potansiyeli dikkate alındığında, VersaBank Inc.’in eylemleri, gelecek adına pozitif yönde bir adımdır.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir