KAVA Coin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Kava Nedir?

Kava, kripto pazarına değişik bir esneklik getirmeyi amaçlayan yeni nesil merkezi olmayan bir kredi platformudur. Ağ, zincirler arası kabiliyetleri ve benzersiz kredi stratejisi ile bilinir. Bugün, platform, iki ana teminatlı krediler ve stablecoins olmak suretiyle bir takım ürün sunmaktadır.

Kava Hangi Sorunları Düzeltmeye Çalışır?

Kava geliştiricileri, çeşitli tescilli teknolojilerin entegrasyonu yöntemiyle merkezi olmayan kredi sektörünü düzene sokmaya çalışıyor. Geliştiriciler, tüm büyük kripto varlıklarına karşı daha saydam ve rahat bir halde istikrarlı paralar ve merkezi olmayan kredi sağlamak için sistemi hususi olarak geliştirdiler. Netice olarak Kava, internasyonal medyanın ilgisini çekmeye devam eden DeFi sektöründe bir öncüdür.

Kava Iyi mi Çalışır?

Ağın kullanıcıları, kripto varlıklarını USDX karşılığında teminatlandırabilir. USDX, ağda Kava’nın stabilcoin’i olarak işlev görür. USDX kredisi almak için kullananların kriptolarını platformda akıllı bir sözleşmeyle kilitlemeleri yeterlidir. Bu kilitli kripto para birimi, kredinize karşı güvence görevi görür.

Kullanıcılar, sistemde desteklenen herhangi bir kripto varlığı için suni bir kaldıraç oluşturmak için birden fazla teminatlı kredi alabilir. Mesela, protokolü kullanarak Bitcoin yada XRP’nizi kilitlemeyi seçebilirsiniz. Daha çok Bitcoin satın almak için eşdeğer oranda yeni basılmış USDX alırsınız. Bu şekilde, piyasada kaldıraçlı bir konum elde edersiniz.

Kava ek olarak topluluk tarafınca oluşturulmuş oldukca çeşitli uygulamaları da kapsar. Bu Dapp’lerin her biri, platformun genel kullanıcı deneyimine katkıda bulunur. Bu beraber çalışabilirlik, varlıklarınızı çeşitli donanım cüzdanları ve kurumsal düzeyde koruyucular kullanarak depolamanıza olanak tanır. Bu esneklik, rekabete karşı Kava’nın en mühim avantajlarından biri haline gelmiştir.

KAVA Coin Nedir?

KAVA, bu blok zinciri için mahalli tokenıdır. Bu madeni para, ekosistemdeki yönetişim tokenı olarak işlev görür. Kullananların tehlikeli sonuç parametrelere oy vermek için bu tokenlara ihtiyacı vardır. Bu oylar, ağın yükseltmelerine rehberlik eden şeydir. Teminatlı borç pozisyonu (CDP) sisteminin belirli parametrelerine ilişkin teklifler ve oylama için de kullanılırlar. KAVA ek olarak ağ için biriki para birimi işlevi görebilir. USDX fazla teminatlı hale gelirse, ağ USDX satın alımında kullanmak suretiyle yeni KAVA basacaktır. Bu, Kava’nın stabilcoin’in kıymetini müdafaasını sağlar.

Bu kripto ek olarak ağın güvenliğini sağlamada ayrılmaz bir rol oynar. Kullanıcılar bu görevi yerine getirmek için KAVA’ya katılırlar. Bilhassa, yalnızca ağdaki ilk 100 düğüm bu sistemdeki blokları doğrular. En yüksek token sahipleri, her kullanıcının KAVA tokenlarındaki ağırlıklı bağlı hissesini inceleyen bir algoritma kullanılarak belirlenir. Stakerlar çabaları için blok ödülleri olarak kripto para kazanıyor.

Ağdaki paydaşların da birkaç sorumluluğu vardır. Blok zincirini güvence altına almanın yanı sıra, bu kullanıcılar, ağ doğrulayıcılarının bağlanma eğrilerini kullanarak sahipliklerini daha da artırabilirler. Fena niyetli düğümler Kava’larını kaybedebilir. Yüksek emek harcama süresinin sağlanamaması ve çift imzalama işlemleri şeklinde eylemler kesinlikle bu ağdan çıkarılmanızı elde edecektir. Kava, fena amaçlı düğümlere sıfır toleransıyla bilinir.

USDX- Kava

USDX, Kava ağı için stabilcoin’dir. Bu finansal vasıta, aldığınız ve kredilerinizi geri ödediğiniz şeydir. Hem de genel bir ödeme sistemi olarak da işlev görür. USDX, süratli işlem sürelerine haizdir ve bordro ve öteki kurumsal ödeme süreçleri için ideal bir stabilcoin yapar.

  • Marjin Ticareti / Kaldıraç

Kava kullanıcıları, platformda ek kripto varlıkları satın almak için USDX kullanacak. Bu strateji, yetenekli yatırımcıların risklerini yeni yollarla etkin bir halde artırmalarına izin verir.

USDX’i durağan(durgun) bir varlık olarak da tutabilirsiniz. Bu şekilde USDX, piyasa dalgalanması zamanlarında güvenli bir liman görevi görür. Kesinlikle, USDX sahipleri tokenlerini bağladığında, mevcut USDX tutum oranına eşit bir birikim faizi alırlar.

COSMOS Blockchain

Kava, fütüristik Cosmos blok zincirinde bulunuyor. Cosmos, pazardaki artan sayıdaki blok zincirlerini sınıflandırmaya ve bunlardan yararlanmaya destek olmayı amaçlayan dördüncü nesil bir blok zinciridir. Bilhassa, platform Cosmos-SDK kullanılarak oluşturuldu. Bu protokol, halka açık Proof-of-Stake blok zincirleri oluşturmak için açık kaynaklı bir çerçevedir. Cosmos’un ATOM isminde mahalli bir tokenı vardır.

Kava Konsensüs

Kava, Tendermint tabanlı Proof-of-Stake (PoS) düşünce birliği mekanizmasıyla çalışır. Bu yükseltilmiş PoS konsensüs mekanizması, Bizans Hata Toleranslı bir düşünce birliği motorunu kullanır. Etkisinde bırakan bir halde, bu mekanizma Bitcoin yada Ethereum şeklinde erken blok zincirlerinden oldukca daha enerji verimli. Birçok yönden ağ, CDP’lerin entegrasyonu ile MakerDAO’ya benzer. Bununla beraber, Kava, bağımsız ağlarda çalışan kripto para birimlerine erişim eklemek için Cosmos bölgelerini daha iyi kullanıyor.

Kava Iyi mi Saklanır?

Kava’yı saklarken göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan üç seçeneğiniz var. İlki, PC tabanlı bir ağ cüzdanıdır. Kava uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Güvenli ve kullanımı kolaydır. Ek olarak oldukca sayıda mobil cüzdan seçeneği de mevcuttur. Mobil cüzdanınızın iOS ve Android’de bulunan JAXX cüzdanı şeklinde stake etme ödüllerini desteklediğinden güvenli olun.

Ciddi yatırımcılar için bir donanım cüzdanı en iyi harekettir. Ledger Nano S, dünyanın en popüler donanım cüzdanlarından biridir ve kullananların stake ödüllerini kazanmalarına olanak tanır. Donanım cüzdanları öteki seçeneklerden daha güvenlidir bu sebeple kripto paranız çevrimdışı kalır. Bu depolama yöntemi hem de “soğuk depolama” adıyla da anılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir