Kilometre Taşı: Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 5 Bine Ulaştı

Vancouver’da ilk Bitcoin ATM’sinin kurulmasının üstünden neredeyse altı yıl geçti sadece o zamandan beri Bitcoin ATM’lerinin sayısında mühim seviyede artış yaşandı. Averaj günde altı yeni kripto para ATM’sinin kurulmasının arkasından dünyanın dört bir tarafındaki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 5.006’ya ulaştı.

ABD, ülke genelinde 3200’den fazla lokasyondaki kripto para ATM’leriyle, sıralamada önder konumda bulunuyor. Kısaca bu demek oluyor ki ABD dünyadaki kripto para ATM’lerinin %60’ını elinde bulunduruyor. ABD’nin sınır komşusu Kanada ise ülke genelindeki ortalama 680 ATM ile ABD’nin derhal arkasında yer ediniyor.

Gülünç gelebilir sadece 2017 yılındaki boğa sezonuna nazaran 2018 senesinde başgösteren ayı sezonunda daha çok Bitcoin ATM’si kuruldu. Verilere bakılırsa  1.550 lokasyondaki Bitcoin ATM’leriyle General Bytes sektörde önder konumda. General Bytes’ı Genesis Coin (1497 lokasyon) ve Lamassu (439 lokasyon)) takip ediyor. Önde gelen kripto para ATM’si üreticilerinden Robocoin ise üç yıl ilkin operasyonlarını durdurma sonucu almıştı.

Dünyanın dört bir tarafındaki kripto para ATM’lerinin sayısı her geçen gün artarken bu ATM’lere yönelik saldırılar da artış gösteriyor. Mesela, Avustralya’da, Bitcoin ATM’leri, Avustralya Vergi Dairesi’ne bakılırsa “en yaygın dolandırıcılık” şekillerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir