Kısa Pozisyon Sıkıştırması (Short Squeeze) Nedir? Yeni Başlayanlar İçn Temel Rehber

Kısa Pozisyon Sıkıştırması Nedir?

Kısa bir sıkışma, bir hisse senedi yada başka bir varlık keskin bir halde yükseldiğinde ortaya çıkar ve fiyatının düşeceğini iddia eden traderleri daha büyük kayıpları önlemek için satın almaya zorlar. Satın alma mücadeleleri, yalnızca hisse senedi fiyatı üstündeki yukarı yönlü baskıya katkıda bulunur.

  • Kısa pozisyon sahipleri, kayıplarını azaltmak için kurtarırken, kısa süreli bir sıkışma hissenin fiyat artışını hızlandırır.
  • Aykırı yatırımcılar, kısa bir daralma beklemeye ve kuvvetli bir kısa faiz gösteren hisse senetleri almaya çalışırlar.
  • Hem kısa satıcılar hem de aykırı hareket edenler riskli hamleler yapar. Bilge bir yatırımcının bu hisseyi kısaltmak yada satın almak için ek sebepleri vardır.

Açığa satış yapanlar, düştükten sonrasında satın almak amacıyla fiyatının düşeceğini düşündükleri bir varlığın hisselerini ödünç alırlar. Eğer haklı çıkarlarsa, hisseleri iade ederler ve kısa ile gerçek satış fiyatı başlattıklarındaki fiyat arasındaki farkı cebe indirirler. Yanılıyorlarsa, daha yüksek bir fiyattan satın almaya ve belirledikleri fiyat ile satış fiyatı arasındaki farkı ödemeye zorlanırlar.

Kısa satışların bir son kullanma zamanı vardır, bu yüzden bir hisse senedinin fiyatı beklenmedik bir halde arttığında, kısa satıcılar kayıplarını sınırlamak için süratli hareket etmek zorunda kalabilir.

Açığa satış yapanların uçuşu ve hisse senedi fiyatı üstündeki tesirleri kısa süreli sıkışma olarak bilinir. Açığa satış icra eden kişiler, çoğu zaman bir kayıpla, konumlarından sıkılıyor.

Açığa satış yapanlar, piyasa tarafınca aşırı kıymetli bulunduğunu düşündükleri bir hisse senedini sıfırlar. Mesela Tesla, elektrikli vasıta üretimi ve pazarlamasına yönelik yenilikçi yaklaşımıyla birçok yatırımcının heyecanını elde etti. Yatırımcılar, bunun potansiyeline büyük seviyede bahse girer. 2020’nin başlarında Tesla, kısa pozisyonlardaki muhteşem hisselerinin % 18’inden fazlasıyla ABD borsalarında en fazla kısalan hisse senediydi .

2019’un sonlarından 2020’nin başlarına kadar Tesla hisseleri %400 arttı. Açığa satış icra eden kimseler, toplu olarak ortalama 8 milyar dolar yitirdi. Mart 2020’nin başlarında, Tesla’nın hisseleri, piyasadaki düşüş esnasında, ötekiler benzer biçimde nihayet düştü. Açığa satış icra eden kişiler, birkaç gün devam eden bir satışta ortalama 50 milyar dolar kazanmıştır.

Belirtildiği benzer biçimde, kısa pozisyon sahipleri fiyatın düşeceğine inandıkları hisse senetleri üstünde pozisyon açarlar. Akılları ne kadar sağlam olursa olsun, pozitif bir haber, bir ürün duyurusu yada alıcıların ilgisini çeken bir kazanç patlamasıyla altüst olabilir.

Hisse senedinin servetindeki geri dönüş geçici olabilir. Sadece değilse, kısa satıcı pozisyonlarının son kullanma zamanı yaklaştıkça kayıplarla karşılaşabilir. Mühim bir zarar almak anlamına gelse bile çoğu zaman derhal satış yapmayı tercih ederler.

İşte burada kısa baskı devreye girer. Bir kısa satıcının yapmış olduğu her satın alma işlemi fiyatı daha yüksek gönderir ve başka bir kısa satıcının satın almaya zorlar.

Kısa Faiz Iyi mi Ölçülür?

Kısa faiz riski taşıyan hisse senetlerini belirlemede yararlı olan iki tedbir, kısa faiz ve kısa faiz oranıdır . Kısa faiz, tedavüldeki toplam hisselerin yüzdesi olarak açıkta satılan toplam hisse sayısıdır. Tesla’nın %18’lik kısa faizi son aşama yüksekti. Kısa faiz oranı, açığa satılan toplam hisse sayısının hisse senedinin averaj günlük işlem hacmine bölünmesiyle elde edilir. Spekülatif hisse senetleri, daha istikrarlı şirketlere bakılırsa daha yüksek kısa faize haiz olma eğilimindedir.

Kısa faizi seyretmek, bir şirket hakkında yatırımcı duyarlılığının değişip değişmediğini size söyleyebilir. Mesela, bir hisse senedinin tipik olarak % 15 ila % 30 oranında kısa faizi var ise, bu aralığın üstünde yada altında bir hareket, yatırımcıların şirket hakkında görüşlerini değiştirdiklerini izah edebilir. Daha azca kısa hisse, fiyatın oldukça süratli bir halde yükseldiği yada kısa satıcıların oldukça istikrarlı hale geldiği için hisse senedini terk etmiş olduğu anlamına gelebilir. Kısa bir pozisyon, pozitif bir haber, bir ürün duyurusu yada bir kazanç atışı ile yenilebilir.

Normun üstünde kısa faiz artışı, yatırımcıların daha aşağı yönlü hale geldiğini gösteriyor. Sadece aşırı yüksek bir okuma, fiyatı yükseltebilecek kısa bir daralmanın işareti olabilir.

Kısa Sıkıştırmada Bahis

Aykırı yatırımcılar, kısa bir daralma potansiyelinden yararlanmak için yüksek faizli hisse senetleri satın alabilirler. Hisse senedi fiyatındaki süratli artış caziptir, sadece risksiz değildir. Hisse, kasvetli bir gelecek görünümüne haiz olması benzer biçimde, iyi bir sebepten dolayı büyük seviyede kısaltılmış olabilir.

Etken traderlar yüksek oranda kısalan hisse senetlerini izleyecek ve yükselmeye başlamasını izleyecektir. Fiyat ivme kazanmaya başlarsa, trader satın almaya adım atar ve kısa bir daralma ve mühim bir yükselme olabilecek olanı yakalamaya çalışır.

Kısa Sıkışmalarla İşlem Yapmanın Riskleri

Kısa faizi yüksek olduktan sonrasında yükselen birçok hisse senedi örneği var. Fakat bununla birlikte aşırı derecede kısalmış ve tutarları düşmeye devam eden birçok hisse senedi de var.

Yüksek bir kısa faiz, fiyatın yükseleceği anlamına gelmez. Bu, birçok insanoğlunun düşeceğine inanılmış olduğu anlamına gelir. Kısa bir daralma umuduyla satın alan bir kişinin, hisse senedinin fiyatının yükseleceğini düşünmek için başka ve daha iyi sebepleri olmalıdır.

Kısa Sıkıştırma Pozisyonu Örneği

Gelişmiş klinik deneylerde bir ilaç talibi olan varsayımsal bir biyoteknoloji şirketi olan Medicom’u düşünün.

Yatırımcılar içinde bu ilacın hakikaten işe yarayıp yaramayacağına dair ciddi şüpheler var. Netice olarak, yoğun bir kısa faiz var. Aslen, 5 milyon Medicom hissesi, tedavüldeki 25 milyon hissesinin altında satıldı. Bu, Medicom’daki kısa faizin % 20 olduğu ve günlük işlem hacmi averaj bir milyon hisse ile kısa faiz oranının beş olduğu anlamına gelir. Kapanış günleri olarak da adlandırılan kısa faiz oranı, kısa satıcıların açıkta satılan tüm Medicom hisselerini geri almasının beş gün süreceği anlamına gelir.

Farz edelim ki, büyük kısa faiz sebebiyle, Medicom birkaç ay ilkin 15 dolardan 5 dolara düştü. Peşinden, Medicom’un ilacının beklenenden daha iyi çalmış olduğu haberi çıkıyor. Spekülatörler hisse senedini satın alırken ve kısa satıcılar kısa pozisyonlarını kapatmak için çabalarken Medicom’un hisseleri 9 dolara yükselir.

Hisse senedini 9 ila 5 dolar içinde kısaltan hepimiz şimdi kaybediyor. 5 $ civarında açığa satış yapanlar en büyük kayıplarla karşı karşıyadır ve yatırımlarında %80 kaybettikleri için çılgınca oradan çıkmak isteyeceklerdir.

Hisse 9 dolardan açılıyor, sadece önümüzdeki birkaç gün süresince kısa pozisyonlarını korumaya devam ettikçe ve yükselen fiyat ve pozitif haberler yeni alıcıları cezbettikçe yükselmeye devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir