Kör Havuz Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Kör Havuz Nedir?

Kör havuz, yatırımcılardan toplanan fonlar için belirlenmiş bir yatırım hedefi bulunmayan direkt bir katılım programı yada sınırı olan ortaklıktır. Kör bir havuzda, çoğu zaman belirli bir kişinin yada firmanın adının tanınmasına dayalı olarak yatırımcılardan para toplanır. Çoğu zaman yatırım yapma mevzusunda geniş takdir yetkisine haiz genel bir ortak tarafınca yönetilirler. Kör bir havuzun gelişme yada gelir benzer biçimde bazı genel hedefleri yada belirli bir sektöre yada varlığa odaklanması olabilir. Yatırımcı güvenliği için çoğu zaman oldukça azca engelleme yada tedbir vardır. Kör havuzlar, “boş çek sigortalama” yada “boş çek teklifi” olarak da bilinir.

Kör Havuzları Idrak etmek

Kör havuzlara sağlanan esneklik, onlara yatırımları yöneten kendi kendine koyduğu kuralları kullanma eğiliminde olan geleneksel fonlara bakılırsa bir avantaj sağlar. Mesela, bir gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO), ofis alanı yada öteki ticari mülkler piyasası kargaşa ve bunalımlı olsa bile, gene de mülke yatırım yapmak zorundadır. Bu, sadece kısa vadede düşük performansı güvence eder. Aksine, kör bir havuz daha iyi fırsatlar bulmak için başka bir yere gitme kabiliyetine haiz olacaktır. Çoğu zaman, kör havuz yatırımına konulmuş olan tek kriter, finansal performans parametreleri olacaktır.

Kör havuz aracının potansiyel kullanımlarından biri, hususi şirketlerin satın alınması için onları geleneksel düzenlemelerin ve tescil sürecinin dışına çıkarmak için finansman sağlamaktır. Kör havuzlar, enerji yatırımlarında (petrol ve gaz kuyuları) ve gayrimenkulde ( alınıp satılmayan GYO’lar ) ve öteki bazı varlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır . En büyük ve en elit Wall Street şirketlerinden bazıları, sigortalı kör havuzlara haizdir. Bununla beraber, bu destek bir yana, yatırımcılar, eklenen risk sebebiyle, belirtilen bir hedef olmaksızın herhangi bir yatırım mevzusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Kör havuzlar, fonun neye ve iyi mi yatırım yapabileceğine oldukça azca engelleme getiren bir yatırım aracıdır.
  • Kör havuzlar, bazı insanoğlu yatırımcıları örtme özgürlüğünü kötüye kullandığından zaman içinde fena bir saygınlık kazanmıştır.
  • Sofistike yatırımcılar için bile kör bir havuzu değerlendirmek oldukça zor olabilir.

Kör Havuzların Zamanı

Kör havuzlar çoğu zaman, yatırımcılar ve finansörler ihtiyatlı olmaktan oldukça açgözlü olma ve uygun durum tespiti yapma eğiliminde olduklarında, geç dönem piyasa mitinglerinin bir ürünüdür. Risk sermayesi ve melek yatırımcılığının yanı sıra 1980’lerde ve 1990’larda popüler hale geldiler. Sadece kör havuzları içeren birçok hileli antak kalma onlara fena bir isim verdi. Kimi zaman bu havuzlar tek bir yatırım yapılmadan oluşturulur ve ondan sonra feshedilir. Sadece yöneticiler yada genel ortaklar hala yüksek ücretlerle ödeme yaparlar. Bazı insanoğlu, şeffaflıktan yoksun yada hissedarlara oldukça azca data elde eden şirketleri tanımlamak için “kör havuz” terimini de kullanır.

Kör havuzların etrafındaki damgalanma sebebiyle, birazcık daha tanımlanmış parametrelere haiz yeni varyasyonlar ortaya çıktı. Mesela hususi amaçlı satın alma şirketleri, esasen daha sıkı kontrollere haiz kör havuzlardır.

Kör Havuz Kullanmanın Avantajları Nedir?

  • Piyasa duygusallığı üstünde daha azca tesir: Yüksek tutarlı alım satım yapmak isteyen kullanıcılar niyetlerini genel yatırımcı topluluğundan gizleyebilir.
  • Fiyat iyileştirmesi: Alım satım eşlemeleri çoğu zaman mevcut en iyi alış ve satış fiyatlarının averajlarına bakılırsa yapılır. Bu şekilde durumlarda hem alıcı hem de satıcı açık bir piyasaya kıyasla daha karlı bir alışveriş yapabilir (alıcı daha düşük fiyata alır, satıcı daha yüksek fiyata satar).
  • Kayma olmaması: Kör havuz alım satımlarının bir çok evvelinde belirlenmiş fiyatlar üstünden blok alım satımlar şeklinde yapıldığı için kullanıcılar işlemin tamamını istedikleri fiyattan gerçekleştirebileceklerine güvenilir olabilirler.

Kör Havuz Kullanmanın Tehlikeleri Nedir?

Kuralların olmamasının ötesinde, kör havuzlar, yönetimin eline ne kadar güç verdiklerinin bilincinde olmayan yatırımcılar için tehlikeli olabilir. Bir fon temel gayrimenkul varlıklarına odaklanarak başlayabilirken, ondan sonra yüksek riskli teknoloji anlaşmalarına dönebilir. Satış temsilcileri ve pazarlama malzemeleri çoğu zaman bu riski zayıf bir halde iletir. Kör bir havuzun faydalarını vurgulayarak (“X tipi gayrimenkullere odaklanacağız”) ve gerçeği küçümseyerek (“paranızla neredeyse istediğimiz her şeyi yapabiliriz”) yatırımcılardan ana para toplamaya çalışıyorlar.

Kör Havuzlar Iyi mi Değerlendirilir?

Kör havuzlar çoğu zaman gündelik yatırımcıları hedef almaz, sadece kurumsal yatırımcılar bile onlara uygun şekilde kıymet biçme mevzusunda sorun yaşayabilir. Herhangi bir kör havuzu değerlendirmenin ilk adımı, fonun neye yatırım yapabileceğini ve yöneticiye ne kadar yetki verildiğini özetleyen uzun yasal belgeler olma eğiliminde olan mutabakat yada hususi yerleştirme notu sunan prospektüsünü incelemektir. Bundan dolayı, minik yazılar ve açıklamalara oldukça dikkat edin.

Kör havuzların neye yatırım yapabileceklerine erişince oldukça özgür olduğu göz önüne alındığında, bu tarz şeyleri karşılaştırılabilirler anlamında değerlendirmek zor olabilir. Bununla beraber, birkaç teknik var:

  • Genel ortağın geçmiş performansını inceleyin. Yatırım süreçlerinin bir resmini çekmeye çalışmak ve tekrarlanabilir olup olmadığını görmek için geçmişe dönerek bakın.
  • Mevcut fırsata benzer olup olmadıklarını görmek için belirli işlemleri görüntüleyin. Performans genel olarak iyi miydi yoksa birkaç büyük kazanana mı bağlıydı?
  • Genel ortağın düşünce ve tavsiye istemek için iyi iş ilişkileri var mı?
  • Fon yöneticisine iyi mi ödeme yapılır? (Oldukça fazla risk almak için teşvikleri olabilir).

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir