Kötü Amaçlı Malware Tarafından Hedeflenen 2.3 Milyon Bitcoin Adresi

Bitcoin yatırımcılarına Windows işletim sistemi üstünde bilgisayarın kontrolünü eline geçiren yeni bir siber hücum ortaya çıktı. Siber korsanların 2.3 milyon yatırımcıyı izlediği söyleniyor.

“Pano korsanları” olarak malum bir tehdit ailesinin bir parçası olan fena amaçlı yazılım ortaya çıktı. Kullananların gizliliğini fark etmediğinden güvenli olmak için gizlice hafıza kontrolünü ele geçiriyor. Hemen sonra kullanıcının panosuna, saldırganın adresi ile kopyaladığı Bitcoin adresini değiştiriyor. Böylelikle kullanıcıdan habersiz olarak mevcut bitcoinlerini kendi bitcoin adresine göndermesini sağlıyor.

Bleeping Computer, fena amaçlı yazılımın iyi mi çalıştığına dair açıklayıcı bir video ilave ederek, “Bir kullanıcı yapıştırılan adresi iki kez denetim etmediği taktirde, bu takasın gerçekleştiğinin farkına varamıyorlar.” açıklamasını yapmış oldu.

Bunun bir Android akıllı telefon, Windows PC yada başka bir aygıt olup olmaması farketmiyor. Bitcoin kullanıcıları cüzdanlarını yönetirken çeşitli güvenlik açıkları ile karşı karşıya kalıyorlar.

Cointelegraph’ın sıkça bildirdiği şeklinde, tehditler sıralaması büyümeye devam ederken, öteki fena amaçlı varlıklar da tehditleri değişik değişik şekillerde oluşturuyorlar.

Bleeping Computer, “Saldırganlar, kullananların adresleri kopyalayıp yapıştırdıklarını ve bundan yararlanmak için fena amaçlı yazılımlar oluşturduklarını kabul ediyorlar” açıklamasını yapmış oldu.

Uzmanlar, Güncel bir antivirüs yazılımı kullanılmasını ve kullananların cüzdan adresleri kopyala-yapıştır işlevi kullanılarak girilmişse,  Bitcoin adresini yine yine denetim ederek bu saldırıdan kaçınmaları tavsiye ediliyor.

TREZOR şeklinde cüzdanlar, yatırımcıları, her kopyala-yapıştır işleminde manipülasyonları önlemek adına adresleri iki kez denetim etmeye zorluyor ve bu şekilde kullanıcının bitcoinleri doğru cüzdana aktarması sağlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir