Kripto Alım Satımı Yapanların Bilmesi Gereken Temel Terimler

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber yazımızda merak ettiğiniz ve sık sık karşılaştığınız en mühim alım satım terimlerinin bazılarını toparladık.

1. HODL

HODL, kripto para yatırımcıları tarafınca, kripto para birimlerini, artan yada azalan fiyattan bağımsız olarak satmayı reddeden bir terimdir. Bir ayı piyasasında, fiyat düşüşüne karşın insanların elindeki kripto paralarını satmayı reddettiği durumlarda daha sık kullanılır .

HODL sonrasında “Hold On for Dear Life” kısaltması olacak şekilde güçlendirildi ve kuvvetli piyasa dalgalanmaları ve zayıf piyasa performansı esnasında bile satış yapmama anlamına geliyor.

HODL terimi, bununla beraber, kripto para birimi topluluğu tarafınca blok zinciri endüstrisinde inşa edilmekte olan birçok uygulama türüne atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan benzer bir terim olan BUIDL’nin oluşturulmasına da esin verdi.

2. BUIDL

BUIDL hareketi, yalnızca kripto para biriktirmek yada tecim yapmak yerine, insanların yatırım yapmış olduğu ekosistemi benimsemeye ve iyileştirmeye destek olmak için proaktif olarak katkıda bulunmaya başlaması gerektiğine inanıyor.

Kripto alanı şeklinde son aşama teknolojik bir alanda inşa etmekten bahsederken akla gelen ilk şey, katkıda bulunmak için programlama mevzusunda uzman olmanız gerektiğidir, sadece bu BUIDLing için geçerli değildir.

BUIDLing, genel amaçları bir kripto para birimi kullanmayı, akıllı sözleşmelerden yararlanmayı , beta kontrol ürünlerini, yazı yazmayı, blok zinciri oyunları oynamayı, kripto para birimi cüzdanlarını kullanmayı ve blok zinciri ve kripto para birimi alanlarının gelişmesine ve genişlemesine destek olabilecek her şeyi içerebilir.

BUIDL terimini ilk kullanan kişinin kim olduğu açık değildir. Bununla beraber, kripto para ekosistemindeki birçok mühim isim BUIDLing’e inanır ve genel ekosistemin gelişimini teşvik etmek için bu terimi tertipli olarak kullanır.

Vitalik Buterin, Ethereum’un gelişimine atıfta bulunurken BUIDL terimini kullandı.

3. Kendi Araştırmanızı Yapın (DYOR)

DYOR terimi “Kendi Araştırmanızı Yapın” anlamına gelir ve kripto para meraklıları tarafınca kullanılan yaygın bir ifadedir. Bununla beraber, kısaltma, kripto para birimi ekosistemine hususi bir tavsiye değildir. Yanlış bilgilerin ne kadar süratli ve kolay yayılabileceği sebebiyle internette yaygın olarak kullanılmaktadır.

DYOR, kripto para birimindeki bilgisiz yatırımcıların sayısını azaltmayı hedefliyor. Onları yatırım yapmadan ilkin bir kripto para birimini araştırmaya ve anlamaya teşvik eder. Böylece niçin bu para birimini satın aldıklarını ve bu projeyi desteklediklerini tam olarak cevaplayabilirler.

Bu terim, kripto para traderları ve meraklıları kamuya açık yayınlar yaptıklarında yada pazar analizlerini toplumsal medya platformlarında paylaştıklarında çoğunlukla bir mesuliyet reddi olarak kullanılır.

Kendi araştırmanızı yapmak niçin önemlidir?

Shilling, insanların fiyatı pozitif yönde yönde etkileme umuduyla haiz oldukları kripto paraların reklamını yapma eğiliminde oldukları kripto para biriminde yaygın bir uygulamadır. Bir çok vakit, bir yazı ile yansız bir yazı arasındaki farkı ayırt etmek zor olabilir. Herhangi bir kripto para birimi satın alırken, yatırım yapmadan ilkin sonucu kendi başınıza vermeniz önerilir. Bir tek başkası buna değdiğini söylediği için değil.

Sybil saldırıları , Reddit, Twitter ve Feysbuk şeklinde toplumsal medya platformlarında da oldukça yaygındır. Fena niyetli kişiler, yatırımcıları bir toplumsal medya platformundaki “popüler” bir gönderiye dayanarak bir kripto para birimi satın almaları için kandırmaya emek harcayarak hızla birden fazla düzmece hesap oluşturabilir. Sadece, düzmece hesapları saptamak devamlı kolay değildir. Bu yüzden bazı durumlarda şüpheci yaklaşmak ve kendi araştırmanızı yapmak önemlidir.

4. Kara Para Aklamayı Önleme (AML)

Kara para aklamayı önleme (AML), suçluların yasa dışı olarak para kazanmasını yada yasa dışı fonları hareket ettirmesini önlemek için yürürlüğe konan yasalar ve düzenlemeler için kullanılan geniş bir terimdir. Birçok yasa dışı etkinlik AML yasaları tarafınca hedef alınırken, en önemlilerinden bazıları vergi kaçakçılığı, kamu yolsuzluğu şeklinde yöntemlerle piyasa manipülasyonudur.

Birçok devlet kurumu ve mevzuat, AML gerekliliklerinin belirlenmesinde rol oynar. ABD’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFTC) şeklinde ajanslar , komisyoncu-bayiler için genel informasyon ve kaynaklar ve AML standartlarını belirlemek için vadeli işlem komisyonu sağlar.

ABD Birleşik Devletleri’nde kara para aklamanın önlenmesine katkıda bulunan yasalar içinde 1970 Banka Gizliliği Yasası, 1986 Kara Para Aklama Denetim Yasası ve 2001 ABD Vatanseverlik Yasası bulunmaktadır.

İlgili yasaların karmaşıklığı sebebiyle, birçok finans kurumu şüpheli faaliyetleri saptamak için AML yazılımını kullanır. Bu yazılım çözümleri, satın alan adlarını devletin yasaklanmış kullanıcı listelerine nazaran denetim etmekten, uyumluluğu sürdürmek için lüzumlu kayıtları meydana getirmeye kadar çeşitli işlevleri yerine getirir.

AML programları ek olarak kripto para birimi alanıyla da ilgilidir. Düzenleyiciler kripto para birimi piyasasına daha çok odaklanmaya başladıkça, birçok kripto para birimi borsası kara para aklamayı önleme yasalarına uyum için uyumlu çabalar gösterdi. Gene de, kripto alanında KYC ve AML gereksinimlerine yönelik bazı eleştiriler var, bu sebeple eleştirmenler, uyumluluğun mahremiyetlerini azalttığını ve duyarlı kişisel verileri merkezi veritabanlarına yerleştirerek merkeziyetsizçiliğin faydalarını geçersiz kıldığını iddia ediyor. Sadece taraftarlar, kullanıcı gizliliğini korurken yasal gereklilikleri karşılayacak çözümlerin tasarlanabileceğini savunuyorlar.

5. Müşterinizi Tanıyın (KYC)

KYC, bankaların ve öteki finans kurumlarının mevcut ve potansiyel müşterilerden kimlik detayları ve yazışma detayları toplamak için kullandıkları bir süreci ifade eder. Amacı, dolandırıcılığı, kara para aklamayı ve öteki yasadışı faaliyetleri ve mali hesapların kötüye kullanımını önlemektir.

ABD’de Bankalar, 2001 ABD Vatanseverlik Yasasına uygun olarak KYC’yi kullanmak için yasal olarak yetkilidir. 1989’da, internasyonal ölçekte kara para aklamayla savaşım etmek için Mali Fiil Vazife Gücü (FATF) kuruldu. FAFT, Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uygulamaları vesilesiyle bu amaca ulaşmak için standartlar belirler ve tavsiyeler sunar. Üye ülkeler ve yargı bölgeleri, AML yönergeleriyle çalışmak için çeşitli yasalar, kurallar ve düzenlemeler uygular. KYC ve AML, dürüst olmayan ve cezai mali faaliyetleri önlemeye destek olmak için el ele gider.

KYC uygulamaları çoğu zaman bir fert satın alan olmadan ilkin adım atar. Finans kuruluşları, bir hesap açmadan ilkin potansiyel bir müşterinin belirtilen kimliğini doğrulamalıdır. Yasal doğrulama standartları olmadığı için bu süreç her banka için değişik görünebilir.

KYC süreçlerinin gerektirdiği bazı tanımlayıcı belgeler şunları ihtiva eder:

Adres doğrulaması da gereklidir. Müracaat sahipleri, bankanın uygulamalarına bağlı olarak değişik belge kanıtları sunabilirler. Bazı örnekler içinde bir elektrik faturası, değişik bir banka yada kredi kartı veren kuruluşun hesap özeti yada bir kira sözleşmesi yer alır.

Kripto para borsaları söz mevzusu olduğunda, kullanıcılar çoğu zaman KYC sürecini tamamlamadan ilkin bir hesap oluşturabilirler. Sadece, bu doğrulanmamış hesaplar sınırı olan işlevler sunmaktadır.

Kara para aklamayı ve finansal dolandırıcılığı azaltmak ve ortadan kaldırmak, KYC uygulamalarının açık avantajıdır. İşleri daha karmaşık ve zamanı kapsamlı hale getirse de – bilhassa bankacılık sektörü ve müşterileri için – faydalar muhtemelen rahatsızlıktan ağır basmaktadır. Standartlaştırılmış uygulamalar, süreci kolaylaştırmaya destek olabilir.

Kripto para dünyasında, yasadışı faaliyetleri gerçekleştirmek için dijital para biriminin kullanılması büyük ilgi görmüş oldu. Bunu azaltmak, kripto para birimine ve itibarına kesinlikle faydalıdır. Uyum, vakit alıcıdır sadece devamlı teşvik edilmelidir. Bununla beraber, kullanıcılar ilkin firmanın verileri güvende tutmak için lüzumlu güvenlik standartlarını uyguladığından güvenli olmadan duyarlı kimlik detayları sağlamamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir