Kripto Para Alanlar Yandı

Japonya’da Bitcoin ticaretinin yüzde 40’ı yenle gerçekleştirilince Japon hükümeti hareketi geçti. Ülkede ciddi anlamda kripto para yatırımının olması pek oldukca yetkili tarafınca biliniyor yeni yasalar ile vergilendirmenin önünü açıyor.

Kripto paraların vergi dilimleri şuan için belli değil sadece gelen haberler yüzde 15 ila 55 içinde olacağı yönünde, Japonya kripto paraların vergilendirmesi mevzusunda ilk adımı atan ülke değil daha öncede ABD buna benzer bir yasa getirmiş yüzde 20 vergi kuralı getirmişti. Bitcoin ya da öteki kripto paralardan kazanç elde edenlere  yüzde 20 vergilendirme getirildi.

ABD 2014 YILINDA VERGİ SİSTEMİNE GEÇTİ

ABD 2014 senesinde bu vergiyi getirmiş olsa da Japonya kripto paralar mevzusunda yeni adımlar atıyor. Ülkede kripto paralardan elde edilecek vergi ile oldukca şey yapılabilir. Alımların neredeyse yarısı Japon Yen’i ile  yapıldığı için Japon hükümeti vergilendirme mevzusunda oldukca daha keskin kararlar alabilir. Asya vatanlarında ülkemize oranla oldukca daha çok kripto para yatırımı yapılırken vergilendirmesi mevzusunda atılan somut adımlar ile Japonya benzer biçimde ülkelerin vergi kazancı inanılmaz derecede artabilir.

Shiodome danışmanlık şirketi CEO’su Kengo Maekawa, vergi mevzusu ile ilgili olarak 30’lu ve 40’lı yaşlardaki pek oldukca kripto para yatırımcısının da vergi meselesiyle ilgili tavsiye istediğini de altını çizdi.

 

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir