Kripto Para Birimi Dogecoin (DOGE) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir web sitesinde gülmece amaçlı üretilen ve kripto para giriş meydana getiren Dogecoin, kısa bir süre zarfı içinde sektörde en fazla işlem ve talep edilen kripto paralardan biri haline gelmiştir. DOGE vesilesiyle kripto para hayatına uzak insanoğlu Bitcoin ve Altcoin’lere yoğun bir ilgi göstermeye adım atmıştır. Bu yazımızda sizlere Dogecoin hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.

Dogecoin İle İlgili Temel Bilgiler

  • Dogecoin, popüler bir 2013 memesine dayanan bir latife/mizahi olarak başladı.
  • Dogecoin başka bir altcoin olan Litecoin’e dayalıdır ve emek verme kanıtının arkasında aynı teknolojiye haizdir.
    2018’den beri etken olarak geliştirilmemesine karşın, madenciler içinde hala popüler bir kripto para birimidir.
  • Yazım itibariyle Dogecoin’in $407.767.656 piyasa kıymeti onu en iyi 45 kripto varlığı arasına getiriyor.

Dogecoin İsmi Nereden Geliyor?

Doge kelimesi aslen köpek anlamına geliyor, köpek kelimesinin bilgili olarak yanlış yazılmasından dünyaya gelen bir kelime. Bazı rivayetlere nazaran Doge kelimesi 2000’li yılların ortalarında internette gösterilen Homestar Runner adlı web platformunda gösterilen çizgi film türünde bir kukla gösterisinde ortaya çıkıyor. Bu kelimenin coin piyasasına adapte edilmesi ise kelimenin caps olarak popülerlik kazanmasıyla beraber gerçekleşiyor.

2013 yılına gelindiğinde ise toplumsal medya platformlarında bu kelimenin popüler hale gelmesi aralık ayında Dogecoin’in ortaya çıkmasına sebep oluyor. Buna ek olarak logosunda yer edinen Shiba İnu türü köpeğin birçok toplumsal medya platformu ve meşhur web sitelerinde gösterilen capslere mevzu bulunduğunu görüyoruz.

Kripto Para Birimi Dogecoin’i Idrak etmek

Dogecoin, eşler arası, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Bir Altcoin olarak kabul edilir. Görünüşe nazaran bir latife olarak yaratılmış olsa da, blok zinciri kıymetini korumaktadır.

Dogecoin Aralık 2013’te piyasaya sürüldü. Temel teknolojisi Litecoin’den geliyor. Piyasa kıymeti 500 milyon doların altında ve CoinMarketCap tarafınca verilen piyasa kıymeti sıralaması 44.

Dogecoin bir latife olarak başladı. Sadece oluşturulduktan sonrasında bir büyük bir popülerlik kazanmıştır ve 2017’nin sonlarına doğru birçok kripto paranın kıymetini mühim seviyede artıran kripto para birimi balonuna katıldı. 2018’deki balon patlamasından sonrasında, maalesef Dogecoin değerinin çoğunu yitirdi. Sadece hala onu takas eden ve Twitter’da bahşiş vermek için kullandığı iddia edilen bir destekçi kitlesine haiz bulunmaktadır.

Yaratıcıları için bile daha şaşırtıcı olan, Dogecoin’in coşkulu bir fanatik kitlesinin ve canlı bir çevrimiçi topluluğun tadını çıkarmaya hâla devam ediyor olması. Belirttiğimiz benzer biçimde bu güne kadar, kripto para birimi DOGE, ağırlıklı olarak çevrimiçi içerik oluşturuculara bahşiş vermek yada kitle fonlaması çabaları için hala takas ediliyor. Bunun bir sebebi, Dogecoin’in öteki birçok kripto para birimi benzer biçimde işlemesi olabilir. Bundan dolayı Dogecoin, kullanıcılara geleneksel finansal bekçiler olmadan web üstünden kıymet alışverişi yapma olanağı sunuyor.

Kripto Para Birimi Dogecoin Iyi mi Çalışır?

Dogecoin kodu başlangıçta, kendisi bir Litecoin’in (LTC) çatalı olan Luckycoin adında olan ve daha ilkin feshedilmiş bir kripto para biriminden kopyalandı. Bu daha önceki tasarımdan Dogecoin, yazılımını çalıştıran bilgisayar ağının işlem geçmişi üstünde iyi mi düşünce birliğine varmasını sağlamak için Scrypt tabanlı bir düşünce birliği algoritması ödünç aldı.

Bitcoin’de olduğu benzer biçimde, Dogecoin yazılımını çalıştıran hepimiz, yeni basılan kripto para birimi ile ödüllendirilme fırsatı karşılığında bilgisayar enerjisini bu hizmeti, çoğu zaman “madencilik” olarak adlandırılan bir işlem olarak sunmaya adayabilir.

Dogecoin’in en dikkate kıymet deneyi ise para politikasıydı. Mesela, yazılım tarafınca ne kadar Dogecoin basılabileceğine dair artık bir sınır yoktur.

Başlangıçta Dogecoin toplam arzı 100 milyar DOGE ile sınırlandırılmıştı. Sadece geliştiriciler para arzını enflasyonist hale getirmek amacıyla lansmandan birkaç ay sonrasında bunu ortadan kaldırdılar.

Zaman içinde, bu arz bolluğu madencileri Dogecoin blok zincirini güvence altına almaktan caydırdı. Arkasından 2014’te madencilik süreci Litecoin’inkilerle entegre edildi. Bu, Litecoin madenciliği meydana getiren her insanın ek bir iş yapmadan Dogecoin madenciliği yapabileceği anlamına geliyordu.

Şubat 2018 itibarıyla 113 milyardan fazla DOGE çıkarıldı ve her yıl yazılım tarafınca 5 milyar DOGE piyasaya sürülmeye devam ediyor.

Dogecoin’in Zamanı

Başlangıç…

Adobe Inc.’in Avustralya Sidney ofisinde ürün yöneticisi olan Jackson Palmer Kasım 2013’ün sonlarında bir  tweet attı: “Inanırım ki bir sonraki yapılacak en büyük şey; Dogecoin’e yatırım yapmak.” (Tweet o zamandan kısa bir süre sonrasında silindi.)

Palmer attığı bu tweetten sonrasında, kripto para biriminin “şüpheci-analitik” gözlemcisi olarak tanımlandı. Tweet’i muhtemelen birazcık alaycı ve eleştirel bulunmuş oldu. Sadece toplumsal medyadan pozitif yönde geri dönüşler aldıktan sonrasında dogecoin.com alan adını satın aldı.

Ayrıca Portland, Oregon’da, IBM’de dijital bir para birimi oluşturmak isteyen sadece çabalarını teşvik etmekte güçlük çeken bir yazılım geliştiricisi olan Billy Markus, Dogecoin buzz’ını keşfetti. Sadece gerçek Dogecoin’in arkasındaki yazılımı geliştirmek için izin almak amaçlı olarak Palmer’a yetişmesi gerekiyordu.

Dogecoin’in kendisi Litecoin’den türetilen ve başlangıçta blok madenciliği için rastgele bir ödül kullanan Luckycoin’deki kodunu temel alır. Sadece bu Mart 2014’te statik bir ödül olarak değiştirilmiştir. Dogecoin Litecoin’in scrypt teknolojisini kullanır ve bir proof-of-work konsensüsüne dayalı bir kripto paradır.

Palmer ve Markus, Dogecoin’i 6 Aralık 2013‘te piyasaya sürdü. İki hafta sonrasında 19 Aralık’ta Dogecoin’in kıymeti, kim bilir Çin’in bankalarının kripto para birimine yatırım yapmasını yasaklaması sebebiyle %300 arttı.

Kripto Para Birimi Dogecoin’in Yükselişi

Dogecoin yaratıcıları geliştirdikleri kripto parayı, logosu olarak Shibu Inus (Japon köpeği) ile Bitcoin’in “keyifli” bir versiyonu olarak pazarladı. Dogecoin’in gündelik sunumu, gelişen kripto topluluğunun havasına uyuyordu. Scrypt teknolojisi ve sınırsız deposu, Bitcoin’in daha süratli, daha uyarlanabilir ve tüketici dostu bir versiyonu için bir argümandı. (Dogecoin “enflasyonist bir kripto para” iken, Bitcoin benzer biçimde kripto para birimleri deflasyonisttir şundan dolayı oluşturulacak coin sayısında bir tavan vardır. Her dört yılda bir madencilik ödülleri kanalıyla dolaşıma giren Bitcoin miktarı yarıya iner. Tüm madeni paralar özgür bırakılıncaya kadar enflasyon oranı onunla beraber yarıya iner.)

Ocak 2014’te Dogecoin topluluğu, Jamaikalı kızak takımının Soçi Kış Olimpiyat oyunlarına yapmış olduğu geziyi finanse etmek için ortalama 30.000 ABD Doları değerinde 27 milyon Dogecoin bağışladı. O senenin Mart ayında, Dogecoin topluluğu Kenya’da bir kuyu inşa etmek için 11.000 $ değerinde Dogecoin ve NASCAR sürücüsü Josh Wise’a sponsor olmak için 55.000 $ Dogecoin bağışladı.

Dogecoin ilk doğum gününde 20 milyon dolarlık bir piyasa değerine ve sadık bir fanatik kitlesine sahipti.

Dogecoin İle İlgili Tartışmalar

Dogecoin’in serbestçe dolaşan eğlencesi, 2015 senesinde kripto topluluğu genel olarak daha ciddileşmeye başladıkça neşesinin bir kısmını yitirdi.

Dogecoin topluluğunda her şeyin yolunda gitmediğinin ilk işareti, kripto para ve onun ürettiği paranın çevresinde “toksik bir topluluk” oluştuğunu söyleyen Jackson Palmer’ın ayrılmasıydı.

Bu zehirli topluluğun bir üyesi, Moolah isminde bir Dogecoin borsası oluşturan bir İngiliz vatandaşı olan Alex Green idi. Alex Gren (takma adı) toplulukta, NASCAR bağış toplama etkinliğine yanlışlıkla 1.500 dolar yerine 15.000 dolar verdiği bildirilen eli bol bir bahşişçi olarak biliniyordu.

Green’in borsası, topluluğun üyelerini kendi borsasının oluşumunu finanse etmek için büyük meblağlar bağışlamaya ikna etti. Sadece hemen sonra bağışları 1,5 milyon dolardan fazla Bitcoin satın almak için kullandığı ortaya çıktı ve bu da ona lüks bir yaşam seçimi kazandırdı. Ek olarak Green, 2016 senesinde birden fazla saldırı suçundan mahkum edildi ve 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dogecoin, 2017-2018 Kripto Balonu Esnasında ve Sonrasında Neler Yaşadı?

Dogecoin’in kıymeti, 2017’nin sonunda zirveye çıkan balon esnasında kripto paranın geri kalanıyla beraber fırladı ve kripto paranın geri kalanıyla 2018’de düştü. .

2019 yazında Dogecoin, kripto piyasasının geri kalanıyla beraber başka bir kıymet artışı görmüş oldu. Dogecoin meraklıları, kripto borsası Binance kripto parayı listelediğinde mutlu oldu. Birçok şahıs Tesla CEO’su Elon Musk’ın kriptolu bir tweet ile parayı onayladığını düşünüyordu.

2020’lerde Dogecoin

Altyapısı, hala gönüllü olan madeni para geliştiricileri için merkezi bir kaygı deposu olmamıştır. Github’da listelenen son güncelleme iki yıldan daha eski. Bununla beraber, hala etkinlik göstermeye ve tecim halletmeye devam etmesinin bir sebebi, etken madenciler topluluğudur. CryptoIQ’dan Zachary Maschiach’ın söylediği benzer biçimde:

Oldukca sayıda Scrypt madencisi, öteki Scrypt PoW kripto para birimlerine nazaran hala Dogecoin’i (DOGE) tercih ediyor. Aslına bakarsak, Dogecoin (DOGE) hash oranı kabaca 150 TH / s’dir. Bu, 170 TH / sn’lik Litecoin (LTC) hash oranının derhal altında bulunuyor. Bundan dolayı Dogecoin (DOGE) Litecoin (LTC) ile birleştirilebilir, doğrusu madenciler aynı işi kullanarak her iki kriptoyu aynı anda çıkarabilirler. Esasen, Litecoin (LTC) madenciliği meydana getiren nerede ise hepimiz Dogecoin (DOGE) madenciliği yapmayı tercih ediyor, şundan dolayı birleştirme madenciliği Dogecoin (DOGE) karı artırıyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir