Kripto Para Birimi EOS Nedir?

Bu rehberimizde EOS Nedir? EOS Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır? şeklinde sorulara yanıt vermeye çalıştık. EOS hakkında dört gözle beklenen her şeyi ele aldığımızı bu yazımızda EOS’a Yönelik Eleştirileri de görebilirsiniz.

EOS, Ethereum işlevine benzer şekilde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) geliştirilmesi için bir blockchain platformudur. Aslına bakarsak, taraftarlar bunu “Ethereum Katili” olarak adlandırdılar. EOS, işletim sistemlerine benzeyen bir takım hizmet ve işlev sunarak dapp geliştirmeyi kolaylaştırır.

EOS’un arkasındaki düşünce, çeşitli akıllı sözleşme teknolojilerinin en iyi özelliklerini ve vaatlerini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Mesela; Bitcoin’in güvenliğini alır, Ethereum’un ise bilgisayar desteğinden faydalanır. Basitçe söylemek gerekirse, EOS topluluğu, günlük kullanıcı için kullanımı kolay, büyük seviyede ölçeklenebilir bir dapp platformu sağlamak için çalışıyor.

EOS’u Kim Kurdu?

EOS, 2017 senesinde hususi şirket bloğu tarafınca kuruldu. Şu anda block.one kuruluşuna ilişkin olan EOS, Bitshares ve Steem şeklinde yerleşik platformların kurucusu ve yaratıcısı olan Dan Larimer tarafınca başlatıldı.

EOS.IO ve EOS Tokenları

EOS ekosistemi iki temel unsurdan oluşur: EOS.IO ve EOS Tokenları.

EOS.IO bir bilgisayarın işletim sistemine benzer, EOS blockchain ağını yönetir ve denetim eder. EOS.IO, merkezi olmayan uygulamaların dikey ve yatay ölçeklendirilmesini sağlamak için oluşturulmuş blockchain mimarisini kullanır. EOS token’ı, EOS ağının kripto para birimidir.

Bir geliştiricinin, ağ kaynaklarını kullanmaya ve dApp’ları yapmaya ve çalıştırmaya uygun olması için EOS paralarını harcamak yerine tutması yeterlidir. Herhangi bir uygulama çalıştırmayan bir token sahibi de bant genişliğini gerekseme duyabilecek öteki katılımcılara tahsis edebilir yada kiralayabilir.

EOS Iyi mi Çalışır?

EOS’un vizyonu, uygulama geliştiricilerine, girişimcilere ve kullanıcılara erişilebilir bir tecrübe sağlarken, saniyede binlerce işleme güvenli ve sorunsuz bir halde ölçeklenebilen bir blockchain dapp platformu oluşturmaktır. Kullanıcı kimlik doğrulaması, bulut depolama ve sunucu barındırma şeklinde hizmetler sağlayarak merkezi olmayan uygulamalar için eksiksiz bir işletim sistemi sağlamayı amaçlamaktadır.

EOS ağı, tam özellikli bir kimlik doğrulama sistemine girmenizi elde eden uygulamalar için hazır bir platformdur. Değişik izin düzeyleriyle tamamlanan kullanıcı hesapları ve kendi mahalli olarak güvenli kullanıcı verileri, ağın bir özelliği olarak gelir. Ek olarak hesaplar içinde veritabanı erişimini paylaşabilir ve kullanıcı verilerini blockchain dışındaki mahalli bir makinede depolayabilirsiniz.

Çalınan hesapların geri kazanımı da sisteme eklenmiş olur. Kimliğinizi doğrulamak ve güvenliği ihlal edilmiş bir hesaba erişimi geri yüklemek için çeşitli yöntemleriniz vardır. EOS, belirlenen paydaşlar içinde çoğunluk onayı ile geri alma ve hata düzeltme şeklinde anında üst düzey kararlar alma esnekliğine müsaade eden Proof-of-stake (dPoS) kullanır.

Bulut Depolama

Sunucu barındırma ve bulut depolama da EOS sisteminin bir parçasıdır. Bir uygulama geliştiricisi olarak, barındırma, bulut depolama ve sistemin sağlamış olduğu bant genişliği ile uygulamalar oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz. Bu, depolama ve bant genişliği sağlama taleplerinden bağımsız olarak fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlar.

Bir geliştirici olarak, depolama ve bant genişliği için kullanım analizlerine direkt EOS üstünden erişebilir ve belirli uygulamalar için sınırlar belirleyebilirsiniz. Bu hizmetler için ödeme belirterek ödeme yaparsınız.

Ölçeklendirme

En yaygın blok zincirleri (Bitcoin ve Ethereum’u düşünün) odak durum üstünde konsensüs kullanır, şu demek oluyor ki ağdaki tüm bilgisayarlar tüm blok zincirinin mevcut durumunu doğrulayabilir. Bunu yapmak sahtekarlığı önlemeye ve işlemleri onaylamaya destek sağlar. Bu durumlarda blok zincir, sistemin durumunun bir grafiğidir. Ve her yeni blok, blok zincirine eklendiğinde, ağdaki düğümler her işlemi bloktan alır ve bu işlemlerle ilişkili her adresin durumunu günceller.

Öte taraftan, EOS durumlar üstünde konsensüs uygular. Durumlar üstünde konsensüs kullanılırken, odak durumun aksine işlemlere (yada yalnız mesajlara) odaklanır. Düğümler, herhangi bir zamanda ağın durumunu doğrulamak yerine, ağ durumunu seyretmek için o ana kadar gerçekleşen vaka serisini doğrular. Sistem tekrardan başlatıldığında işlemlerin geçmişini tamamen tekrardan teyit etmek daha uzun sürer, sadece çalışırken işlemlerin fazlaca daha yüksek bir verimini işleyebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, ağ, tek bir makinede saniyede bir milyon işleme ölçeklenebilir. Ek olarak kuramsal olarak fazlaca sayıda makine içinde paralel olarak sonsuz ölçeklendirme de mümkündür.

Parasız Olması

Varsayılan olarak, EOS platformunda oluşturulan bir uygulama, son kullanıcılar tarafınca işlem göndermek ve blok zincirinde görevler gerçekleştirmek için mikro ödemeler gerektirmez. Bireysel uygulama geliştiricileri, kullananların işlem ücretlerini iyi mi ödediğini belirler. Dolayısıyla firmalar kendi para kazanma stratejilerini geliştirmekte özgürdürler.

Hatalar ve Problemler Minimum Seviyede

EOS sistemi, blok üreticilerine dayanan, hangi işlemlerin onaylandığına, bir uygulamanın doğru çalışıp çalışmadığına ve bireysel uygulamaların kaynak kodundaki değişikliklere ve sistemin kendisine meydana getirilen oylamaya nazaran bir yönetim modeli sağlar. Topluluk, sistemdeki hataları etkin ve demokratik ve güvenli bir halde yükseltebilir, eski sürüme geçirebilir ve düzeltebilir.

Sistem gecikmeyi azaltır ve her bloğu (her 0,5 saniyede bir üretilen) sıralı döngülere daha da kırılgan bir halde yapılandırarak performansı en üst düzeye çıkarır. Döngüler, döngüler içinde paralel uzanan iplikler ihtiva eder. Bu yapılandırma, tek bloklar içinde ve bloklar arasındaki işlemleri göndermenize ve yanıtlamanıza olanak tanır.

Yol Haritası, Ekip ve Topluluk

EOS projesi, Block.one adlı bir şirket tarafınca oluşturuldu. Şirket, Dan Larimer (Bitshares ve Steemit’in kurucu ortağı) ve Brendan Bloomer tarafınca yönetilmektedir. Her ikisi de kripto dünyasında ciddi bir tecrübe sunuyor ve kendi projelerine ek olarak teknolojiyi bir tüm olarak tanıtmak için kamuoyunda etken rol oynuyor.

EOS Dawn 1.0, 14 Eylül 2017’de piyasaya sürüldü, Dawn 2.0 sürümü, 4 Aralık 2017’de kaynak seyretme ve bloklar arası yazışma getirdi ve Dawn 3.0 sürümü (projenin resmi lansmanı) Nisan 2018’de gerçekleşti.

EOS’un arkasındaki topluluk, yatırımcılardan ve katkıda bulunanlardan fazlaca fazla sevgi görür ek olarak canlı ve küreseldir. Buluşmalar yaygındır, Telegram grubu aktiftir ve Feysbuk, Twitter ve Steemit’te daha çok topluluk bulunabilir.

Şu anda EOS ağında 100’den fazla dapp var. Ne yazık ki, bu dapps üstündeki aktivite birazcık tamamlanmamış. En etken uygulama olan PRA CandyBox, günlük 6.000’in üstünde etken kullanıcıya haizdir. Bununla beraber, bu sayı Ethereum’un en popüler dappı olan IDEX  borsasından mühim seviyede daha yüksek.

EOS’un Demokratik Enflasyon Bazlı Ekonomisi

EOS kurulumunda herhangi bir madencilik konsepti yoktur. Aksine, yalnız lüzumlu sayıda blok üreten ve ürettikleri her yeni blok için yeni EOS tokenları yaratarak ödüllendirilen blok üreticileri vardır. Blok üreticileri, beklenen ücretleri için istenen bir rakamı yayınlama esnekliğine haizdir ve oluşturulan token sayısı, tüm blok üreticileri tarafınca gösterilen beklenen ücretin medyan değerine nazaran hesaplanır.

Blok üreticileri açıkça daha yüksek ücret istediği için, bu özellik kolayca kötüye kullanılabilir. Bu mevzuyu ele almak için, token arzındaki senelik toplam zammı %5’i aşmayacak şekilde üretici ödüllerini sınırlamak için bir mekanizma vardır. Bu tür mevzularda seçmen olan token sahipleri, lüzumlu görmüş olduğu şekilde daha çok enflasyon isteyen blok üreticilerini oy kullanma yetkisine haizdir.

Tüm mekanizma sahipleri, senelik enflasyonun bir kısmı vasıtasıyla EOS ağındaki dosyaların depolanması için ödeme yapacağı için bu mekanizma, EOS depolamasını tamamlayıcı niteliktedir. Ağda bir dosya sakladıkları sürece, EOS tokenları tutulacak ve enflasyon oranında kıymet yitirecektir.

Daha çok depolama kapasitesi gerektiğinde, token sahipleri tarafınca onaylanabilen yüksek ücret enflasyonu ile emekleri için daha çok kıymet talep edebilen blok yaratıcılarından daha çok blok talep edilecektir. Depolama talebinin azalması durumunda enflasyon daha düşük olacak ve böylece tutulan EOS tokenlarının kıymet kaybında daha azca bozulmaya yol açacaktır.

EOS Token’ı ve Ticareti

EOS token satışı daha ilkin görülmemiş tarzda benzersiz bir tarzdır. 26 Haziran 2017’den başlayarak 350 dağıtım periyodu ile bir yıl süresince gerçekleşti. Her devrin sonunda, o dönem için belirlenen toplam token sayısı, katkıda bulundukları ETH miktarına nazaran toplam katkı miktarına bölünerek paydaşlara dağıtıldı.

Bu süre zarfında, büyük borsaların bir çok EOS token’larını listeledi. Bundan dolayı, piyasa esas olarak fiyatı belirledi. Bu, satışla ilgilenen her insana satış açtı ve katkıda bulunmadan ilkin ekibin gelişimini ve ilerlemesini seyretmek için bol miktarda vakit verdi. Netice, bugüne kadarki en kazançlı token satışlarından biri oldu ve ayrıca token için fazlaca fazla gelişme gerçekleşti.

EOS tokenının kendisi bir işlev gerçekleştirmez. Yalnızca platformda uygulama geliştiren geliştiricilerin belirli uygulama simgelerini oluşturmak için bu tarz şeyleri kullanmaları yararlı olur. Ek olarak, her uygulamanın platformdaki kabulü, token sahiplerinin oy kullanmasına bağlıdır.

EOS Iyi mi Satın Alınır?

EOS’u satın almanın en rahat yolu, Binance’den USDT, BTC yada ETH ile satın almaktır. BitFinex, Huobi yada OKEx’ten de satın alabilirsiniz, sadece işlem o denli rahat olmayabilir.

Şu anda yalnızca USD (yada başka bir fiat) var ise, bazı ek adımlarınız var. İlk olarak, fiat-kripto borsalarını destekleyen bir platformda bir hesap oluşturmanız gerekir. Gemini, GDAX ve Coinbase popüler seçeneklerdir.

Bir hesap oluşturduktan sonrasında, banka hesabınızı bağlamanız ve platforma USD göndermeniz gerekir. Hemen sonra Bitcoin Satın almalısınız.

Artık Bitcoin’e haiz olduğunuza nazaran, orijinal değişiminizden Binance’e gönderin. Son olarak, Binance’de Bitcoin’inizi EOS ile değiştirebilirsiniz.

EOS Nerede Saklanır?

EOS tokenlarınızı saklarken seçim yapabileceğiniz topluluk tarafınca oluşturulmuş birkaç cüzdan seçeceğiniz var.

Greymass cüzdanı, topluluğun ezici favorisi şeklinde görünüyor. Tokenlarınızı saklamak ve Blok Üreticileri için kullanımı kolay bir düzende oy vermek için ihtiyacınız olan her şeye haizdir.

Simpleos, topluluk üyelerinin önerilmiş olduğu sağlam bir seçenektir. Adından da anlaşılacağı şeklinde, cüzdan çömez token sahiplerinin bile rahatça kullanımı ihtiyaç duyulan basitliğe odaklanıyor.

Daha teknoloji meraklıysanız, devamlı blockchain ile beraber gelen  CLI cüzdanını kullanabilirsiniz. Bu cüzdan açık kaynaklıdır ve direkt Block.one’dan sağlanmıştır, bu yüzden en güvenli seçeceğiniz olabilir.

EOS’a Yönelik Tartışmalar

Bir ihtimal Ripple (XRP) yada Bitcoin Cash (BCH) haricinde, EOS muhtemelen alandaki en polarize projedir. Rakipler, projenin uygulanması sebebiyle, yalnız 21 Blok Üreticisinin işlemleri doğruladığı bir dPoS-konsensüs mekanizması sebebiyle yoğun bir halde merkezileştirildiğini korumak için çaba sarfediyor.

Ne yazık ki EOS ağı da hatalardan payına düşeni aldı. Platformun ana ağının başlatılmasına neden olan birkaç eleştiri güvenlik açığı ortaya çıktı ve birçok insan bu kadar büyük bir bütçeyle bunun iyi mi olabileceğini merak ettiler. Lansmandan sonrasında, hayırsever hackerlar tespit edilen hatalardan sonrasında bile hata bildirmeye devam ettiler.

EOS: Netice

EOS, kanıtlanmış bir ekip, büyük vizyon, sadece şu ana kadar şüpheli bir uygulama ile dapp arenasında tartışmalı bir projedir. Bununla beraber, projenin yapması ihtiyaç duyulan her şeyi başarması için 4 milyar dolarlık bütçenin fazlasıyla kafi olması gerekiyor. Önümüzdeki birkaç yıl, platformun dapp pazarında bir dayanak oluşturması için fazlaca mühim olacak. Birçok pozitif yönde ve negatif yanı olmasına karşın EOS’un ilerleyişini vakit gösterecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir