Kripto Para Birimi Ethereum Classic (ETC) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ethereum Classic, akıllı sözleşmeler icra eden açık kaynaklı, merkezi olmayan, blockchain tabanlı dağıtılmış bir kripto para birimi platformudur. “Kod Kanun” ilkesine dayanarak, akıllı sözleşmeler, kendi başlarına programlanan kendi kendine çalışabilen otonom dijital uygulamalardır. Bu tür uygulamalara örnek olarak, otomatik vezne makineleri (ATM) ve bitcoin sisteminin çalışmasını yöneten sistemler verilebilir. Şimdi bu rehber yazımızda kripto para birimi Ethereum Classic’i kısaca özetlemek gerekirse ETC’yi yakından tanıyacağız.

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic, çatallanma (hard fork) vakası sonucunda Ethereum’dan (ETH) ayrılarak ortaya çıkmış bir kripto paradır. Ethereum Classic, orijinal Ethereum blok zinciridir ve merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin uygulanmasına izin verir. Proje, temel ilkelere sarsılmaz bir inançtan dünyaya gelmiştir. Bir kripto para biriminin mantarlanabilir ve blok zincirinin değişmez olmasının önemini sembolize eder. Ethereum Classic, merkezi olmayan yönetişim pozitif yanları sunarak bu tür akıllı sözleşmeleri yürütmeyi kolaylaştırır. Bu tür uygulamaların çalışmasını izleyen harici müdahale, seyretme, manipülasyon yada sansürleme gereği yada olasılığı yoktur.

Sert Çatal

Ethereum platformunda DAO (Merkezi Olmayan Özerk Kurum) olarak malum akıllı bir sözleşme oluşturuldu. DAO aslen yatırımcıların sermayeyi iyi mi tahsis edeceklerine oy vereceği bir risk sermayesi fonuydu. Fon o denli popülerdi ki, o sırada mevcud tüm Etherlerin ortalama %14’ünü çekerek 150 milyon dolar topladı.

Akıllı bir sözleşmenin pozitif yanları ve dezavantajı özerk yürütmesidir. Bu durumda, akıllı sözleşmede birinin DAO’dan 3.6 milyondan fazla Ether çalmasına müsaade eden bir tasarım hatası vardı. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ve topluluğun çoğunluğu, paranın geri ödenebilmesi için blok zincirini 1920000 bloğuna geri döndürecek sert bir çatal yapmak istedi.

Yaşanmış olan sert çataldan sonrasında, insanların fonlarını geri vermek için orijinal Ethereum blok zinciri kaldı ve şimdi Ethereum Classic yada ETC olarak biliniyor. Orijinal blok zincirini benimsemeye ve desteklemeye devam eden topluluk, değişmez bir blok zincir olması ihtiyaç duyulan şey üstünde dışarıdan bir tesir olmaması gerektiğine inanıyor. Ethereum Classic o zamandan beri kripto para dünyasında kendi yolunu belirledi.

Mevcut ağ verilerine nazaran, çatal 5.900.000 blokta gerçekleştirildi ve ağ katılımcılarının bir çok için tam anlamıyla fark edilmedi. Katılan düğümlerin, üç ay ilkin gösterilen son olarak yazılıma yükseltilmesini gerektirir. Raporlar, iştirakçilerin çoğunun, bir çok değişiklik düğümü ve madencilik havuzunun çataldan ilkin lüzumlu yazılıma yükseltildiğini gösteriyor. Çatal ve yükseltme sebebiyle herhangi bir hata yada herhangi bir operasyonel problem bildirilmemiştir.

Yaşanmış olan çatal sonucu Ethereum Classic’in kendisini öteki ethereum blok zincirlerinden ayırmasına destek oldu. Genel ethereum topluluğu, Proof of Stake (POS) konsensüs sistemine geçişi savunmaya devam ediyor, Ethereum Classic topluluğuProof of Work (POW) konsensüs mekanizmasına bağlı kalmaya devam ediyor. POW savunucuları, kaynak ve güç yoğun bir algoritma olmasına karşın, mümkün olan en iyi merkeziyetsizliği elde etmenin avantajlarına haiz bulunduğunu ve madencilik donanımına ve dolayısıyla blok zincirine yatırım yapmak için katılımcılardan gerçek bir bağlılık gerektirdiğini düşünüyor.

Ethereum Classic Iyi mi Çalışır?

Ethereum Classic hakkında bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim şey akıllı sözleşmelerdir. Nick Szabo, akıllı sözleşmeleri 1994 senesinde buluş etti. Sadece, o zamanlar, akıllı sözleşmeleri güvenli bir halde saklayabilecek merkezi olmayan bir platform yoktu. Blockchain muhteşem bir platform sağlamış oldu. Akıllı sözleşmeler Ethereum Classic blok zincirinin üstüne inşa edilmiştir ve bir sözleşmenin kurallarını otomatikman uygular. Akıllı sözleşmeler bir günde bankacılık, dosya depolama, sigorta, kimlik ve saygınlık hizmetlerinde vb. sayısız aracı hizmetini ortadan kaldırabilir.

Ethereum Classic’in Turing-complete Sputnik Sanal Makinesi akıllı sözleşmeleri yürütüyor. Bir Turing-complete makinesi, bir Turing Makinesi’ni simüle edebilir. Bir bilgisayarın bir Turing makinesinden daha fazlasını yapabileceği asla kanıtlanmamıştır ve bu yüzden Sputnik Sanal Makinesi, üstüne kodlanmış herhangi bir bilgisayar programını çalıştırabilir. Ethereum Classic fikri yalnız para birimini merkeziyetsizleştirmek değil, bununla beraber merkezi olmayan bir dünya bilgisayarı yapmaktır.

ETC düğümlerinde sanal makineyi finansal olarak çalıştırmak için bir teşvik vardır. Düğümler, sözleşmelerle ilgili işlemleri işlemek için ETC ücretleri alır. Akıllı sözleşmeler, Ether Classic’teki insanlara ödeme yapabilir.

  • Emerald Yazılım Geliştirme Kiti (SDK)

Ethereum Classic’e özgü, dapps oluşturmak için bir vasıta seti olan Emerald Software Developer Kit’i üretti. SDK, geliştiriciler için kullanıcı arayüzü, kitaplıklar ve öteki araçlar şeklinde başka bileşenler ihtiva eder. Ethereum Classic bir platform olduğundan, nihai hedef, mümkün olmasıyla birlikte fazlaca geliştiricinin blok zincirinin üstüne inşa etmek. ETC, çoğu zaman IoT olarak adlandırılan nesnelerin internetine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bir röportajda, ETC geliştiricisi Igor Artamonov,

“Blok zinciri üstündeki akıllı sözleşmeler, dağıtılmış ağda, protokolde çalışan makineler arasındaki kolay anlaşmalar için en ideal olan uygulama IoT’dur. ”

Geth, Go programlama dilini kullanarak “Ethereum Classic düğümü çalıştıran fazlaca amaçlı bir komut satırı aracı” sağlar. Geth, ETC ekibinin etken gelişimini gösteren Ethereum’un sert çatalından bu yana yüzde 40’ın üstünde yeni kod içeriyor. Program, ETC mayın, cüzdanlar içinde para transferi, akıllı sözleşmeler oluşturmak ve hesapları yönetmek için izin verir.

Ethereum ve Ethereum Classic’in Farkları

Bir zamanlar, Ethereum topluluğu büyük ve mutlu bir aileydi. Ağ, Vitalik Buterin’in beyni idi ve ilk olarak Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü.

Sadece Ethereum’un saldırıya uğramış olduğu ve 50 milyon dolarlık fonların çalışılmış olduğu Haziran 2016’da bir yıkım yaşandı. Bu, bir sonraki adımda nasıl biteceği mevzusunda gerilmiş bir duruşa yol açtı. Sonuçta, sert bir çatalın gerçekleşmesine karar verildi. Sert çatal bir blok zincirini etkili bir halde ikiye bölmeyi planlayan sert bir eylemdir. Bazı eleştirmenler, bunu yapmanın, blok zincirlerinin değişmez olduğu algısını zayıflatacağı mevzusunda uyardılar. Bazıları ise bunun Ethereum’un başlangıçta dayandığı ilkelere aykırı bulunduğunu iddia etti. Sadece netice olarak yüzde 85’i sert çatal için oy kullandı.

Yaşanmış olan çatal bir suali da bununla beraber getirdi: Ethereum mu yoksa Ethereum Classic mi?

  1. Ethereum ve Ethereum Classic değişik ağlar üstünde çalışır.
  2. Her iki para birimi de aynı teknolojiyi kullanır sadece değişik takımlar tarafınca geliştirilir.
  3. Her iki para birimi değişik güncellemeler ve geliştirmeler ile ilerler.
  4. Ether ve Ether Classic iki değişik para birimidir sadece aynı cüzdanda saklanabilir
  5. ETH blok ödülü 3 ETH iken ETC blok ödülü 4 ETC’dir.
  6. Büyük tokenlar Ethereum ağı üstünde çalışır sadece Ethereum Classic ağı da ERC20 tokenları destek sunar
  7. ETH ve ETC değişik değerlere haizdir.
  8. Ethereum PoS’a geçmeye hazırlanırken Ethereum Classic PoW ile devam etmektedir.

Ethereum Classic’in Kısa Bir Tarihçesi

Ethereum Classic, orijinal blok zincirine devam etti ve Temmuz 2016’da Ethereum’dan ayrıldı. Orijinal zincirin çataldan sonrasında kaybolacağı tahmin edildi, sadece madenciliği ve ticareti devam etti. Sonunda Poloniex ETC’yi listeledi ve fiyat ETH’lerin üçte birine ulaştı.

Çeşitli Ethereum altdizimlerine meydana getirilen sert saldırılardan sonrasında, ETC  “Bağımsızlık Bildirgesi (Declaration of Independence)” yayınladı. Bildiride

“merkezi olmayan, sansüre dayanıklı bir blok zincirine inanıyoruz. Ethereum’un kapatılamayan ve ters çevrilemez akıllı sözleşmeler icra eden bir dünya bilgisayarı olarak orijinal vizyonuna inanıyoruz. ” ifadeleri yer aldı.

Bağımsızlık Bildirgesi’nin temel ilkelerinden bazıları:

“Kod kanuntur; Ethereum Classic kodunda, ana defterin değişmezliğini, mantarlanabilirliğini yada öteki özelliklerini ihlal eden hiçbir değişim yapılmayacaktır; işlemler yada ana defter geçmişi hiçbir nedenle geri alınamaz/değiştirilemez. ”

Açıkçası, bu ilkeler Ethereum ile uyumlu değildi ve bu yüzden ETC, Ethereum Vakfı ile ilişiğini kesmek durumunda kaldı.

Sonunda, hırsız ETC’yi DAO hackinden piyasaya attı, sadece şaşırtıcı bir halde ETC fiyatı oldukça durağan(durgun) kaldı. Tüm kaostan sonrasında, Ethereum Classic sonunda bir geliştirme ekibi kurabildi ve kendi yolunda yola çıktı.

ETC Ekibi Hangi Üyelerden Oluşuyor?

Başlangıçta, Ethereum Classic ekibi ”ETCDEV” bilgili bir halde daha düşük bir profile haiz kişilerden oluşmaktaydı. Yüksek profilli liderin eksikliği, ETC felsefesinin merkezi olmayan ve kuvvetli insan etkisinden uzak olmaları ile uyumludur. Sadece bu ekip artık etken değil. Şu anda, Ethereum Classic geliştirme ETC Labs ve IOHK Grothendieck ekibi tarafınca yönetiliyor.

Geçmiş ETCDEV Liderlik Ekibi

Madeni Para Arzı ve Sürdürülebilirlik

ETC, madencilik ve madeni para tedariki söz mevzusu olduğunda ETH’den büyük seviyede ayrılıyor. Ethereum, zaman içinde Proof of Work (PoW) ile madenciliği zorlaştıran yerleşik bir Güçlük Bombası’na (Difficulty Bomb) haizdir. Güçlük Bombası sonunda tüm madencileri Proof of Stake’e geçmeye zorlayacaktır. ETC bu güçlük bombasını durduruyor ve PoW ile devam etmeyi amaçlıyor.

Averaj olarak, blok başına 5 ETC ödülü ile 10-14 saniyelik blok süreleri vardır. Blok süreleri fazlaca kısa olduğundan, işlem ücretleri nispeten düşüktür ve averaj ücret ortalama 1 senttir.

Ethereum Classic, madeni para arzının 210 milyon tokenla kapatılacağı 2025 yılına kadar blok ödülleriyle enflasyona bağlı kalacaktır. Ethereum’un sınırı yok ve şimdilik enflasyonist olmayı planlıyor. ETC, bu para politikasının Classic’i daha güvenli bir yatırım haline getirdiğine inanıyor şundan dolayı madeni paraların kıymeti arzdaki devamlı artış sebebiyle zaman içinde azalmayacak.

Gelecek Projeler ve ETC’nin Yol Haritası

2018 senesinde, geliştirme ekibi ilk ETC  cüzdanı olan Emerald Desktop Wallet’ı çıkardı. Ek olarak daha ilkin bahsettiğimiz güçlük süre bombasını çıkardılar ve ölçeklenebilirlik için yan zincirler üstünde çalışmaya başladılar.

Sonraki iki yıl süresince, Ethereum Classic ekibi, Ethereum zinciriyle uyumluluğu geliştirmek, Sputnik Sanal Makinesi’ni geliştirmek ve Proof of Authority (PoA) ile yan zincirler uygulamak için çalışıyor.

Kripto Para Birimi ETC Nereden Satın Alınır?

ETC için Binance ve Bittrex’te BTC ve ETH ile tecim yapabilirsiniz. ETC’yi, kullanımı kolay bir seçenek olan Coinbase üstünden direkt USD ile de satın alabilirsiniz.

Daha teknik olarak ileri düzey kullanıcılar Ethereum Classic ağını desteklemek için bilgisayar kaynakları tahsis ederek ETC alabilir. Bu yöntem çoğu zaman blok ödülleri için “madencilik” olarak adlandırılır. ETC satın alma haricinde, madenciliğini de yapabilirsiniz. Proje, web sitelerinde madencilik havuzlarının kapsamlı bir listesini sunmaktadır.

ETC için mal yada hizmet alışverişi de yapabilirsiniz. ETC kazanmanın bir yolu geliştirici olmak ve kendi Ethereum Classic uygulamalarınızı oluşturmaktır.

Kripto Para Birimi ETC Nerede Saklanır?

ETC tokenlarınız için birçok depolama seçeneğiniz vardır. İdeal olarak, Ethereum Classic tarafınca sağlanan Emerald cüzdanını kullanmanızı sıhhatli olabilir. Bu seçenek size uygun değilse, ETC ekibinin önerilmiş olduğu tonlarca ek seçenek vardır.

Ek olarak mobil bir cüzdan için Jaxx, ETC’yi destek sunar. Sadece, maksimum güvenlik için Ledger Nano S donanım cüzdanını yada Trezor’u kullanabilirsiniz.

ETC: Netice

Ethereum Classic ilk dönemlerinde süratli bir yükseliş yaşadı fakat sonraları kıymet yitirilmesine uğramaya başladı. Bazı uzmanlara nazaran bunun sebebi, Ethereum Classic’in Ethereum kadar bilinirliğe haiz olmamasıdır. Bu kuram doğru olacak ki, şimdilerde iki para içinde küçümsenemeyecek kadar ciddi bir fark var.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir